Co inwestor powinien wiedzieć o dywidendzie?

Dywidenda to w świecie inwestycji pojęcie, z którym właściciele akcji firmowych i nie tylko spotykają się na co dzień. Z pewnością wiedzą oni także czym tak w zasadzie jest dywidenda, gdyż w końcu to dzięki niej mogą czerpać dodatkowe zyski. Jeśli jednak pierwsza inwestycja w firmowe udziały jest jeszcze przed tobą, to zapewne chcesz dowiedzieć się więcej o dywidendzie. Co więc powinien o niej wiedzieć prawdziwy inwestor?

Co oznacza dzień dywidendy?

Przyszły inwestor, który nosi się zamiarem zakupu akcji, powinien być świadomy czym jest dzień dywidendy. Inaczej nazywa się on dniem odcięcia dywidendy i jest dniem, w którym inwestor nabywa do niej prawo. Oznacza to, że właśnie w tym dniu musisz posiadać zakupione akcje jeśli chcesz ją otrzymać. To jednak nie wszystko, gdyż musisz pamiętać o pewnym mechanizmie tj. T+2. Co oznacza on w praktyce? Otóż jeśli chcesz otrzymać dywidendę, a także być prawnym właścicielem akcji w dniu dywidendy, musisz zakupić akcję już na 2 dni robocze wcześniej. Jeśli więc dzień dywidendy wypada w środę, akcje musisz kupić najpóźniej na zakończenie sesji w poniedziałek.

Istotne jest to, aby pamiętać, że liczą się tylko i wyłącznie dni robocze, a to oznacza, że jeśli dzień dywidendy wypada we wtorek, akcje musisz zakupić już w piątek tygodnia, który poprzedza dzień dywidendy. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Otóż akcje, możesz sprzedać już następnego dnia, a nie przeszkodzi ci to w otrzymaniu dywidendy. Jednak należy pilnować terminów, gdyż można stać się właścicielem udziałów danej spółki nawet na jeden dzień i otrzymać należną dywidendę.

dywidenda 2

Dywidenda a odprowadzanie podatku

Wielu początkujących inwestorów, zastana się czy od wypłaconych dywidend pobierany jest podatek. Okazuje się, że tak. Pobierany jest on każdorazowo przy wypłacie dywidendy, a wynosi on zawsze 19%. Oznacza to, że na twoje konto inwestora, wpłynie kwota netto, czyli tą, którą otrzymujesz pod odtrąceniu podatku. Musisz także wiedzieć, że podatek potrącany od dywidendy w żaden sposób nie kompensuje się z podatkiem giełdowym.

Co to oznacza w praktyce? Otóż inwestor musi zachować czujność, gdyż może zajść niezwykle niekorzystna sytuacja, w której w wyniku wszystkich wykonanych transakcji na giełdzie inwestor i tak poniesie straty, a zostaną wypłacone mu dywidendy, od których i tak konieczne będzie zapłacenie podatku. Warto także wiedzieć, że istnieje pewien wyjątek podatkowy. Otóż może zajść sytuacja, w której dywidenda nie będzie opodatkowana. Tego typu przypadek ma miejsce w momencie, kiedy inwestor otrzyma dywidendę z akcji, które posiada na rachunkach IKE lub IKZE.

Cena akcji po wypłacie dywidendy

Kolejnym istotnym problemem, który trapi większość nowych inwestorów jest cena akcji, kiedy dywidenda została już wypłacona. Jak więc przedstawia się to w praktyce? Otóż należy pamiętać, że wraz z nadejściem dnia dywidendy, Giełda na której chcesz zakupić akcje, koryguje każdy kurs odniesienia na następną sesję, właśnie o wysokość dywidendy. Brzmi to dość zawile więc najlepiej będzie zobrazować to prostym przykładem. Załóżmy, że akcje pewnej spółki są warte 200 złotych. Spółka ta przyzna prawa do dywidendy np. w wysokości 20 złotych za pojedynczą akcję. Jak więc będzie przedstawiał się kurs odniesienia na kolejną sesję? Otóż będzie on wynosił 180 złotych. Wówczas następnego dnia cena pojedynczej akcji może wynosić już 185 złotych, a to oznacza, że kurs akcji wzrósł o około 5,55%, bez względu na to, że dzień wcześniej akcje danej spółki notowane były po 200 złotych za jedną akcję.