Zobacz, jak zacząć inwestować w akcje na rynku amerykańskim
Chcesz zacząć swoją przygodę z giełdą? A może chcesz rozszerzyć swoją działalność jako inwestor? Pamiętaj o tym, że masz szeroką perspektywę. Świat finansów to nie tylko Warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Chcesz czegoś więcej? Jak zacząć inwestować w akcje na rynku amerykańskim? Dlaczego warto to robić?
Giełda w USA? W czym jest lepsza niż polska?
Kluczowym argumentem, który przemawia za tym, że warto chociaż spróbować inwestycji na amerykańskiej giełdzie jest to, że od czasu kryzysu zakończonego w 2009 roku, niemal zawsze panuje tam hossa. W przypadku warszawskiej giełdy nie wygląda to już tak obiecująco. Skoro wiemy już, że giełda w USA kusi inwestorów i daje im szerszą perspektywę do zarabiania, podstawowe pytanie brzmi – jak zacząć inwestować?
Wybieramy brokera
Zacznijmy od wyboru brokera. Pierwsza próba to otwarcie rachunku u jednego z setek brokerów amerykańskich, świadczących usługi dostępu do rynku akcji USA. To rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z pewnością przemawiają za tym niższe koszty transakcyjne niż w przypadku polskich brokerów.
Są też jednak minusy. Brokerzy z USA nie posiadają ani polskiej wersji językowej strony internetowej, ani platformy handlu, a przez to nie posiadają polskiego wsparcia technicznego i obsługi. Zostaje więc tylko obsługa w języku angielskim. Dodatkowo transakcje można wykonywać jedynie w amerykańskiej walucie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z przelewami do zagranicznych banków oraz przewalutowaniem.
Możemy też wybrać dom maklerski
Innym rozwiązaniem jest wybór Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Warta uwagi jest chociażby platforma transakcyjna Infront oferowana przez BossaFX, która jednak przeznaczona jest dla doświadczonych inwestorów, a dostęp do notowań jest płatny. Są więc alternatywy? Warto zwrócić wzrok na przykład w kierunku brokera DeGiro.pl z siedzibą w Holandii.
Ta platforma umożliwia inwestorowi uzyskanie dostępu do największych i najpłynniejszych giełd świata. Mamy dostęp do 20 rynków europejskich. Inwestor może inwestować zarówno na rozwiniętych rynkach Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Wielka Brytania), jak i mniej popularnych rynkach (Finlandia, Węgry, Grecja). Dostępna jest również polska GPW. Co jednak najważniejsze – platforma dale dostęp ro amerykańskiej giełdy. Kolejnym plusem DeGiro.pl są niskie prowizje i obsługa w języku polskim.