Dlaczego warto mieszkać w Lublinie?

Lublin od kilku lat przeżywa gwałtowne zmiany. Wzrosła liczba przedsiębiorców i osób, które przyjeżdżają do pracy w mieście, ale też tych, które wiążą swoją przyszłość z Lublinem i do niego się przeprowadzają. Województwo lubelskie jest ważnym regionem Polski Wschodniej ze względu na liczne uczelnie wyższe i dobrą gospodarkę.  Historia sukcesu Lublina jest inspirująca. Miasto zmieniało się przez lata, a dziś oferuje korzystne warunki życia zarówno dla swoich mieszkańców, jak i gości. Miasto od dziesięcioleci przyciąga przedsiębiorców z całej Europy – zarówno z Polski, jak i z zagranicy. 

Zagraniczne firmy w Lublinie

Lublin przyciąga inwestorów i zagraniczny kapitał, między innymi dlatego, że przybywa tu przestrzeni biurowych, magazynowych, laboratoriów, hal produkcyjnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że łatwo do nich dotrzeć, bo są usytuowane przy węzłach komunikacyjnych, a w przypadku biurowców – w atrakcyjnych częściach Lublina, nawet w ścisłym centrum. Usytuowany na lubelskim Felinie, gotowy park przemysłowy Panattoni Europe, skusił niemiecką firmę Data Modul,dużego producenta ekranów dotykowych i podzespołów komputerowych. Gdy spółka komentowała,dlaczego w Lublinie powstanie flagowy oddział firmy, kierownictwo użyło sformułowania, że Lublin leży w sercu Europy. 

Turck, spółka, która specjalizuje się w wytwarzaniu różnego rodzaju czujników odpornych na ekstremalne warunki pracy, wprowadziła się do parku MLPGroup Lublin. Elektronika Turck wykorzystywana jest w wielu branżach przemysłu: motoryzacyjnym, chemicznym, energetycznym, żywności i napojów, logistycznym, sprzętu mobilnego, ropy i gazu, przemysłu opakowaniowego, farmaceutycznym i półprzewodników.

lublin 2

W 2019 roku lubelskie powierzchnie biurowe i kapitał ludzki przyciągnęły francuską firmę informatyczną Capgemini, światowego lidera w dziedzinie konsultingu, outsourcingu i IT. Główny warunek, żeby u nich pracować? –dobra znajomość języka angielskiego. 

Jak zmiany wpłynęły na mentalność mieszkańców?

Wraz z tą zmianą nastawienia do możliwości biznesowych w Lublinie nastąpiła również zmiana nastawienia mieszkańców miasta – lublinianie stali się bardziej otwarci na nowe rzeczy, bardziej chętni do poznawania nowych ludzi, są też bardzo tolerancyjni. 

Lublin, który obecnie liczy 325 000 mieszkańców, jest jednym z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Miasto o bogatej historii i obiecującej przyszłości zawsze było ważnym punktem strategicznym Jedwabnego Szlaku.

lublin 3

Dzięki położeniu geograficznemu łączy Wschód i Zachód. Jest obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych. Teraz jest to jedno z największych europejskich miast, które przyciąga wielu ludzi z całego świata.

Lublin to idealne miejsce dla tych, którzy chcą rozpocząć coś na nowo. Nowa firma? Mieszkanie? Pomysł na biznes, a może zmiana środowiska?

Miasto posiada wszystkie zasoby i możliwości potrzebne do udanej przedsiębiorczości. Lublin to nowoczesne i bezpieczne miasto z doskonałą infrastrukturą, dogodną komunikacją miejską. A po pracy jest się gdzie zrelaksować. Na kulturalnej, gastronomicznej i rozrywkowej mapie Lublina stale przybywa nowych, ciekawych miejsc. 

A jak tutaj się mieszka?

To wartości Lublina czynią to miasto wyjątkowym. Kultura Lublina zbudowana jest na kreatywności i ciężkiej pracy, dlatego przyciąga kreatywnych ludzi z całego świata – zwłaszcza od czasu przystąpienia Polski do UE w 2004 roku. 

lublin 4

Kultura ułatwia przedsiębiorcom rozpoczęcie tutaj działalności gospodarczej, ponieważ mogą znaleźć utalentowanych pracowników, którzy chcą dla nich pracować za bardziej konkurencyjne stawki w porównaniu do innych, głównych miast w Europie. 

Miejsce jest pełne kreatywnych i inspirujących ludzi. Lublin w ostatnich latach zyskuje coraz większe uznanie dzięki duchowi przedsiębiorczości. Miasto oferuje możliwości zawodowe wszystkim ludziom, od przedsiębiorców po środowisko kreatywne. 

Prężnie działają tu deweloperzy, w 2020 roku w Lublinie oddano do użytku 2912 mieszkań. Ta liczba przewyższa średnią krajową. Do sierpnia 2021 roku oddano 2274 lokali mieszkalnych. Natomiast prognozowana cena mieszkania na koniec 2021 roku, to 7074 zł/mkw. Trzeba tu zaznaczyć, że nieruchomości w ostatnim czasie mocno podrożały. 

Uwagę odwiedzających najbardziej przykuwa zieleń i przyjazna atmosfera

Mieszkańcy oraz goście cenią sobie atmosferę Lublina. Spokój oraz zieleń, która w ciepłe miesiące jest obecna wszędzie. Lublin posiada wiele wąwozów osiedlowych oraz parków i skwerów, które są ważnymi punktami codzienności dla mieszkańców. 

Sławne w całej Polsce lubelskie osiedla jak LSM czy Czechów są świetnie zagospodarowane i zurbanizowane, a dzięki temu wygodne dla osób w różnym wieku. Władze osiedli nie spoczęłyna laurach i cały czas dbają, by były one dostosowane do potrzeb swoich mieszkańców.

Architektura miasta oprócz zabytkowej zabudowy, która zapiera dech w piersiach, zapewnia bogatą urbanistykę o niskiej zabudowie i świetne skomunikowanie całego miasta.

Miasto kusi wolniejszym trybem życia, niż np. Warszawa, możliwościami zawodowymi w sektorze produkcyjnym, informatycznym, jak i innych gałęziach przedsiębiorczości, ale też jakością życia.

W Lublinie po prostu, żyje się dobrze!