Czym fundusze dłużne? Ile można na nich zarobić? Czy to ratunek przed inflacją?

Z pewnością każdy, kto posiada oszczędności, w pewnym momencie stanie przed dylematem – jak ulokować swoje środki, by było to jak najbardziej opłacalne? Utrzymująca się obecnie wysoka inflacja sprawia, że lokaty bankowe nie są szczególnie korzystną formą przechowywania gotówki. Wszystko to sprawia, że lokaty nie cieszą się obecnie popularnością. Społeczeństwo poszukuje innych form lokowania oszczędności, przynoszących większe korzyści.

Osoby przygotowane na nieco większe ryzyko — decydują się spróbować swoich sił na rynku akcji. Większość z nas wybierze jednak nieco bezpieczniejszą formę inwestowania swoich pieniędzy. Do takich należą instrumenty dłużne oferowane w ramach tak zwanych funduszy dłużnych. Czym są? Z jakim ryzykiem się wiążą? Ile można na nich zarobić? A także, co najważniejsze – czy uchronią one nasze środki przed zgubnym działaniem inflacji?

Czym są instrumenty dłużne?

Aby móc wyjaśnić, na czym właściwie polega działanie funduszy dłużnych, musimy najpierw zaznajomić się z pojęciem instrumentów dłużnych. Co to takiego?

Instrument dłużny to papier wartościowy, w przypadku którego emitent zobowiązuje się zwrócić nabywcy w ustalonym terminie sumę, którą zapłacił on nabywając dany instrument, powiększoną o ustalone odsetki. Mówiąc prościej, instrument dłużny, jak sama nazwa wskazuje, to dług, który emitent zaciąga u nabywcy. Do instrumentów dłużnych należą:

- obligacje — skarbowe, komunalne lub korporacyjne;

- czeki;

- weksle;

- listy zastawne.

Dłużne papiery wartościowe charakteryzują się wysoką płynnością, a inwestowanie w nie nie jest związane z wysokim ryzykiem. To ostatnie zależy oczywiście głównie od wypłacalności emitenta. W związku z tym za najbezpieczniejsze instrumenty dłużne uznawane są obligacje Skarbu Państwa, natomiast za najmniej bezpieczne - obligacje korporacyjne, czyli należące do przedsiębiorstw. 

Fundusze dłużne

Poznaliśmy już pojęcie dłużnych papierów wartościowych. Przejdźmy zatem do tego, czym tak właściwie są fundusze dłużne. 

Fundusze dłużne jest to rodzaj funduszy inwestycyjnych, który lokuje środki w dłużne papiery wartościowe. Instrumentami, które najczęściej wchodzą w skład portfela aktywów tego typu funduszy są obligacje. W zależności od tego, jak duże ryzyko chcemy podjąć i jak dużego zysku oczekujemy, możemy wybrać fundusze inwestujące w różne typy tych instrumentów. Za najbezpieczniejsze uznawane są obligacje Skarbu Państwa. Wynika to z faktu, że Państwo co do zasady zawsze będzie wypłacalne. Najmniej bezpieczne są obligacje korporacyjne. Nigdy nie mamy bowiem pewności, jak w terminie wykupu będzie wyglądała sytuacja finansowa emitenta. Wśród samych obligacji korporacyjnych również mamy do czynienia z dywersyfikacją ryzyka. Co do zasady obligacje należące do największych spółek są znacznie bezpieczniejsze niż te emitowane przez niewielkie, debiutujące przedsiębiorstwa. 

Na rynku funduszy dłużnych bez problemu znajdziemy takie, inwestujące tylko w jeden, wybrany rodzaj obligacji, jak również fundusze mieszane. Jeżeli zatem chcielibyśmy zainwestować w nieco bardziej ryzykowne obligacje korporacyjne, ale jednocześnie chcemy zabezpieczyć nasze środki znacznie bardziej pewnymi obligacjami skarbowymi, powinniśmy wybrać właśnie tego rodzaju fundusz. 

2dłużne 2

Ile można zarobić na funduszach dłużnych?

Zapewne wielu z nas zadaje sobie teraz pytanie: No dobrze, ale ile właściwie mogę zarobić na inwestycji w tego rodzaju papiery wartościowe? Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie ryzyko jesteśmy skłonni podjąć Obligacje korporacyjne, które, jak już wspomnieliśmy, cechują się najniższym ryzykiem, posiadają stosunkowo niskie oprocentowanie. A ponieważ to właśnie wysokość odsetek jest naszym zyskiem, nie zarobimy na nich zbyt dobrze. 

Najwyższym oprocentowaniem charakteryzują się oczywiście najbardziej ryzykowne obligacje korporacyjne. Obligacje różnych przedsiębiorstw cechują się różnym poziomem potencjalnych zysków. Z reguły obowiązuje zasada — im bardziej desperacko spółka potrzebuje pieniędzy, tym wyższe oprocentowanie obligacji, a co za tym idzie, wyższy potencjalny zysk. Oczywiście oznacza to również wyższe ryzyko, gdyż takie działanie danego przedsiębiorstwa może oznaczać, że ma ono problemy finansowe. Wyższy zysk osiągniemy także nabywając obligacje należące do małych, debiutujących spółek. 

Pomiędzy obligacjami skarbowymi a obligacjami korporacyjnymi, mamy obligacje komunalne, czyli należące do samorządów. To również stosunkowo bezpieczne instrumenty, cechujące się nieco wyższym oprocentowaniem, niż obligacje Skarbu Państwa, a zarazem niższym, niż obligacje korporacyjne. Jest to dobry instrument dla osób, które nie chcą ryzykować inwestycji w niepewne obligacje korporacyjne, a zarazem poziom zysków osiąganych z obligacji skarbowych nie jest dla nich satysfakcjonujący. 

3dłużne 3

Czy lokowanie środków w funduszach dłużnych uchroni nas przed inflacją?

W tym miejscu warto wyjaśnić, jak działa oprocentowanie instrumentów dłużnych. Nie w każdym przypadku jest ono bowiem stałe, tak jak ma to miejsce w przypadku lokat bankowych. Stopa oprocentowania obligacji o zmiennym oprocentowaniu, w które inwestuje część funduszy, zmienia się, wraz ze zmianą stóp procentowych NBP. W obecnej sytuacji ciągłego podnoszenia stóp przez Radę Polityki Pieniężnej inwestowanie w obligacje jest najkorzystniejsze. Wraz ze wzrostem ich poziomu rosną bowiem nasze zyski. Czy zatem jest to rozwiązanie idealne? 

Każdy kij ma dwa końce, jak brzmi stare przysłowie, które znajduje zastosowanie także i w tym przypadku. Warto uświadomić sobie, że stopy procentowe nie będą podnoszone w nieskończoność. Inwestując w obligacje na dłuższe terminy (np. dwuletnie) ciężko przewidzieć, jak będą kształtowały się ich wartości. Tak jak teraz, wraz ze wzrostem stóp rosną nasze zyski, tak kiedyś w przyszłości wraz z ich spadkiem – nasze zyski będą malały. 

Ryzyko to nie występuje oczywiście w przypadku obligacji o stałym oprocentowaniu. Takie papiery emituje jednak jedynie Skarb Państwa. Mimo wszystko przynoszą one zatem niższe zyski niż obligacje korporacyjne. 

Jak zatem inwestowanie w papiery dłużne ma się do inflacji? Czy chroni nas przed jej skutkami? Przed wyborem funduszu dłużnego warto skonfrontować poziom oprocentowania dłużnych papierów wartościowych obecnych w jego portfelu, z aktualnym i prognozowanym poziomem inflacji. Nasze pieniądze tak długo będą zabezpieczone przed utratą wartości, jak długo oprocentowanie papierów dłużnych, w których je ulokowaliśmy, będzie wyższe niż stopa inflacji.

Pamiętajmy zatem o dokładnym przeanalizowaniu aktualnej sytuacji gospodarczej, zanim podejmiemy decyzję o tym, jak zainwestować nasze oszczędności.