AMBIWERTYK JAK RADZI SOBIE W PRACY?

Jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem? – na to pytanie z pewnością każdy z nas mógłby z łatwością odpowiedzieć. Nie mamy problemu z określeniem tego, czy potrafimy zabierać głos w towarzystwie, być liderem w zespole i angażować się w każdy projekt w firmie, czy jesteśmy „szarymi myszkami”, które raczej stoją z boku, nie podnoszą głosu, więcej słuchają aniżeli mówią. A gdybyśmy otrzymali pytanie, czy jesteśmy ambiwertykami, większość z nas zapewne miałaby problemy z odpowiedzią. Co to za trzeci typ osobowości? Jakie ma cechy? Jak radzi sobie w pracy i wśród znajomych? Spieszymy z odpowiedzią!

INTROWERTYCY I EKSTRAWERTYCY

Po raz pierwszy podziału na introwertyków i ekstrawertyków dokonał szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. Opisał on introwertyków jako osoby lubiące spędzać czas w samotności, dla których przebywanie w większej grupie nieznajomych osób jest męczącym wyzwaniem, po którym muszą regenerować siły. Introwertycy to osoby rzadko okazujące emocje, małomówne, ceniące spokój, ciszę.

Z kolei ekstrawertycy, według szwajcarskiego uczonego, czerpią energię z przebywania i rozmowy z innymi ludźmi. Nie siedzą bezczynnie, wszędzie jest ich pełno, są otwarci, nie lubią się nudzić. Szukają zajęć, które można robić w towarzystwie. Bardzo dobrze nawiązują nowe znajomości i są liderami w każdej sferze życia.

Ten sposób przedstawienia osobowości jest znacznie uproszczony, ponieważ dzisiaj wiemy, że wiele naszych zachowań zależy od sytuacji i kontekstu. Bardzo często też nie potrafimy sami określić naszego typu osobowości. Naukowcy określają to jako ambiwersja.

TRZECI TYP OSOBOWOŚCI

Pojęcie ambiwersji wprowadził po raz pierwszy angielski psycholog Hans Eysenck. Naukowiec jest zdania, że ambiwertycy łączą w sobie cechy zarówno intro- jak i ekstrawertyków, co daje im przewagę zarówno nad jednymi, jak i drugimi. Ambiwertycy są elastyczni w swoich działaniach – potrafią dogadać się z różnymi ludźmi. Mogą iść na rockowy koncert z grupą znajomych, jak również posiedzieć z drugą połówką w domowym zaciszu przy herbacie. Co ciekawe, ambiwertyk czuje się najlepiej w grupie osób, które zna. Czasem bywa niezdecydowany i sprawia wrażenie, że nie wie czego chce. Ma niewielu bliskich przyjaciół, ale dużo znajomych.

Eysenck uważa, że takie osoby zachowują się w pełni ekstrawertycznie na przykład w grupie znanych osób, natomiast jeśli w towarzystwie pojawi się ktoś nowy, kto dominuje, to pozornie otwarta osoba zamyka się w sobie.

ambiwertyk 2

Ambiwertycy lubią przebywać w towarzystwie innych osób, ale cenią sobie również „ładowanie baterii” w ciszy, spokoju i samotności. Niekiedy czują się przytłoczeni nadmiarem zewnętrznych bodźców i wtedy chętnie spędzają czas w domowym zaciszu. Jednak z czasem zbyt długi odpoczynek w domu też źle na nich wpływa i bardzo chcą wyjść do ludzi, spotkać się z nimi i porozmawiać. Ambiwertycy są jednocześnie bardzo empatyczni, potrafią słuchać, ale są też energiczni, pewni siebie.

AMBIWERTYK W PRACY

Okazuje się, że najlepszym zawodem dla ambiwertyka jest zawód... sprzedawcy. Jest lepszym handlowcem aniżeli ekstrawertyk, który, pomimo dużej ilości energii, bardzo często nie potrafi słuchać drugiej strony. Jest zorientowany tylko na przedstawieniu swojej oferty bez wysłuchania potrzeb klienta. Natomiast ambiwertyk potrafi rozmawiać, przedstawić ofertę w interesujący sposób, ale potrafi też słuchać. Szybko wzbudza zaufanie, zyskuje sympatie innych oraz przejmuje inicjatywę w rozmowie.

Ambiwertyk odnajdzie się też w innych zawodach. Może być mówcą motywacyjnym, jak również adwokatem, który będzie stanowczo bronił swojego klienta oraz wysłucha argumentów drugiej strony.

ambiwertyk 3

Ambiwertycy to również świetni negocjatorzy, potrafiący słuchać swoich rozmówców i dopasowywać odpowiedzi do ich argumentów i poglądów. Mogą być zarówno słuchaczami, jak i mówcami. To sprawia, że świetnie odnajdują się w sprzedaży, marketingu i innych zawodach związanych z kontaktem z ludźmi.

Ambiwertyk, który pełni rolę lidera dobrze wsłuchuje się w potrzeby swojego zespołu. Zazwyczaj stara się gasić konflikty już w zarodku, choć nie zawsze mu się to udaje. Jego emocjonalna natura może prowadzić do wybuchów i ostrych starć z podwładnymi, natomiast po przemyśleniu żałuje on wypowiedzianych słów.

TEST

Zastanawiasz się, czy może to właśnie Ty jesteś ambiwertykiem? Odpowiedz na poniższe pytania:

1. Czy lubisz spędzać czas zarówno samotnie, jak i wśród ludzi?

2. Czy bycie w centrum uwagi sprawia Ci przyjemność, pod warunkiem, że nie trwa zbyt długo?

3. Czy potrafisz pracować zarówno solo, jak i w zespole?

4. Czy niektórzy uważają, że jesteś raczej samotnikiem, a inni twierdzą, że potrafisz brylować w towarzystwie?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, to najprawdopodobniej jesteś ambiwertykiem!