Grupowe inwestowanie. To ma sens? Czy wspólne inwestowanie w nieruchomości to sposób na lokatę kapitału?

Grupowe inwestowanie w nieruchomości może wydawać się skomplikowane i wymagające pod względem finansowym. Początkujący inwestorzy często obawiają się kwestii podatkowych i organizacyjnych. Nie ma jednak wątpliwości, że wydanie wolnych środków finansowych na nieruchomości w przyszłości przyniesie spore zyski. Czy lepiej inwestycja grupowa ma w tym przypadku sens?

Na czym polega grupowe inwestowanie w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości nie jest niczym nowym. Swoje oszczędności lokuje w ten sposób wielu przedsiębiorców, gdyż jest to dość opłacalne i mało ryzykowne przedsięwzięcie. Dopiero od niedawna istnieje w Polsce możliwość grupowego nabywania, remontowania, sprzedawania i finansowania budowy nieruchomości. Wspólne działanie wielu osób to większy kapitał, a więc i większe możliwości.

Grupę inwestorów mogą tworzyć zarówno udziałowcy prywatnych, jak i wspólników. W związku z tym, że nieruchomość stanowi własność ich wszystkich, muszą oni wspólnie decydować o sposobie zarobienia na niej. Grupowe inwestowanie w nieruchomości to szansa dla właściciela firmy, który nie byłby w stanie sfinansować tak dużych projektów indywidualnie. Współinwestorzy dzielą się potem wypracowanym zyskiem. 

Crowdfunding nieruchomościowy jest również korzystny dla deweloperów, ponieważ stanowi szybki sposób uzyskania potrzebnego kapitału. Inwestowanie społecznościowe może mieć różne formy, m.in.:

- crowdfunding udziałowy, w którym grupa inwestorów w zamian za pieniądze otrzymuje od dewelopera udziały w jego spółce,

- crowdfunding pożyczkowy, w którym deweloperowi udziela się pożyczki na ściśle określony cel.

Grupowe inwestowanie w nieruchomości – rola internetowych platform inwestowania

Pojawienie się internetowych platform inwestowania to świetna opcja dla poczatkujących inwestorów. Dzięki tzw. platformom crowdfundingowym umożliwia zdywersyfikowanie inwestycji bez przeznaczania na ten cel dużych pieniędzy. Profesjonalne platformy pośredniczą pomiędzy inwestorami a deweloperami.

inwestowanie grupowe 1

Co ważne, każda grupa ma własny regulamin i swoje kryteria finansowe. Dołączenie do niektórych projektów wiąże się z koniecznością wpłaty stosunkowo niskiej kwoty – 10 000 zł. Warto wiedzieć, że spółki crowdfundingowe oferują różne inwestycje: szybkie transakcje (flipy), przedsięwzięcia rentierskie, inwestycje deweloperskie, a nawet lokatę funduszy w grunty. 

Na stronie internetowej platformy do crowdfundingu znajdują się ogłoszenia o planowanych inwestycjach. Każde z nich powinno zawierać dokładny opis współpracy biznesowej. Dołączenie do projektu wiąże się z zawarciem umowy inwestycyjnej, która określa m.in.: przedmiot budowy, zasady uzyskania i podziału zysków.

1inwestowanie grupowe 2

Przy podejmowaniu decyzji o wzięciu udziału w konkretnej inwestycji, należy zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie jak:

- rodzaj nieruchomości;

- przewidywany okres zwrotu zainwestowanych pieniędzy;

- rodzaje opłat;

- opinie o platformie;

- sposoby ochrony kapitału;

- wcześniej zrealizowane projekty;

- dostęp do informacji o postępach prac;

- prawo do zrezygnowania z projektu w określonym czasie.

Czy warto zainteresować się crowdfundingiem nieruchomości?

Poprzez grupowe zaangażowanie kapitału można stworzyć stabilny program inwestycyjny. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy współinwestorzy wykorzystują nieruchomości do sprzedaży, czy też czerpią korzyści finansowe z ich wynajmu. Przy dobrym planie nieruchomości zawsze generują dobre stabilne wyniki finansowe. Szacuje się, że każda złotówka przeznaczona na wspólne inwestowanie w nieruchomości - to zwrot ok. 6-8% rocznie.