Rynek kryptowalut pobił rekord wartości – inwestorzy zacierają ręce
Rynek kryptowalut rozpędza się. Inwestorzy zachęceni rosnącą inflacją oraz niepewnym jutrem pod względem globalnej pandemii Covid-19, szukają sposobów na taki sposób inwestowania, żeby ich środki nie były narażone na topnienie. Ich wybór pada więc m.in. na kryptowaluty.
Rekordy na rynku kryptowalut
Według danych serwisu Coingecko.com, 9 listopada 2021 roku rynek kryptowalut osiągnął swoją rekordową wartość – 3 bln USD. Swoje rekordy, w ciągu 7 dni notując wzrost o ponad 10%, pobiły także dwie najpopularniejsze kryptowaluty - Bitcoin i Etherum.
Rekord Bitcoina
Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta, której udział w całym rynku kryptowalut sięga 43%, co zapewnia mu niewątpliwie pierwsze miejsce wśród ponad 5000 istniejących kryptowalut. Bitcoin podczas debiutu na Mt. Gox 17 sierpnia 2010 roku wart był 0,063 USD. 11 lat później, 9 listopada 2021 roku, wartość najpopularniejszej kryptowaluty osiągnęła rekordową liczbę - 68 692 USD. Obecna wartość wszystkich Bitcoinów obecnych w obiegu to około 41 mld USD, a jego wartość wciąż rośnie, ponieważ stanowi on potencjalne zabezpieczenie przez galopującą inflacją.
Rekord Etherum
Obok Bitcoina, Etherum także pobiło swój dotychczasowy rekord cenowy. Etherum to kryptowaluta zwana Bitcoinem 2.0. Dziś warte jest ponad 4820 USD, a całość w obecnym obiegu osiąga wartość ponad 19,4 mld USD.
Oprócz Bitcoina i Etherum, wzrost zanotowały wszystkie istniejący kryptowaluty, a swoje historyczne rekordy w ostatnim czasie zanotowały m.in. Solana, Polkadot, Warena, Avalanche, XRP i Terra.
Przyczyny wzrostu wartości kryptowalut
Nie ma jednej, konkretnej przyczyny wystąpienia ostatnich rekordów na rynku kryptowalut. Są one wynikiem długofalowych procesów, związaną z trzeba, kluczowymi dla sprawy czynnikami:
- Perspektywa analizy technicznej: od początku 2019 r. trwa hossa Bitcoina. Notuje on stały wzrost, a pobity rekord stanowi jego następstwo.
- Perspektywa analizy fundamentalnej: Trwająca hossa napędzana jest wysokim kapitałem. Symbolem takiego stanu rzeczy stała się w ostatnim czasie zgoda amerykańskiego nadzoru na kontrakty na Bitcoina.
- Perspektywa makroekonomiczna: galopująca inflacja.
Wypadkową tych trzech czynników stał się rekord pobity przez kryptowaluty. Lider, czyli Bitcoin wskazuje kierunek innym, co z kolei powoduje wzrost wartości wszystkich innych walut cyfrowych.
Co dalej z kryptowalutami?
Rynek kryptowalut charakteryzuje się sporą niestabilnością, przez co nie można z całą pewnością stwierdzić, czy trend wzrostowy utrzyma się czy wręcz przeciwnie.
Odpowiedzi można natomiast doszukiwać się w statystykach z ubiegłego czasu. Od początku roku, sam Bitcoin zanotował wzrost wartości o ponad 130%. Mimo to, wbrew prognozom, listopad w 2021 roku nie okazał się dla niego najlepszym miesiącem (średnio zyskuje on w tym miesiącu około 50%), ponieważ na dzień 12 listopada 2021 roku wzrost ten plasuje się na poziomie zaledwie ok. 5%.
Według analityków rynkowych, czynnikiem pozwalającym posiadać optymistyczną perspektywę jest nadchodzący rajd św. Mikołaja (zwiększona chęć ryzyka wśród inwestorów) oraz prognoza stale rosnącej inflacji. W pozytywną prognozę wpisuje się Stock To Flow– model prognostyczny stosowany na rynku Bitcoina. Według przewidywań, czas jego passy potrwa do przełomu 2021/2022 roku, a jego wartość osiągnie kwotę sześciocyfrową.
Należy jednak pamiętać, że rynek kryptowalut wrażliwy jest na zmiany, więc jeżeli wystarczająca część inwestorów wcześniej spienięży posiadane przez siebie wirtualne pieniądze, zamiast znacznych wzrostów, zaistnieje ryzyko spadków wartości.