Poznaj naszego CEO, kierownika HR oraz KAM. „Who is who” w firmie? Wyjaśniamy popularne skróty!

Moda na określanie stanowisk kierowniczych i dyrektorskich angielskimi skrótami przenika do nomenklatury stosowanej przez polskie firmy. Coraz częściej głównym szefem organizacji nie jest dyrektor generalny, lecz CEO, a na drzwiach kierownika kadr widnieje HRM – Human Resource Manager. Organizując spotkanie biznesowe może się zdarzyć, że nie do końca będziemy wiedzieć, z kim się umówiliśmy, ponieważ na wizytówce odczytamy: Jan Kowalski – RSM firmy X. W poniższym artykule rozszyfrujemy coraz popularniejsze skróty, takie jak CSO, RSM, DBA czy CIO. Być może jesteś którymś z nich, a jeszcze o tym nie wiesz? Sprawdźmy!

WSPÓŁPRACA ZAGRANICZNA

Na początku trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego skróty poszczególnych stanowisk zaczynają dominować w polskich biznesach. Zapewne znajdzie się wielu przeciwników z populistycznymi hasłami: polska firma to polskie nazewnictwo; przez takie zabiegi tracimy naszą tożsamość narodową, niech dyrektor pozostanie dyrektorem. Głosiciele tych słów powinni zdawać sobie sprawę, że biznes jest dzisiaj globalny. Organizacje współpracują ze sobą na poziomie międzynarodowym. W związku z tym używanie nazw stanowisk po angielsku ułatwia współpracę.

Niektóre firmy stawiają również na pełen profesjonalizm, począwszy od oferowanych usług, a skończywszy na określaniu stanowisk w organizacji. Oczywiście nie zawsze jest to konieczne, lecz niektórzy klienci również mogą zwracać na to uwagę i dzięki temu przedsiębiorstwo odbierane jest jako poważna firma.

Choć za granicą zdarza się, że CEO, czyli dyrektor generalny jest stanowiskiem nawet w jednoosobowej działalności, w Polsce takie nazwy przyjmowane są w firmach z zarządem.

KTO JEST KIM?

Zapewne już domyśliłeś się kim jest CEO. To Chief Executive Officer, czyli dyrektor generalny/zarządzający. Jednym słowem, najważniejsza osoba w firmie. Szef, prezes zarządu, osoba, która stoi na szczycie pracowniczej hierarchii i do której należy ostateczna władza wykonawcza.

ceo 3

A kim są pozostałe osoby? Poniżej przedstawiamy krótką listę wraz z wyjaśnieniem.

CIOChief Information Officer, czyli dyrektor działu IT. To on lub ona jest odpowiedzialny/ odpowiedzialna za wszystko, co dzieje się w dziale informatyki. W związku z dynamicznym rozwojem technologii informacyjnych, funkcja CIO to wymagające stanowisko. Osoba sprawująca tę funkcję powinna dysponować wiedzą w zakresie systemów informatycznych, a także w dziedzinie zarządzania oraz ekonomii, bowiem to ona podejmuje codziennie wiele kluczowych decyzji dotyczących rozwiązań technologicznych w organizacji.

CFOChief Financial Officer, czyli główny księgowy firmy. Najważniejsza osoba w dziale finansowym. Jego główne zadania to ocena ryzyka finansowego przedsiębiorstwa. To kolejne, zaraz po CIO stanowisko, które wymaga dobrego przygotowania i zdobytego przez lata doświadczenia.

CSOChief Security Officer, czyli szef ochrony i bezpieczeństwa. Zajmuje się oceną ryzyka w firmie, nie tyle finansowego, ile osobistego i fizycznego. Kontroluje ryzyko, ustala jak go unikać i przygotowuje strategię, która w tym pomoże. CSO zajmuje się również bezpieczeństwem danych w firmie.

COOChief Operating Officer, czyli dyrektor operacyjny. Trzeba podkreślić, że COO to jedna z najważniejszych osób w firmie, ponieważ kontroluje i czuwa nad każdym przedsięwzięciem, które ma w niej miejsce. Zajmuje się również sporządzaniem raportów, które przedstawia bezpośrednio zarządowi.

CMOChief Marketing Officer, czyli dyrektor odpowiedzialny za marketing i promocję firmy. To on decyduje, w jaki sposób firma ma się reklamować, w jakich kanałach i jaki przeznaczyć na to budżet. Dzięki jego działaniom biznes nie działa w próżni, ale „wychodzi” do klienta, informuje o sobie. CMO czuwa nad prawidłową sprzedażą i reklamą usług.

SKRÓTÓW JEST ZNACZNIE WIĘCEJ

Wyjaśniliśmy te najczęściej spotykanie skróty nazw stanowisk osób zasiadających w zarządzie. Jednak oprócz zarządu przedsiębiorstwa, angielskie nazwy przyjmują również osoby na innych stanowiskach. Poniżej przedstawimy kilka skrótów wraz z rozwinięciem.

CSMCustomer Service Manager – Kierownik ds. obsługi klienta

RSMRegional Sales Manager – Regionalny dyrektor sprzedaży

ceo 2

KAMKey Account Manager – Specjalista ds. kluczowych klientów

HRMHuman Resource Manager – Kierownik działu kadr

DBAData Base Administrator – Administrator Baz Danych

Warto znać omówione w artykule skróty, którymi coraz częściej posługują się polscy dyrektorzy, kierownicy, specjaliści. Już w momencie otrzymania wizytówki będziemy wiedzieć, czym dana osoba zajmuje się w firmie i jaką ma pozycję. Ta wiedza może uchronić nas przed popełnieniem gafy podczas kolejnego spotkania biznesowego.