Rozliczanie podatku z przychodu giełdowego – zobacz, jak to zrobić
Na podatnikach PIT ciąży obowiązek rozliczania się z właściwym Urzędem Skarbowym z uzyskiwanych na giełdzie przychodów. W celu wypełnienia tego obowiązku należy złożyć deklarację PIT-38. Chociaż formularz ten składany jest indywidualnie, to nie wyklucza wspólnego rozliczenia pozostałych dochodów małżonków.
Kogo dotyczy podatek giełdowy?
Inwestorzy giełdowi zobligowani są do corocznego rozliczania dochodów i zapłaty podatku giełdowego. Podatek ten jest jednym z rodzajów podatku dochodowego od osób fizycznych, zaliczanym do grupy podatków od dochodów z kapitałów pieniężnych.
Podatek giełdowy dotyczy przede wszystkim dochodów uzyskiwanych z inwestycji w akcje, obligacje, prawa poboru czy kontrakty terminowe. Dochody giełdowe opodatkowane są 19-procentową stawką podatku, niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu.
Dochody i straty z inwestycji giełdowych
Dla rozliczenia przychodu giełdowego istotna jest data, w której nastąpiło odpłatne zbycie, nie ma natomiast znaczenia data nabycia prawa do zbywanych papierów wartościowych czy data poniesienia kosztów uzyskania przychodów. W przypadku dokonywania wyłącznie zakupów papierów wartościowych w danym roku podatkowym, inwestor nie ma obowiązku składania zeznania, należy bowiem pamiętać, że koszty zakupu rozliczane są dopiero w momencie sprzedaży papierów wartościowych.
Jak obliczyć dochód z giełdy? Wystarczy od sumy przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych odjąć koszty uzyskania tychże przychodów. Jeśli koszty uzyskania przychodów przewyższają same przychody powstaje strata podatkowa. W rocznym zeznaniu podatkowym należy wykazać nie tylko dochód, ale także stratę. Podatnik ma możliwość rozliczenia straty w ramach tego samego źródła przychodu. Czas na rozliczenie wynosi maksymalnie 5 kolejnych lat, a jednorazowe obniżenie przychodów z giełdy nie może przekroczyć 50% kwoty powstałej straty.
Deklaracje podatkowe
Rozliczanie podatku z przychodu giełdowego wymaga złożenia deklaracji PIT-38, sporządzanej na podstawie otrzymanych druków PIT-8C. W przypadku posiadania kilku rachunków maklerskich, inwestor otrzymuje odrębne deklaracje PIT-8C dla każdego rachunku, na którym w danym roku podatkowym wystąpił obrót. Podatnik może otrzymać PIT-8C listownie bądź uzyskać wgląd do udostępnionych przez biuro maklerskie druków online.
W przypadku nieotrzymania przez inwestora giełdowego druku PIT-8C, należy samodzielnie określić przychody i koszty ich uzyskania oraz rozliczyć podatek. Osiągnięte dochody kapitałowe podlegają zsumowaniu i uwzględnieniu na jednym formularzu PIT-38. Termin złożenia rocznego zeznania podatkowego upływa 30 kwietnia roku następującego po roku uzyskania przychodu giełdowego.
Dochody giełdowe a wspólne rozliczenie
Przychody uzyskane na giełdzie nie mogą być rozliczone w połączeniu z przychodami pochodzącymi z innych źródeł. Poniesiona na giełdzie strata nie pomniejsza więc podatku płaconego w związku z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, takich jak stosunek pracy czy działalność gospodarcza.
Podatnik, który uzyskał w danym roku podatkowym dochody z pracy i inwestował na giełdzie, zobowiązany jest do złożenia dwóch oddzielnych formularzy. Obowiązek niezależnego, indywidualnego wypełnienia PIT-38 dotyczy także małżonków, którzy nie mają możliwości wspólnego rozliczenia przychodów kapitałowych. Z racji tego, że dochody giełdowe nie są opodatkowane łącznie z innymi dochodami, ich uzyskanie nie pozbawia małżonków prawa do wspólnego rozliczenia pozostałych dochodów.