Oszukańczy proceder firm naciągających przedsiębiorców

Dwa lata temu przyszedł do prowadzonej przeze mnie Kancelarii list z CEDGiF - Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm, wzywający mnie do zapłaty kwoty 295 zł, ponieważ rzekomo "ogłoszenie wpisu co Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej", a "niedokonanie płatności spowoduje brak wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm ".

 


Jest to nic innego jak podszywanie się pod CEiDG - CENTRALNĄ EWIDENCJĘ I INFORMACJĘ O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ, w której zarejestrowani są wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą. I tu uwaga - CEiDG z CEDGiF nie ma nic wspólnego! 
Bazując na tym, że wiele osób może pomylić CEiDG z CEDGiF, podmiot wysyłający taki list (najczęściej do przedsiębiorców, których dane zostały zaczerpnięte właśnie z bazy CEiDG) chce wyłudzić od Was pieniądze, celowo wprowadzając Was w błąd. Nie dajcie się zatem nabrać. Pamiętajcie:
Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat, a Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest jedynym podmiotem rejestrującym przedsiębiorstwa. Rejestracja firmy, a także wszelkie inne czynności w CEIDG takie jak: zawieszenie, wznowienie działalności, zmiana wpisu czy wykreślenie, także są darmowe.

Niestety, takich podmiotów wprowadzających przedsiębiorców w błąd poprzez podszywanie się pod rejestry państwowe, jest znacznie więcej. Niektóre firmy z tworzenia rejestrów i żądania wpłat za umieszczanie w nich wpisów dot. przedsiębiorców zrobiły sobie sposób na biznes. Nazwy tych fikcyjnych podmiotów zmieniają się co kilka miesięcy, jednak zawsze oscylują wokół nazw już na rynku istniejących, tak aby wzbudzić jak najmniejsze podejrzenia. Przykłady: Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm, Krajowy Rejestr Przedsiębiorstw, Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców, Centralny Rejestr Płatników, Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm, Krajowy Rejestr Firm, Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych, Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników. Wszystkie działają w podobny sposób: po założeniu podmiotu, którego nazwa nieznacznie różni się od któregoś z państwowych, ustawowych rejestrów, rozsyłane są do przedsiębiorców wezwania do zapłaty w formie papierowej bądź elektronicznej., informujące o koniczności dokonania opłaty za dokonanie wpisu w rejestrze. Wezwania są tak formułowane, by sprawiać wrażenie pism urzędowych; zawierają liczne odniesienia do przepisów ustawy, co ma dodać im wiarygodności. W załączeniu często znajduje się druk przekazu wraz z numerem konta, na które należy dokonać wpłaty. Informacja, iż przedsiębiorca ma do czynienia z ofertą handlową, zazwyczaj jest zapisana niewielką czcionką bądź też nie ma jej wcale. Najczęściej brakuje również podpisu osoby, która pismo wystosowała.

Ostatnio nowością są pisma rozsyłane przez „Rejestr Polskich Znaków Towarowych”, kierowane do przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek o zarejestrowanie znaku towarowego w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (do wglądu poniżej). Oferowana w nim jest „warunkowa propozycja rejestracji znaku towarowego w Rejetrze Polskich Znaków Towarowych na okres 10 lat pod warunkiem dokonania opłaty”. Należy zauważyć, że tylko wpis do rejestru Urzędu Patentowego RP zapewnia ochronę prawną własności przemysłowej. „Rejestracja” w jakichkolwiek innych – prywatnych – rejestrach nie powoduje powstania ochrony prawnej znaku towarowego bądź patentu.

Przedsiębiorco – jeżli zatem otrzymałeś podobne wezwanie i masz wątpliwości co do jego wiarygodności i zasadności – każdorazowo przed uiszczeniem żądanej kwoty skonsultuj się z adwokatem bądź radcą prawnym.