ZAŁOŻENIE FUNDACJI NIE MUSI BYĆ TRUDNE

Czujesz wewnętrzną potrzebę pomocy innym ludziom? Twoim dotychczasowym zajęciem była praca na etacie/lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ale chciałbyś spróbować czegoś nowego? A może czujesz powołanie społeczne do założenia na przykład fundacji? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć czym jest fundacja oraz w kilku krokach przedstawić sposób jej założenia.

FUNDACJA TO…

Fundacja stanowi organizację pozarządową powołaną w celach społecznych lub gospodarczo użytecznych, a w szczególności do celów:

- ochrony zdrowia,

- rozwoju gospodarki i nauki,

- oświaty i wychowania,

- kultury i sztuki,

- opieki i pomocy społecznej,

- ochrony środowiska oraz opieki nad zabytkami, która działa na podstawie ustawy o fundacjach i ustanowionego statutu.

Aby fundacja powstała, konieczny jest fundator, który przeznacza pewien majątek na publicznie użyteczny cel. Fundator określa też majątek przeznaczony na ten cel, czyli tzw. fundusz założycielski. Do składników majątku przeznaczonych na fundusz założycielski zgodnie z art. 3 ustawy o fundacjach zalicza się pieniądze, papiery wartościowe oraz oddane fundacji na własność rzeczy ruchome i nieruchomości. To jaki jest cel i wysokość majątku fundacji przeznaczanego na realizację tego celu są najważniejszymi warunkami związanymi z utworzeniem fundacji.

3 KROKI DO NASZEJ FUNDACJI

Sam pomysł na otworzenie własnej fundacji nie wystarczy do faktycznego jej otworzenia. Przez rozpoczęciem działalności trzeba dopełnić kilku formalności. Fundator, czyli założyciel fundacji, powinien posiadać, jak pisaliśmy wcześniej, fundusz założycielski, oświadczenie woli oraz ustalić statut prowadzonej fundacji. Jednak, aby mogła zacząć działać prawnie należy wpisać ją do Krajowego Rejestru Sądowego. Po wpisaniu do KRS fundacja uzyska osobowość prawną i będzie mogła podejmować czynności prawne.

Założenie fundacji składa się zatem z trzech kroków:

1. Ustalenie funduszu założycielskiego i ustanowienie oświadczenia woli w formie aktu notarialnego lub testamentu.

2. Określenie statutu fundacji, na którego podstawie przyjmuje się sposób działania fundacji.

3. Dokonanie rejestracji w KRS.

A CO Z TYM STATUTEM?

Statut jest niezbędnym dokumentem, ponieważ fundacja działa na podstawie zawartych w nim zapisów oraz na podstawie Ustawy o fundacjach. W statucie powinny się znaleźć następujące informacje:

- nazwa fundacji,

- jej siedziba i majątek,

- cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji,

- skład i organizacja zarządu,

- sposób powoływania zarządu, jego obowiązki i uprawnienia.

Bardzo ważne jest, aby cele i majątek wskazane w statucie, były identyczne z tymi, które zostały podane w akcie założycielskim. Statut może zawierać też inne postanowienia, np. dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, warunków połączenia jej z inną fundacją, zmiany celu lub statutu czy informacje dotyczące tworzenia innych organów fundacji.

fundacja 2

PAMIĘTAJ O PKD

Każdy podmiot posiadający wpis w CEIDG (np. jednoosobowe działalności gospodarcze) lub w KRS (np. spółki z o.o., fundacje) ma obowiązek posługiwania się kodami PKD. Przy zakładaniu fundacji podstawowym kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności jest PKD 94.99.Z – Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Skoro wiesz już, czym jest fundacja, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać te 3 kroki i otworzyć jedną z nich. Powodzenia!