Internet rzeczy (IoT) przyciąga inwestorów czym jest i jak na tym zarobić?

Z badania „Digital Investment Index 2020” przeprowadzonego przez instytut EY wynika, że aż 67% największych firm na świecie planuje w ciągu najbliższych 2 lat zainwestować w tak zwany Internet rzeczy (IoT). Szczególne zainteresowanie budzą nowe technologie, a w tym sztuczna inteligencja. Wyjaśnijmy sobie, czym jest internet rzeczy i jak na nim zarobić.

Co to jest IoT?

Internet Rzeczy (Internet of Things, w skrócie IoT) to cyfrowa sieć tworzona przez połączone ze sobą przedmioty i zarazem sieć łącząca się ze światem fizycznym. Ale zostawmy w spokoju definicję książkową i powiedzmy, co to naprawdę znaczy dla inwestorów. To koncepcja stworzona w 1999 roku przez podał brytyjskiego przedsiębiorcę, Kevina Ashtona, która zakłada istnienie sieci połączonych ze sobą inteligentnych urządzeń. Dziś to określenie technologii zakładającej współpracę wielu urządzeń w zakresie jednej sieci.

Mowa tutaj między innymi o urządzeniach, takich jak niewielkie czujniki, jak i dużych maszynach – typu samochód czy samolot. To dowolna rzecz, z którą możemy nawiązać połączenie przez Wi-Fi, Ethernet lub Bluetooth, a także technologie typu Zigbee. Ważny jest fakt, że w Internecie Rzeczy urządzenia nieustannie wymieniają się informacjami, aby to z kolei móc zaoferować nam szerszą funkcjonalność i bardziej intuicyjną obsługę. Dobrym przykładem tej technologii są na przykład coraz popularniejsze inteligentne domy.

Zalety technologii IoT

Dzięki Internetowi Rzeczy nasze życie staje się łatwiejsze. Urządzenia lepiej z nami współpracują i rozumieją nasze potrzeby – potrafią automatycznie reagować na zmiany, bez naszej ingerencji. Właśnie dlatego, coraz więcej osób decyduje się na tworzenie krok po kroku inteligentnego domu. Również dlatego Internet Rzeczy stał się obiektem zainteresowań inwestorów z całego świata.

web 2496193 1920

Inwestowanie w nowe technologie, czyli kto zarabia na IoT?

Sama sztuczna inteligencja oraz usługi chmurowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów już od dłuższego czasu. Z przytoczonego na wstępie raportu wynika, że zyskały one zwolenników nawet wśród 55% objętych badaniem firm. Spada z kolei zainteresowania związane z technologiami blockchain, cyberbezpieczeństwem, rozszerzoną rzeczywistością czy inteligentną automatyzacją procesów. Szczególnie widać to w czasie pandemii, kiedy inteligentne rozwiązania wspierały nasze życie oraz odmieniły prowadzenie biznesu.

Inwestowanie w nowe technologie, a w tym IoT to nie tylko domena firm. Nowe trendy zauważalne są wśród inwestorów giełdowych, którzy chętnie kupują akcje przedsiębiorstw nie tylko zajmujących się bezpośrednio Internetem Rzeczy, ale i firm, które coraz chętniej inwestują w te technologie. Wszystko wskazuje na to, że ten trend stale będzie się poszerzał.