LEASING OPERACYJNY A LEASING FINANSOWY PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

Jednym ze sposobów finansowania samochodu, sprzętu komputerowego lub innego przedmiotu służbowego jest leasing. Przedsiębiorcy mają do wyboru dwie jego formy. Pierwszą jest leasing finansowy, porównywalny w skutkach do kredytu bankowego oraz leasing operacyjny, dający wiele korzyści natury podatkowej dla leasingobiorcy. W poniższym artykule postaramy się scharakteryzować każdy z nich i wskazać podobieństwa i różnice.

CZYM JEST LEASING OPERACYJNY?

To umowa zawierana pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą. Firma leasingowa przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania środków trwałych na określony czas w umowie. Leasingobiorca deklaruje i zobowiązuje się do opłacania comiesięcznej raty leasingowej o określonej kwocie. Warto zaznaczyć, że przez cały okres obowiązywania umowy przedmiot leasingu stanowi majątek leasingodawcy. Dokonuje on również amortyzacji przedmiotu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot.

W pigułce:

- amortyzacja przedmiotu leży po stronie leasingodawcy,

- firma leasingowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych,

- wykup przedmiotu możliwy jest po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.

Leasing operacyjny umożliwia wykupienie środków trwałych po zakończeniu obowiązywania umowy, ale nie jest to koniecznością. Firma, która wzięła rzecz w leasing może zwrócić przedmiot leasingu i wziąć nową rzecz, również w leasing.

Leasing operacyjny będzie korzystniejszym rozwiązaniem, w przypadku gdy firma:

- ma na celu zakupić nowe samochody osobowe,

- chce uniknąć naliczania podatku VAT w pełnej wysokości,

- ma zamiar zaliczyć do kosztów wysoką opłatę wstępną.

Korzyści leasingu operacyjnego:

- pozwala zachować płynność finansową firmy,

- płatność podatku VAT rozłożona jest na raty,

- nie ma obowiązku wykupienia środka trwałego po czasie trwania umowy leasingowej,

- leasing dla nowo powstałych firm.

leasing 2

CZYM JEST LEASING FINANSOWY?

To sposób finansowania, który polega na przekazaniu przedmiotu przez leasingodawcę na rzecz leasingobiorcy. W zamian leasingobiorca opłaca miesięczną ratę w określonej kwocie. Cechy charakterystyczne tej formy finansowania:

- to leasingobiorca jest zobowiązany do dokonywania odpisów amortyzacyjnych,

- czas trwania umowy leasingowej zbliżony jest do normatywnego okresu amortyzacji,

-konieczność płatności VAT w całości wraz z pierwszą ratą leasingową,

- przeniesienie prawa własności na leasingobiorcę.

W leasingu finansowym przedsiębiorca może zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów część odsetkową rat leasingowych, a także wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych i amortyzowania go w czasie. Wyróżnia się dwie metody amortyzacji: liniową i indywidualną.

Jedną z korzyści leasingu finansowego jest możliwość skorzystania z jednorazowej przyspieszonej amortyzacji, która polega na wliczeniu raz w roku kosztów uzyskania przychodu o dużej wartości.

leasing 3

Pozostałe korzyści:

- umowa leasingowa zawierana jest na dowolny okres. Nie ma określonego minimalnego czasu trwania,

- brak ograniczeń związanych z minimalną wartością końcową,

- wraz z zapłatą ostatniej raty leasingowej przedmiot automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.

LEASING FINANSOWY WARTO WYBRAĆ, GDY:

- leasingobiorcy zależy na krótkim okresie leasingu,

-leasingobiorca chce mieć możliwość naliczania VAT od całej wartości przedmiotu leasingu i odsetek w pierwszym miesiącu,

- leasingobiorca chce sfinansować samochód, na który sprzedający nie wystawia pełnej faktury VAT, a fakturę ze zwolnieniem z VAT.

W RAMACH JAKIEJ UMOWY LEASINGOWEJ WZIĄĆ AUTO W LEASING?

Szacuje się, że nawet 80 procent wszystkich umów leasingowych zawieranych w Polsce i dotyczących auta w leasingu to umowy leasingu operacyjnego. Warto zatem rozważyć skorzystanie z takiej formy leasingowania, głównie z uwagi na proporcjonalne naliczanie podatku VAT wraz z kolejnymi ratami leasingowymi, a także możliwość uzyskania większych korzyści podatkowych przez leasingobiorcę, zwłaszcza w przypadku wzięcia w leasing nowego samochodu. Leasing operacyjny pozwala zaliczyć w koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy opłatę wstępną – jeśli jest wysoka, z pewnością zwiększa to atrakcyjność umowy leasingu operacyjnego.