Zarabianie na IPO to musisz wiedzieć

Inwestycje w IPO są jednym z najbardziej interesujących narzędzi inwestycyjnych. Akcje zakupione podczas IPO są szansą na spory zarobek i atrakcyjną perspektywą inwestycyjną. Aby skutecznie zarabiać na IPO, należy jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników, jakie się z nimi wiążą i które mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu. 

Czym jest IPO?

IPO – z ang. Initial Public Offering – to pierwsza oferta publiczna, często określana również jako debiut giełdowy. Sytuacja, kiedy inwestorzy po raz pierwszy mają możliwość ulokowania swoich pieniędzy w danej spółce, odbywa się na nieco innych zasadach, niż w przypadku zwyczajnego lokowania na giełdzie papierów wartościowych.

Emisja IPO oznacza konieczność m.in. przygotowania prospektu emisyjnego i pomyślnego odbycia procedury, która ma na celu dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu giełdowego. Wymogi dotyczące IPO mogą znacznie się od siebie różnić w zależności od kraju, jednak w Polsce są one szczegółowo określone poprzez ustawę o spółkach publicznych. 

W pewnych przypadkach może pojawić się ograniczenie skierowane do wczesnych inwestorów. Przy zaistnieniu sytuacji, gdzie pojawia się obawa, że na rynek trafi zbyt duża ilość akcji bezpośrednio po debiucie giełdowym, pieniądze zainwestowane w IPO mogą zostać zamrożone na okres od 90 do 180 dni. Takie działanie zapobiega sytuacjom rynkowym, w których cena akcji mogłaby nie zdążyć się ustabilizować, a to wpływałoby na niekorzyść inwestorów. Czas, w którym pojawia się ograniczenie handlu akcjami IPO, to lock-up.

ipo 2

Czy warto rozważać inwestycje w akcje IPO?

Inwestowanie w IPO powszechnie jest uznawane za strategię, która pozwala na szybki zarobek, sprzedając akcję w dniu debiutu. Takie działania muszą być jednak poparte dokładną analizą, gdyż wszystko zależy od specyfiki danej firmy, a także od sentymentu, panującego w czasie pierwszej sesji na giełdzie. Sukces może być zależny od tego, czy IPO wypada w czasie rynkowej hossy, czy bessy. Dla zapewnienia jak najlepszych efektów inwestycji warto również szczegółowo zapoznać się z prospektem emisyjnym, a przynajmniej jego kluczowymi elementami. Warto wziąć pod uwagę strategię rozwoju spółki, a także wszelkie czynniki ryzyka. 

Inwestycja w IPO często wiąże się z określaną, minimalną liczbą akcji koniecznych do zakupienia, a w niektórych przypadkach może dojść do redukcji akcji. Wiele debiutów na Giełdzie Papierów Wartościowych pozwoliło inwestorom na szybkie osiągnięcie sukcesu. IPO pozwala na możliwość zarobku na sprzedaży akcji już pierwszego dnia po debiucie spółki. Odpowiednio zaplanowane działania, a także analiza trendów rynkowych i strategii danej spółki, sprawiają, że debiuty zwykle są warte inwestycji. 

ipo 3

Co może stać się interesujące dla inwestorów w 2021 roku?

Udany debiut Answear.com zanotował bardzo wysoki zysk wysokości 20%. Po tym wydarzeniu inwestorzy są coraz bardziej zmotywowani do zwracania szczegółowej uwagi na zapisy, które dotyczą spółek debiutujących w bliskim czasie. Obecnie zainteresowaniem inwestorów cieszy się Huuuge Games wraz z ofertą publiczną. Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że branża gamingowa zwykle oznacza bardzo udane debiuty. 

Dużym zainteresowaniem cieszy się również debiut Captor Therapeutics z branży biotechnologicznej. Jest to branża z bardzo podobną przeszłością do branży gamingowej – również bardzo często oznacza sukces. Inwestorzy coraz częściej zwracają swoją uwagę na emisje spotykane na giełdzie NewConnect. Skupiają się wokół emisji akcji, które są kierowane głównie do inwestorów indywidualnych.