Firma jednoosobowa czy spółka – warto wiedzieć
Wiele osób, które pragną założyć własną działalność gospodarczą, zastanawia się jaką formę jej prowadzenia najlepiej wybrać. Wybór nie jest prosty i należy wziąć pod uwagę różne kwestie — posiadany kapitał, specyfikę branży, odpowiedzialność, którą są w stanie wziąć na siebie wspólnicy, podział zysków, czy kwestie opodatkowania. Największym zainteresowaniem cieszą się firmy jednoosobowe oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.). Te dwie formy działalności znacząco różnią się od siebie. Warto przyjrzeć się ich wadom i zaletom przed podjęciem ostatecznej decyzji, gdyż wybór jednej z nich wiąże się z określonymi skutkami prawnymi.
Zakładanie działalności
Jednoosobową działalność gospodarczą należy zarejestrować w CEIDG. Wymagane jest jedynie złożenie wniosku w urzędzie miasta/gminy albo poprzez formularz online. To bardzo prosta i bezpłatna procedura
Sytuacja jest już nieco bardziej skomplikowana i przede wszystkim kosztowna, w przypadku rejestracji spółki. Konieczne jest sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego. Oprócz tego należy też uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wysokość opłat wyliczana jest na podstawie kapitału zakładowego. Ponadto, trzeba też doliczyć opłatę sądową, która obecnie wynosi 500 zł oraz koszt ogłoszenia w Monitorze sądowym i gospodarczym – 100 złotych.
Opodatkowanie i księgowość
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej podatnikiem jest sam przedsiębiorca. Odprowadza on podatek dochodowy od osób fizycznych. Może wybrać formę opodatkowania (podatek na zasadach ogólnych, liniowy, czasem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej). Spółka ma osobowość prawną, dlatego też obciążona jest podatkiem dla osób prawnych (19%).
W przypadku księgowości, właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych zobowiązani są do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, o ile dochód w danym roku nie przekracza 2 milionów euro. Często nie ma nawet potrzeby zatrudniania księgowego, ponieważ prowadzenie takiej księgowości jest bardzo proste. W przypadku spółki z o.o. konieczne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Ustawa o rachunkowości nakazuje także sporządzanie sprawozdań finansowych, dzięki czemu cała sytuacja finansowa w spółce jest przejrzysta. Takie rozwiązanie generuje konieczność zatrudnienia księgowego, a co za tym idzie – dodatkowe koszty.
Odpowiedzialność przedsiębiorcy
To istotna kwestia dla wszystkich, którzy zamierzają prowadzić własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorca, który prowadzi sam działalność gospodarczą, odpowiada w sposób nieograniczony za zobowiązania firmy (więc także majątkiem osobistym). W przypadku spółki wspólnicy mogą odpowiadać jedynie do określonej kwoty, zazwyczaj tylko z majątku spółki. Odpowiedzialność wspólników jest proporcjonalna do poniesionych przez nich wkładów.
Którą formę działalności wybrać?
Tak naprawdę nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wybór zależy od indywidualnych czynników. Dla osób, które nie planują wzięcia wysokiego kredytu na rozkręcenie działalności oraz nie planują ekspansji na większą skalę, lepsza będzie jednoosobowa działalność gospodarcza. Można łatwo otworzyć, ale też zakończyć działalność, bez wysokich nakładów finansowych. W przypadku planów rozwoju firmy na szeroką skalę, warto rozważyć założenie spółki z o.o., która chroni majątek osobisty wspólników. W tym przypadku nakłady na otwarcie biznesu są dużo wyższe, lepiej więc nie ryzykować bankructwem na wypadek niepowodzenia. Oprócz tego spółka z o.o. musi być prowadzona przy pomocy specjalistów do spraw finansów (księgowych). To również zwiększa bezpieczeństwo, w przypadku większych nakładów pieniężnych i planach rozwoju.