Inwestowanie dla najmłodszych, czyli jak stworzyć własny program systematycznego oszczędzania swojemu dziecku

Wszyscy rodzice doskonale zdają sobie sprawę z konieczności oszczędzania pieniędzy na przyszłość swojego dziecka. Zakup mieszkania, wyjazd na studia, nauka w szkole zagranicą – to tylko przykłady, dlaczego warto oszczędzać. Jak stworzyć własny program inwestycyjny dla swojego dziecka, tak aby był on efektywny i przynosił oczekiwane profity?

Wiedza i systematyczność

Oszczędzanie nie jest łatwe, jednak jeszcze trudniejsze jest świadome i efektywne inwestowanie pieniędzy. Stąd też zanim w ogóle rodzice zaczną inwestować, powinni oni przyswoić sobie wiedzę z tego zakresu. Oczywiście nie musi być to wiedza specjalistyczna, a jedynie podstawowa, która pozwoli im przede wszystkim zachować kapitał, który chcą zainwestować. Zasad jest prosta – nie należy inwestować w instrumenty ryzykowne, które nie są inwestorowi bliżej znane.

Alternatywnym rozwiązaniem może być wizyta u doradcy finansowego, który pomoże zaplanować plan oszczędzania na przyszłość swojego dziecka. Należy jednak pamiętać, że bez względu na obraną drogę inwestycyjną, najważniejsza jest systematyczność oszczędzania. Nie chodzi o to, aby odkładać duże kwoty – nawet małe sumy pozwolą oszczędzić więcej, jeśli będą odkładane regularnie. Dobrze jest więc przede wszystkim określić kwotę, jaka co miesiąc (bądź nawet co tydzień) może zostać wygospodarowana z domowego budżetu. Mogą być to pieniądze z 500+, kieszonkowe dziecka bądź po prostu jakaś z góry określona kwota.

oszczędzanie 2

Plan oszczędzania

Kolejnym krokiem w drodze do zebrania kapitału dla swojego dziecka na przyszłość jest określenie planu inwestycyjnego. Oczywiście pieniądze można odkładać do przysłowiowej skarpety, jednak dziś nikt już tego robi. Powody są dwa – pieniądze te nie pracują, a więc nie zarabiają, a jedynie tracą na wartości przez inflację.

Drugim powodem jest szeroka dostępność produktów inwestycyjnych dla osób z różną tolerancją ryzyka oraz sumą, którą chciałyby zainwestować. Stąd też o wiele lepiej jest poświęcić nieco czasu i przemyśleć dokładnie strategię inwestycyjną, niż wrzucać monety do skarbonki. Co istotne, dziecko również może być zaangażowane w oszczędzanie. Warto wyjaśnić mu, na czym dokładnie polega odkładanie pieniędzy i na co w przyszłości maluch będzie mógł przeznaczyć środki. Jest to dla dziecka doskonała lekcja ekonomii i finansów, która z pewnością przyda mu się w życiu.

Lokata czy fundusz?

Rodzice najczęściej wybierają dwie drogi inwestycyjne, czyli lokatę lub fundusz. W kontekście lokat należy zwrócić uwagę na bardzo niskie stopy procentowe, które nie pozwalają obecnie zbyt wiele zarobić. Jest to jednak dobry produkt dla osób, które nie lubią ryzykować i chcą mieć pewność, że odzyskają swoje pieniądze nawet z niewielkim naddatkiem.

oszczędzanie 3

Dla najmłodszych przeznaczone są również specjalne fundusze inwestycyjne, które niejako inwestują pieniądze za rodziców. Wypłata środków może być dokonana wraz z ukończeniem przez dziecko określonego wieku bądź na wniosek rodziców.

Fundusze inwestycyjne są nieco bardziej ryzykowne oraz pobierają większe opłaty, niż banki. Niemniej jednak rodzice znający się nieco na finansach powinni dokładnie rozważyć ich ofertę. Fundusze te mogą być połączone z jednoczesnym ubezpieczeniem dziecka, co z jednej strony uszczupla zyski, lecz z drugiej strony jest dobrym zabezpieczeniem malucha.

Jeżeli zaś rodzice uzbierają nieco większą kwotę pieniędzy, mogą zainwestować ją w nieruchomości. Kwota inwestycji jest niemała, jednak obecnie to właśnie mieszkania dają najwyższą stopę zwrotu, a dodatkowo mogą być one przeznaczone dla dziecka, gdy to już dorośnie do wyprowadzki z rodzinnego domu.