Przedawnienie roszczeń – co każdy przedsiębiorca wiedzieć powinien
Czym jest przedawnienie?
Zasadą w polskim prawie cywilnym jest, że roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Co konkretnie to sformułowanie oznacza? Otóż po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie (a więc dłużnik), może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Innymi słowy – po upływie terminu przedawnienia wskazanego w przepisach, wierzyciel wprawdzie nadal może legalnie dochodzić swojego roszczenia, jednakże dłużnik ma wówczas prawo podnieść zarzut przedawnienia długu. Uniemożliwi to wówczas wierzycielowi skuteczne wyegzekwowanie roszczenia zgodnie z przepisami postępowania cywilnego. Samo roszczenie jednakże nie wygasa, lecz zmienia swój charakter. Oznacza to, że dłużnik równie dobrze może po upływie terminu przedawnienia uznać zasadność roszczenia i je zaspokoić.
Od kiedy należy liczyć termin przedawnienia?
Przedawnienie roszczeń rozpoczyna bieg w chwili wymagalności roszczenia, tj. od momentu otwarcia się możliwości dochodzenia jego spełnienia.
Czy coś może „zakłócić” bieg przedawnienia?
Bieg przedawnienia może zostać przerwany poprzez:
1) każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do
rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;
3) wszczęcie mediacji.
Uwaga! Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo! Od nowa należy zatem naliczać wskazane w ustawie terminy przedawnienia dla poszczególnych roszczeń majątkowych.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Zdarza się, że wierzyciele bądź dłużnicy zapominają, że nie mogą czynnością prawną (a więc w szczególności poprzez zawarcie stosownego zapisu w umowie) przedłużać ani skracać zawartego w Kodeksie cywilnym terminu przedawnienia.