Inwestycje dla firm z kredytu – czy to się opłaca?
Firmy potrzebują środków na rozwój – tak jest w każdej branży. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak, skąd pozyskać finansowanie? Najpopularniejszymi rozwiązaniami wciąż są kredyty bankowe i leasingi. Co jedna trzeba wziąć pod uwagę, aby nie stracić?
Kredyt na firmę – podstawowe informacje i rodzaje kredytów firmowych
Rozpatrując kwestię kredytu bankowego warto rozpocząć od tego, czym jest w ogóle ten produkt finansowy. W myśl przepisów jest to umowa między bankiem i kredytobiorcą, na mocy której ten otrzymuje pewną pulę pieniędzy na ściśle określony cel. W późniejszym czasie spłaca on zobowiązanie wraz z odsetkami i prowizjami.
Na rynku istnieje wiele rozwiązań dla przedsiębiorców otwierających działalność i takich, którzy prowadzą już firmę od jakiegoś czasu. Finansowanie dla firm obejmuje choćby kredyt na rachunku bieżącym, nazywany wprost linią kredytową. Można go uzyskać posiadając w banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Co ważne, może to być konto zarówno firmowe, jak i osobiste właściciela przedsiębiorstwa.
W praktyce taki rodzaj finansowania oznacza niejako powiększony debet na koncie – przedsiębiorca może korzystać ze środków, które przekraczają saldo konta, do określonego w umowie limitu kredytowego. Nie ma także sztywnych terminów spłaty, gdyż ta dokonuje się wraz z wszelkimi wpływami na konto. Sporo problemów z uzyskaniem kredytu mogą mieć przedsiębiorcy, którzy dopiero założyli firmę, gdyż z perspektywy banku dysponują oni niewielką zdolnością kredytową i są ryzykownymi klientami.
Kredyt czy leasing?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla przedsiębiorstwa: zaciągnięcie kredytu czy wzięcie środka trwałego w leasing? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co ma być przedmiotem rzekomego leasingu czy kredytu. Decydując się na jeden z dwóch wariantów, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych informacji:
Opinia, że leasing wychodzi drożej niż kredyt jest nie do końca prawdziwy: wszystko zależy od marży bankowej jednej i drugiej usługi oraz od naszej indywidualnej zdolności kredytowej. Często okazuje się, że kredyt w istocie jest droższą spośród dwóch opcji.
Korzyści podatkowe odnoszone przy leasingu operacyjnym nowych środków trwałych są większe, aniżeli przy ich kredytowaniu. Przy używanych środkach trwałych lepszą tarczę podatkową mamy kredytując lub stosując leasing kapitałowy niż leasing operacyjny.
Uzyskanie leasingu na środki trwałe o łatwej zbywalności (samochody, maszyny lub narzędzia) jest o wiele bardziej realne niż w przypadku kredytu. Z drugiej jednak strony przedmioty nietypowe lub o znacznej wartości (na przykład hala chłodnicza) będzie możliwa do sfinansowania jedynie kredytem.
Leasing, w przeciwieństwie do kredytu, nie obciąża zdolności kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że firma z pozytywną historią kredytową (której leasing nie tworzy) może starać się w późniejszym czasie o kredyty na atrakcyjniejszych warunkach.
W przypadku opóźnienia płatności kredytu o wiele łatwiej zawrzeć ugodę, ponadto zwracamy tylko i wyłącznie dług, a nie środek trwały. Przy leasingu wystarczy, że leasingodawca wypowie nam umowę leasingu – w tym przypadku tak pieniądze, jak i środek trwały przepadają.
Przy kredycie możliwe jest jego szybsze spłacenie, co oznacza szybsze wejście w posiadanie środka trwałego. W leasingu wykup środka trwałego przed czasem jest skutecznie ograniczony chociażby ogólnymi przepisami podatkowymi.
Podsumowując – wszystko zależy od finansowanego środka trwałego. O ile leasing w przypadku nowego samochodu firmowego to najkorzystniejsze z dostępnych rozwiązań, o tyle nieruchomości czy grunty pod inwestycje firmowe uda się sfinansować praktycznie tylko i wyłącznie w przypadku kredytu.