Sklepy internetowe w całej Polsce rosną jak grzyby po deszczu. A jak jest w Lubelskiem?
Liczba sklepów internetowych funkcjonujących na terenie Polski wciąż rośnie. Po części przyczyną jest szalejąca na całym świecie pandemia COVID-19, ale gdy przyjrzymy się raportowi wydanemu przez KRS, to okazuje się, że największy przyrosty polski rynek e-Commerce zaliczył w roku 2019. Wtedy to liczba e-sklepów zwiększyła się o niemalże 27 procent. Jeżeli chodzi o rok 2021, to na czoło stawki najdynamiczniej rozwijających się województw wychodzą, co ciekawe, województwa podlaskie i lubelskie. Duża liczba przedsiębiorstw w sektorze oznacza także konkurencję o klientów, w wyniku której wiele firm popada w długi.
Przełomowe lata dla rynku eCommerce
Dzięki danym Krajowego Rejestru Sądowego dowiadujemy się, że obecnie na terytorium naszego kraju funkcjonuje około 51 tysięcy sklepów internetowych. Oczywistym jest fakt, że największa liczba e-sklepów zarejestrowana jest w województwie mazowieckim. Rejon, w którym mieści się stolica naszego kraju, odpowiada za niemalże 10 tys. przedsiębiorstw co jest równoznaczne z 20% udziału na polskim rynku eCommerce.
W czołówce stawki znajdują się także województwa wielkopolskie, dolnośląskie, pomorskie czy też łódzkie. Jeżeli chodzi o resztę kraju, to poszczególne terytoria osiągają wyniki na poziomie od tysiąca do dwóch tysięcy zarejestrowanych działalności. Wyjątkiem i jednocześnie zamykającym klasyfikacje jest województwo opolskie. Ono jako jedyne wyłamało się ze schematu, bo na jego terenie działa dokładnie 914 e-sklepów.
Jeżeli chodzi o dynamikę powstawania sklepów w przekroju całego kraju, to należy zauważyć, że rokrocznie obserwujemy wzrosty. 2019 rok jest nawet nazywany przełomowym, bo poprzez rozpowszechnienie się systemu płatności BLIK liczba transakcji zawieranych w internecie jeszcze bardziej wzrosła. Nikt jednak nie spodziewał się, że nasz ojczysty system płatności mobilnych tak szybko przebije karty płatnicze.
Znaczący wzrost liczby e-sklepów w województwie lubelskim
Nowe sklepy internetowe na terenie naszego kraju mnożą się jak grzyby po deszczu. Jednakże do niedawna tak szybki rozwój nie dotyczył województw położonych na wschodzie Polski. W końcu długofalowy proces odwrócił się i okazało się, że za prawym brzegiem Wisły branża zakupów internetowych kwitnie w najlepsze. Potwierdzają to badania, według których najbardziej dynamiczny wzrost działalności typu eCommerce odbywa się w województwie podlaskim i lubelskim. Oczywiście jest to poniekąd związane z faktem, iż we wcześniejszych latach, e-sklepów na wschodniej granicy naszego kraju nie było zbyt wiele. Niemniej jednak tak intensywne zwiększenie dynamiki (na poziomie prawie 22 procent) musi być swego rodzaju zaskoczeniem. Porównując te wyniki ze zdecydowanie lepiej rozwiniętymi województwami, takimi jak: mazowieckie (wzrost rzędu 14.5 procent), wielkopolskie (12 procent) czy łódzkie (także 12 procent) możemy wysnuć wniosek, iż to właśnie przy granicy Bugu rozwój handlu internetowego jest najszybszy.
Jak wiedzie się polski sklepom internetowym?
Pomimo rozwoju branży jako całości, wiele e-sklepów ma ogromne problemy z regulacją bieżących zobowiązań. Jego zdaniem wynika to ze złego biznesplanu i braku przykładania większej wagi do kwestii takich jak pozycjonowanie czy reklama, które w ostateczności decydują o sukcesie danej firmy.
Biorąc pod uwagę przekrój całego kraju, zauważymy, że najlepiej radzą sobie handlarze internetowi z Małopolski. Tam w dobrej sytuacji finansowej jest blisko co trzeci e-sklep. Nie mogą narzekać również przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego czy opolskiego. Pośrodku znajduję się między innymi województwo lubelskie i podlaskie, a na samym końcu jest warmińsko-mazurskie i lubuskie, gdzie tylko niewiele ponad 19 procent jest w dobrej sytuacji. Niepokojący jest fakt, że w skali całego kraju aż 80 procent sklepów ma deficyt budżetowy.