Inwestycje giełdowe. Podstawy analizy technicznej
Dwoma najważniejszymi narzędziami, które mają pomóc, we właściwym dokonaniu decyzji inwestycyjnych są analizy: techniczna i fundamentalna. Analiza techniczna bazuje na przewidywaniu przyszłych zachowań kursów m.in. na śledzeniu notowania historyczne, będziemy w stanie względnie precyzyjnie założyć, w jaki sposób będą się one przedstawiać w przyszłości. Przeprowadzając analizę, we właściwy sposób, określimy, kiedy powinniśmy otwierać i zamykać pozycję, tak by rezultat tych działań był optymalny.
Jakie założenia powinniśmy przyjąć?
Jakie założenia powinniśmy przyjąć inwestując na giełdzie? Zasadniczo możemy wymienić trzy główne założenia:
- Rynek dyskontuje wszystko, oznacza to tyle, że zmiany dot. popytu i podaży wpływać będą na zachowanie cen, cena akcji spółki zależeć będzie również od czynników politycznych, fundamentalnych, nastrojów rynkowych.
- Ceny podlegają trendom, czyli podążają w określonym kierunku, można przyjąć, że raczej się utrzyma, niż zmieni, analiza powinna prowadzić do określenia, w którym momencie się odwróci.
- Historia się powtarza, oznacza to, że na wykresach mają odzwierciedlenie pewne wzorce zachowań, dzieje się tak dlatego, że inwestorzy dokonują schematycznych, powtarzających się czynności, wnikliwy analityk będzie w stanie przewidzieć wydarzenia, które dopiero nastaną.
Musimy zwrócić uwagę na wolumen obrotów, potwierdza on trendy i sygnały rynkowe. Analiza techniczna związana jest ze średnimi ruchomymi oraz z analizą wykresów kursów instrumentów finansowych.
Jakie są rodzaje analizy technicznej?
Analiza techniczna ma trzy rodzaje:
Analiza trendów – wymieniamy ich trzy ze względu na kierunek: wzrostowe, spadkowe oraz konsolidacje, a także ze względu na czas trwania: długoterminowe, średnioterminowe, krótkookresowe, trend wzrostowy to hossa bądź rynek byka, kiedy spada, a więc mamy do czynienia z tzw. bessą lub inaczej rynkiem niedźwiedzia, wiedzmy, że większe jest prawdopodobieństwo kontynuacji bessy bądź hossy niż zmiana trendu.
Analiza formacji, z której wyróżniamy: formację głowy i ramion oraz odwróconej głowy i ramion, występuje w momencie odwrócenia trendu ze wzrostowego na spadkowy, która na ogół ma miejsce na końcu długotrwałego trendu wzrostowego, odwrócona formacja dotyczy odwrócenia trendu ze spadkowego na wzrostowy, które występuje na dnie tego ruchu.
Dodatkowo wyróżniamy formacje podwójne szczyty i dna, które charakteryzować się będą symboliką 'W' i 'M' – pierwsza z nich oznacza koniec spadków, w drugim przypadku będzie chodziło o zakończenie wzrostów. Zaokrąglone szczyty i dna, zwane „spodkami”, formacja spodka wystąpi wtedy, kiedy zabraknie zdecydowanej przewagi popytu bądź podaży.
Analiza wskaźników, które możemy śledzić przy pomocy notowań historycznych, powinniśmy określić kierunek i siłę obecnego trendu, będą niezwykle pomocne przy określaniu wskazań przy wyraźnych średnio i długoterminowych trendach, a złe w trendach bocznych.
Czym są średnie ruchome?
Średnie ruchome opierają się na średniej notowań, zwykle cen zamknięcia z pewnej ściśle określonej ilości sesji. Najczęściej będą to średnie z: 15, 45 i 100. W chwili, kiedy we właściwy sposób, precyzyjnie wyliczymy średnią ruchomą, będziemy znali aktualny trend, z im większej ilości sesji będzie ona wyliczana, tym dokładniejszy jej pomiar. Trend będzie wzrostowy wtedy, gdy ceny znajdą się powyżej średniej ruchomej, będzie rosnąć, w odwrotnym razie mieć będziemy do czynienia ze spadkowym.
Informacja będzie przydatnym sygnałem przy dokonywaniu kupna/sprzedaży. Sygnał kupna powstanie, wtedy gdy średnia ruchoma zostanie przecięta przez kurs od dołu, gdy przecięcie następuje od góry, powstaje sygnał sprzedaży.