Ceny mieszkań w 2021 roku. Prognoza i perspektywy
Rok 2020 był z pewnością wyjątkowy dla uczestników rynku nieruchomości w Polsce. Z kwartału na kwartał rozwój koniunktury stawał się coraz bardziej nieprzewidywalny, powodując wahania nastrojów i wielką niewiadomą perspektyw na rynku mieszkaniowym. Rynek nieruchomości opiera się jednak negatywnym następstwom pandemii. Jakie są prognozy na 2021 rok? Jak będą się kształtowały ceny mieszkań w nowym roku?
COVID-19 a ceny mieszkań
Umiarkowany wpływ skutków pandemii koronawirusa na ceny mieszkań wpłynął na utrzymanie dużej aktywności na rynku mieszkaniowym. W drugim kwartale 2020 roku zauważalne było co prawda przejściowe jej osłabienie, które nie wpłynęło jednak na znaczącą zmianę sytuacji na rynku.
Utrzymanie wysokiego popytu na mieszkania spowodowane jest między innymi obniżką stóp procentowych, działaniami antykryzysowymi i ochroną rynku pracy. Czwarty kwartał 2020 roku charakteryzował się dalszym wzrostem cen nieruchomości. Wzrost cen uległ jednak znacznemu spowolnieniu, zwłaszcza w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Najbardziej osłabionym przez pandemię sektorem na rynku nieruchomości jest najem krótkoterminowy.
Niższe ceny mieszkań?
Czy możliwy jest spadek cen mieszkań w najbliższym czasie? Analitycy PKO BP wskazują na istotne czynniki ograniczające spadek cen nieruchomości. Malejąca dostępność oraz skomplikowane i czasochłonne procedury administracyjne przekładają się na wysokie ceny gruntów. Podwyżki cen materiałów budowlanych, takich jak stal czy tworzywa sztuczne oraz wprowadzenie zaostrzonych norm dotyczących efektywności energetycznej budynków oznacza wzrost kosztów dla deweloperów.
Stabilizacja cen
W drugiej połowie 2020 roku wzrost cen mieszkań uległ wyraźnemu spowolnieniu. PKO Bank Polski prognozuje w swoim raporcie stabilizację na rynku mieszkaniowym w 2021 roku, spowodowaną dużą podażą nowych mieszkań oraz utrzymującym się spadkiem cen wynajmu.
Scenariusz zakłada kontynuację wolniejszego tempa wzrostu cen mieszkań oraz ewentualne niewielkie ich spadki do trzeciego kwartału 2021 roku. Niestabilne otoczenie gospodarcze będące wynikiem epidemii i wprowadzanych obostrzeń skutkować będzie umiarkowanym popytem na mieszkania. Niepewna sytuacja na rynku może przyczynić się do problemów ze sprzedażą mieszkań ze względu na dużą ich podaż w latach 2021-2022. Niskie stopy procentowe mają jednocześnie za zadanie stymulować zakup mieszkań w celach inwestycyjnych, wzmacniając w ten sposób popyt na mieszkania.
Ceny mieszkań w 2021 roku – prognozy
Jak obecna sytuacja wpłynie na ceny mieszkań w 2021 roku? Prognozy cen mieszkań warto rozdzielić na poszczególne segmenty rynku. Eksperci spodziewają się dalszego, systematycznego wzrostu cen mieszkań na rynku pierwotnym. Wzrost ten nie będzie jednak dwucyfrowy jak w 2018 roku. Prognozowany wzrost cen nowych mieszkań sięgnie maksymalnie 5-6% w skali roku.
Jak będą się kształtowały perspektywy dla rynku wtórnego? Spadające stawki najmu krótkoterminowego wpływają na fatalną sytuację właścicieli mieszkań, którzy mogą zostać zmuszeni do sprzedaży nieruchomości. Rosnąca podaż spowolni wzrost cen mieszkań z rynku wtórnego.
Inwestycja w nieruchomości
Obowiązujące co najmniej do 2022 roku obniżone stopy procentowe spowodowały zwiększenie dostępności finansowania. Zakupy mieszkań stanowią ponadto doskonałą formę inwestycji poprzez ochronę wartości zgromadzonych oszczędności. Pandemia nie spowodowała spadku cen, wręcz przeciwnie, ceny nadal rosną, stanowiąc ochronę zainwestowanych w zakup mieszkań pieniędzy. W obliczu zamykania gospodarki to właśnie nieruchomości okazują się znacznie bezpieczniejszą od lokat bankowych formą lokacji środków.