Inwestycja w ziemię. Jak inwestować w ziemię?
Nie jest tajemnicą, że rynek nieruchomości ma się obecnie bardzo dobrze. Od kilku dobrych lat, na rynku nieruchomości zauważyć można ciągłe wzrosty. Na przestrzeni kilkunastu lat, ceny wszelkich nieruchomości wzrosły wielokrotnie. Spekulanci twierdzą, że powstaje tak zwana bańka finansowa, która musi kiedyś pęknąć. Rok w rok twierdzą, że powoli czas przestać inwestować, lecz końca nie widać.
Dlaczego warto inwestować w ziemie?
Głównym powodem dlaczego inwestowanie w ziemie się opłaca, jest bardzo wysoka stabilność inwestycyjna. Bez wątpienia, jest to inwestycja długo terminowa. Posiadanie swojego kawałka ziemi może służyć zarówno nam, jak i naszym dzieciom i wielu pokoleniom dalej. Warto wspomnieć również o odporności na zmiany rynkowe. Pomimo nieznacznych zmian cen, inflacji czy innych czynników, ziemia cały czas trzyma swoją wartość.
Dlatego jest to idealny sposób na bezpieczne zalokowanie swoich pieniędzy. Możemy być pewni o utrzymaniu wartości, a często o zwrocie zainwestowanego kapitału na przestrzeni lat.
W jakie działki można inwestować?
Najbardziej popularne są działki budowlane. Są to tereny, które są przeznaczeniem do budowy jakiegoś budynku, najczęściej domu mieszkalnego. Takie działki cechuje dostęp do dróg publicznych i infrastruktury technicznej.
Inną formą inwestycji są działki rolne. Są znacznie tańsze niż działki budowlane. Na działce takiej oczywiście można prowadzić czynności rolne, jednak inwestorzy kupują działki rolne dla innego powodu. Taką działkę przekształcić można w działkę budowlaną na drodze procesu odrolniania. Niestety, nawet po spełnieniu warunków potrzebnych do przekształcenia działki, nie zawsze uzyskamy zgodę na zmianę statusu działki. Zależy to głównie od klasy danej ziemi rolnej. Im wyższa, tym mniejsze szanse na wydanie pozwolenia.
Sporą popularnością cieszą się również działki typowo inwestycyjne. Są do tereny już przystosowane pod budowę biurowców, magazynów czy fabryk. Działki takie świetnie nadają się do udostępnianie na niej miejsca na zakładanie biznesów i pobierania opłat za dzierżawę.
Istnieją inne formy kupowania ziemi, jednak nie mają takiej wartości inwestycyjnej jak powyższe. Inwestować można w działki leśne, siedliskowe czy rekreacyjne, lecz nie przynoszą takiej stopy zwrotu jak poprzednie.
Ile można zarobić na inwestycji w ziemie?
Przed zainwestowaniem, warto sięgnąć po narzędzia pozwalające nam na analizę rynku i podjęcie odpowiedniej decyzji o modelu naszej inwestycji. Należy przede wszystkim rozważyć, czy działka ma służyć nam, czy przynosić zwroty w pewnym okresie czasu.
Popularnym modelem jest kupowanie działek po okazyjnej cenie i sprzedawanie ich drożej za jakiś czas. Model ten jest polecany dla osób znających rynek i będących pewnym swojej inwestycji. Jest to jednak dość ryzykowna inwestycja, bo nie ma nigdy pewności, że cena wzrośnie. Zarobić w ten sposób można zależnie jaką działkę posiadamy i przez jaki okres czasu ją trzymamy.
Najlepszym modelem jest dzierżawa ziemi lub postawionych na niej obiektów, na przykład domków letniskowych. W obecnych czasach możemy być pewni zwrotu inwestycji po jakimś czasie, a nawet przyniesieniu nam sporych zarobków w przyszłości.
Jak inwestować w ziemie?
Jeśli pierwszy raz inwestujemy w ziemie, warto zasięgnąć porady specjalisty. Aby być pewnym naszej inwestycji, należy opłacić różne badania i upewnić się, że poprzedni właściciel ziemi nie był w żaden sposób zadłużony. Warto też rozeznać się, czy nie będzie żadnych problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę.