Jak wyglądają techniczne perspektywy dla złota i srebra w najbliższym czasie?
Wielu z nas zastanawia się na tym, jak z technicznego punktu widzenia wyglądają aktualne perspektywy dla złota i srebra na najbliższe tygodnie i miesiące, a zwłaszcza czy niebawem nadejdzie odpowiedni czas na zakupy lub sprzedaż tych kruszców. Warto zatem sprawdzić, czy opłaca się zainwestować w złoto lub srebro w oparciu o najnowsze rynkowy prognozy.
Co wpłynęło na ceny srebra i złota w 2021 roku?
Niewątpliwie prognozy nie należą do najłatwiejszych i za każdym razem są obarczone istotną dozą niepewności. Kluczowym czynnikiem odpowiadającym za szybkie i nagłe wzrosty w ostatnim czasie była porażka na amerykańskim rynku pracy z powodu utworzenia dużo mniejszej liczby miejsc pracy w sierpniu 2021 roku.
Na uwadze należy mieć również to, że rynek złota jest niezwykle wrażliwy zwłaszcza na duże odchylenia danych ekonomicznych od wcześniejszych oczekiwań. Tego typu sytuacja wystąpiła w piątek 3 września 2021 roku. W tym dniu Departament Pracy w USA obwieścił, że w ubiegłym miesiącu utworzono 235 000 miejsc pracy w sytuacji, gdy prognozy zakładały dużo wyższy wzrost, bo aż na poziomie około 720 000.
Zgodnie z wcześniejszymi prognozami nowo utworzone stanowiska pracy spowodowały spadek stopy bezrobocia z 5,4% do zaledwie 5,2%. Ale odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego dane z rynku pracy mają tak istotny wpływ dla inwestorów złota? Otóż najprawdopodobniej gorsza sytuacja na obecnym rynku pracy wpłynie istotnie na opóźnienie rozpoczęcia ograniczenia miesięcznych zakupów obligacji oraz rzecz jasna spowoduje wzrost stóp procentowych, co jednak w bardzo długim terminie odniesie pozytywny wpływ na rynek złota.
Podkreślić również trzeba, że pandemia Covid-19 i ciągle rozprzestrzeniający się wariant Delta koronawirusa wpływa bądź co bądź coraz bardziej negatywnie na ożywienie gospodarcze, znacznie je opóźniając.
W drugiej połowie 2021 roku prognozuje się bowiem znacznie wolniejsze tempo wzrostu PKB, co ponownie uderzy we wcześniejsze prognozy, które wyglądały bardziej optymistycznie. Co ciekawe obecnie nieznacznie spadła presja inflacyjna w zakresie Indeksu Cen, który odnotował spadek do poziomu 75,4% w stosunku do poziomu lipcowego wynoszącego 82,3%.
Perspektyw dla złota i srebra na najbliższe miesiące
Przechodząc do kwestii technicznych – perspektyw dla złota i srebra na najbliższe miesiące wskazać należy, że październikowe kontrakty terminowe mają dość silne podstawy do utrzymania kolejnych wzrostów w najbliższym okresie.
Patrząc na prognozy ostatnich tygodni trzeba przyznać, że ostatnie trzy tygodnie utrzymały się w trendzie wzrostowym. Istotne jest szybkie pokonanie lipcowego cenowego poziomu oporu, który został ustanowiony w granicach 1836,20 USD. Otworzy to bowiem drogę do kolejnych wzrostów. Spróbujmy jednak założyć nieco mniej optymistyczny scenariusz w przypadku uzyskania przewagi niedźwiedzi, którzy podejmą próbę złamania technicznego wsparcia poziomie 1775,00 USD za uncję złota. Bez wątpienia pokonanie pierwszego poziomu oporu na poziomie 1830,20 USD stanowiłoby dość optymistyczny akcent na drodze do odzyskania poziomu 1900 USD.
Z kolei w przypadku srebra sytuacja prognostyczna należy do nieco bardziej niepewnych i skomplikowanych. Przyznać trzeba, iż pomimo okresowej przewagi niedźwiedzi w pierwszy piątek września zaobserwowano bardzo wyraźną próbę przejęcia inicjatywy przez byki, które coraz śmielej dążą do odzyskania trendu wzrostowego na dziennym wykresie.
W najbliższym czasie najważniejszym celem do osiągnięcia jest zamknięcie grudniowych kontraktów terminowych powyżej solidnego oporu technicznego na poziomie 25,00 USD za uncję srebra. Jednak w sytuacji, gdy byki utracą inicjatywę, spodziewane jest załamanie wsparcia na poziomie 23,00 USD. Warto jednak podkreślić, że aby doświadczyć bardzo istotnych wzrostów na rynku srebra, trzeba uzbroić się nieco w cierpliwość i wypatrywać pokonania poziomu 24,44 USD a kolejno przełamania 24,75 USD.