RYNEK PRACY W CZASACH PANDEMII  

Jak kształtuje się rynek pracy w czasie pandemii? Czy trwająca od ponad roku sytuacja miała aż tak duży wpływ jak sądzimy? Co się zmieniło? Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że wybuch pandemii w marcu 2020 roku odcisnął się na naszym życiu praktycznie w każdym aspekcie. Dla wielu z nas powtarzające się lockdowny i zmienne obostrzenia nie tylko oznaczały zmianę sposobu wykonywania pracy z biurowej na domowo-zdalną i reorganizację życia rodzinnego. Dla niektórych obostrzenia wiązały się ze znacznym zmniejszeniem czasu pracy lub jej utratą.

Statystycznie rzecz biorąc nie jest źle

GUS zdążył już zebrać dane dotyczące rynku pracy w roku 2020. Co ciekawe, raport jest znacznie bardziej optymistyczny, niż zakładały przewidywania i panujący nastrój. Bezrobocie, które w marcu 2020 roku wynosiło 5,4%, wzrosło o niecały punkt procentowy i wynosiło 6,2% w grudniu tego samego roku (taki poziom w tym miesiącu jest normą każdego roku). Jednak dla równowagi, zatrudnienie w przedsiębiorstwach w grudniu wzrosło o 10 tys. osób, co jest najwyższym wskaźnikiem od lat.

Wyzwania wynikające z przeprowadzki do Internetu 

Pandemia przyspieszyła przeniesienie naszych działań do Internetu, a tym samym cyfryzację firm i przedsiębiorstw. Wyzwaniem okazała się komunikacja. W pracy zdalnej nie da się podejść do biurka współpracownika. Trzeba chwytać za telefon, pisać e-maila lub umówić się na wideokonferencję. Ta zmiana sprawiła, że musimy się nauczyć jak przekazać komunikat zwięźle i zrozumiale. 

Kolejnym bardzo ważnym aspektem przeprowadzki do Internetu jest bezpieczeństwo danych firmy i pracowników. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zbudowanie całego systemu, w którym pracownicy mogą dalej wykonywać swoje obowiązki.

Choć kryzys bardzo wyraźnie odcisnął się na wielu branżach jak hotelarska, gastronomiczna czy fitness, to są takie branże, które nie tylko zachowały stabilność, ale odnotowały wzrost zatrudnienia i zapotrzebowania. 

Straciłeś pracę przez pandemię? Tutaj Cię potrzebują

Branża IT przeżywa stały rozwój, a pracownicy związani z programowaniem i bezpieczeństwem danych są w tej chwili najbardziej poszukiwani. Bezpieczeństwo danych cyfrowych, to ochrona danych w ogóle, dlatego prawnicy o specjalizacjach związanych z cyberbezpieczeństwem i technologią są również poszukiwani.

Nowe czasy, nowe zwyczaje 

Lockdown zmusił nas do zmian w codziennych czynnościach i nawykach. Jeśli wcześniej woleliśmy przynajmniej obejrzeć produkt przed zakupem w Internecie, to pandemia pozbawiła nas tej możliwości. Dlatego na znaczeniu zyskały obszerniejsze materiały marketingowe. Szczegółowy opis, zdjęcia, film, na którym widać działanie urządzeń. 

Nawet spożywcze zakupy w dużej mierze przenieśliśmy do internetu. Według “Społeczeństwa informatycznego w Polsce w 2020 r.” (dokument GUS), korzystanie z usług branży e-commerce wzrosło o 8%. To nie tylko zakupy ubrań, wystroju wnętrz czy książek i kursów. Sprzedaż przez Internet w branży spożywczej wzrosła, aż o 240%. Taki skok przełożył się też na wzrost miejsc pracy i potrzeb zatrudnienia.

Przedsiębiorstwa produkcyjne cały czas mają się dobrze i stale poszukują pracowników zarówno na stanowiska niższego jak i wyższego szczebla. Kurierzy i dostawcy przesyłek, nie mają chwili odpoczynku. A rynek nieruchomości przestawił się z najmu indywidualnego na wynajem przestrzeni pod magazyny. 

Minimum 9 ofert na 1000 mieszkańców

W największych miastach Polski, w październiku 2020 roku na 1000 mieszkańców przypadało średnio 9 ofert pracy na (9,4 w samym Lublinie). W tym rankingu najlepiej wypadł Kraków, gdzie na 1000 mieszkańców przypadało 15 ofert pracy.

Mimo niskiego zapotrzebowania na nowe stanowiska pracy w większości zawodów, te istniejące zachowały swoją stabilność. Niepewność o stabilność zatrudnienia jest widoczna w branży handlowej, usługach i produkcji, najmniejsza w sektorze publicznym.

Zawodami, które obecnie przeżywają silny wzrost, prócz wspomnianych wcześniej specjalistów IT czy bezpieczeństwa danych, są zawody medyczne, specjaliści od RODO oraz księgowi.

Pandemia wzmocniła tzw. rynek pracy pracownika

Obecna sytuacja zmieniła nie tylko sposoby zatrudnienia, ale wpłynęła na postrzeganie i traktowanie pracowników przez pracodawców. W związku ze zmianami, oferty pracy dla pracowników umysłowych stanowią teraz większość nad ofertami o pracę fizyczną.

Pracodawcy coraz bardziej “zmuszeni” są do dopasowania się do pracownika. Oferowanie możliwości pracy zdalnej w sektorze IT, stało się już standardem, a w innych branżach jest coraz większym atutem. Pracownikom oferuje się więcej szkoleń, elastyczny czas pracy lub pracę projektową czy zadaniową zamiast pracy od-do.  

W pakietach świadczeń pracowniczych pojawiły się rozmowy z ekspertami, teleporady psychologiczne i medyczne. Dbałość o kondycję psychiczną pracowników staje się powoli standardem.

Mimo, że czas pandemii, to dla wielu firm walka o przetrwanie, poszukiwanie nowych dróg rozwoju, a często i zamknięcie firmy, dane pokazują, że jest to też czas zmian w sposobie myślenia dla wielu z nas.

Wartość “nauki przez całe życie”, znajduje teraz swoje odniesienie w życiu każdego z nas, a czasy jasno pokazują, że bez ciągłego uczenia się, elastyczności i dopasowania do zmieniających się warunków, często możemy nie być przygotowani na zmieniający się gwałtownie rynek pracy.

Pracodawcy, jak i pracownicy stoją przed wyzwaniem identyfikacji kompetencji przyszłości i wzmacniania swoich własnych kompetencji. Oznacza to, że firmy w bardziej świadomy sposób będą planować rozwój pracowników.

Jednocześnie praca w systemie home office staje się codziennością i na pewno zostanie z nimi na dłużej. Dla nas oznacza to konieczność pracy nad samoorganizacją, zarządzaniem sobą w czasie i własną wydajnością, efektywnością oraz dyscypliną. 

To również duże zmiany organizacyjne w samych firmach. Zarządzanie przez odpowiedzialność, empatia i zainteresowanie pracownikiem - to cechy menedżera, które będą sprawdzane i poszukiwane. Dobra atmosfera pracy, zainteresowanie i wsparcie to nadal bardzo ważne aspekty, nawet w pracy zdalnej.

Czasy, w których żyjemy wymagają od nas ciągłych zmian czy tego chcemy czy nie. To czas nowych wyzwań. Wymagających rozwijania umiejętności, stałego budowania doświadczeń i skupienia się na swoich potrzebach i własnym rozwoju, który przełoży się na rozwój zawodowy.