Mentoring nowy styl przywództwa

Mentoring to układ win-win, to odpowiedzialność za przyszłość własnej organizacji oraz rozwój przedsiębiorczości, to kształtowanie dobrych praktyk wśród młodych przedsiębiorców. Taką ideą od 2019 roku kieruje się Lubelski Klub Biznesu, stale zwiększając grono Mentorów, z korzyścią dla lokalnego systemu startupów. O tym, jak funkcjonuje Akademia Mentora LKB porozmawiamy z pomysłodawczynią projektu - Agnieszką Gąsior-Mazur, Prezes LKB.

 

ML: Przed jakimi wyzwania stoją przedsiębiorcy w obecnej postcovidowej sytuacji?

AGM: Pandemia zweryfikowała różne obszary aktywności biznesowej. Po czasie tzw. resetu na wiele spraw patrzymy inaczej, próbując przewidzieć różne scenariusze. Nowe wyzwania? Przedsiębiorcy stale szukają odpowiedzi i wdrażają innowacyjne rozwiązania, wiedząc że zmiany następują z zastosowaniem niestandardowych dotąd metod. Trzeba szybko przejść od kryzysu do rozwoju.

ML: Jaki kluczowy obszar w funkcjonowaniu firmy, stanowi teraz wg Pani największe wyzwanie?

AGM: Obecnie jest to zatrzymanie pracowników w naszych firmach. Wyzwaniem jest utrzymanie poziomu ich zaangażowania i motywacji.

ML: Jaką metodę pracy i komunikacji z pracownikami Pani rekomenduje?

AGM: Jednym z narzędzi w zakresie uwalniania i wzmacniania potencjału pracowników jest mentoring. W Lubelskim Klubie Biznesu rozwijamy swoje kompetencje uczestnicząc w Akademii Mentora LKB. Pierwsza i druga edycja Akademii Mentora realizowana była w okresie covidu, w formule hybrydowej i zakończyła się sukcesem. Koordynatorem Akademii jest Andrzej Cieplak - Certyfikowany Mentor EMCC, Senior Practitioner. Akademię zakończyło ponad 25 Mentorów z wielkim doświadczeniem zawodowym i wiedzą – prezesów, osoby zarządzające. Dziś to narzędzie pracy stosują i wdrażają we własnych firmach widząc jego dużą skuteczność w zarządzaniu zespołem. Mentoring staje się coraz bardziej cenionym stylem przywództwa. Akademia Mentora LKB otwiera także możliwość akredytacji międzynarodowej w EMCC.

ML: A co o mentoringu mówią Przedsiębiorcy – Mentorzy?

AGM: O mentoringu – Grzegorz Jasiński, prezes zarządu Fabryki Łożysk Tocznych S.A. mówi, że jest to „partnerska relacja pomiędzy Mentorem a Mentee oparta na zasadach win- win (..). To droga rozwoju osobistego i zawodowego”. Mentoring uznawany jest także jako „droga do budowania spójnego i uznawanego systemu wartości w firmie” – przez Edwarda Bajko, prezesa SM Spomlek. „To źródło energii w rozwoju lidera oraz klucz do trwałego sukcesu firmy, która bierze się z przeniesienia odpowiedzialności i decyzyjności na sam dół” – tak podsumowuje swoje doświadczenie Robert Bronisz, wiceprezes LKB, wiceprezes ABM Greiffenberger Polska.

ML: Jak podsumuje Pani wartość mentoringu? Kto może uczestniczyć w III edycji Akademii Mentora LKB?

AGM: Odkrycie mentoringu jako formy pracy i komunikacji z pracownikami chroni przed rutyną i schematami. Pozwala słuchać pracowników i w odpowiednio zarządzać talentami. To jeden ze sprawdzonych sposobów budowania kultury organizacyjnej firm. III edycja Akademii Mentora rusza już od października. Zapraszam osoby zarządzające, menedżerów i wszystkich zainteresowanych tą metodą pracy.

LKB logo poziomakademia mentora logo

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Akademii Mentora – zarówno z perspektywy Mentora jak i startupu, zapraszamy do kontaktu z LKB: lkb@lkb.lublin.pl, tel. 572-341-528. Bardzo dziękujemy za rozmowę.