Tradycyjne formy oszczędzania zawodzą. Jak wybrać program budowania kapitału na lata?

Dziś, kiedy rynek lokat bankowych praktycznie nie istnieje, inwestorzy szukają alternatyw. Oprocentowanie na poziomie 0,2% absolutnie nie chroni kapitału przed inflacją, a co dopiero mówić o zarabianiu. Przyjrzyjmy się jednak nowym formom inwestowania, innym niż giełda.

A może jednak lokata?

Jak wybrać program budowania kapitału? Najpopularniejszym rozwiązanemu do tej pory były lokaty. Jak je wybierać? Oczywiście, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na oprocentowanie lokat. Różnice pomiędzy poszczególnymi bankami nie będą w tym zakresie duże, jednak w skali kilkudziesięciu miesięcy nawet różnica 0,2% może okazać się istotna. Tak było jeszcze przed obniżką stóp procentowych w 2020 roku. Aktualnie rynek lokat bankowych nie istnieje, a oprocentowanie 0,1% nikogo nie dziwi. Co więcej, coraz więcej banków wręcz zaczyna pobierać od nas pieniądze za trzymanie w nich oszczędności – to się nie zmieni, na pewno nie przed zapowiedzią NBP o podwyżkach stóp procentowych.

Kolejna ważna kwestia to charakter inwestycji. Na rynku znajdziemy również typowe lokaty długoterminowe, jak też produkty mieszane. W przypadku tych ostatnich określona część środków trafia na lokatę, natomiast reszta jest lokowana w wybranych funduszach inwestycyjnych. Co oczywiste, ten drugi wariant wiąże się z pewnym ryzykiem. Z drugiej strony, model lokata+fundusz inwestycyjny może okazać się bardziej zyskowny. Decyzja w tym zakresie należy więc wyłącznie do nas.

Jak nie lokata – to IKE

Jakie jeszcze opcje można wskazać, jeśli chodzi o kwestię budowania kapitały? Naturalnie, ciekawą opcją będą konta IKE oraz IKZE. Są one łatwo dostępne oraz w określonych wypadkach zwolnione od podatku Belki. Przeważnie również całkowita wypłata kapitału zgromadzonego na takim koncie nie będzie wiązać się z żadnymi trudnościami, chociaż oczywiście zawsze należy dokładnie przestudiować oferowane nam warunki.

skarbonka 2

Inwestycja we własną firmę

Innym sposobem, wymagającym większych nakładów finansowych jest otwarcie własnej firmy lub zakup udziałów działającej już spółki kapitałowej. W tej sytuacji zyski rozłożone są na kilka lat, a początkowa kwota do zainwestowania wynosi od 1000 zł. Aby jednak mówić o konkretnym zysku trzeba dysponować większą kwotą, nawet do 100 tys. zł. Przy tej formie inwestycji warto także pamiętać o wyborze rozwojowej branży oraz o małej konkurencji w oferowanych produktach czy usługach, jakie znajdują się w asortymencie przedsiębiorstwa.
Jeśli chcemy zainwestować w firmę, która już działa na rynku, istotna jest analiza wyników finansowych. Warto też dokładnie też przeanalizować koszty wejścia do danej branży, takie jak opłaty i licencje.

Czy inwestowanie w ten sposób ma sens? Oczywiście! To dziś jedna z pewniejszych inwestycji, która może przynieść realny zysk. Minusem tego sposobu jest to, że ta forma inwestowania nie jest dla wszystkich – jest kierowana przede wszystkim do osób kreatywnych i konsekwentnych, ale i takich, które dysponują już pewnym wkładem finansowym.

skarbonka 3

Kryptowaluty

Kryptowaluty wciąż są na topie. Kilka lat temu cieszyły się one dużym zainteresowaniem zwykłych ludzi, a każdy słyszał o inwestorach, którzy zarobili w ten sposób bardzo duże pieniądze. Swego czasu było głośno o milionerach, którzy dorobili się fortuny. W tym samym czasie pojawiały się artykuły, które donosiły o bankructwach. Taka jest specyfika kryptowalut. To stosunkowo niestabilny rynek, podatny na załamania. A jak jest teraz?

Bitcoin miał wyraźną zapaść pod koniec 2019 roku. Pod koniec 2020 wrócił do łask inwestorów i ponownie zrobiło się o nim głośno dzięki dużym wzrostom. Wciąż trzeba być jednak czujnym. Przede wszystkim kryptowaluty niosą ze sobą ogromne ryzyko prawne.

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut odbywa się na giełdzie, gdzie można handlować własnymi kryptowalutami. Istnieje wiele sposobów oceny wiarygodności i jakości wymiany, takich jak płynność, opłaty, limity zakupów i wypłat, wolumen obrotu, bezpieczeństwo, ubezpieczenie, łatwość obsługi. Na początek można spróbować z małymi kwotami.