Praca zdalna - nowa normalność. O czym pamiętać?

Czas pandemii przewartościował struktury pracy. Czas zaakceptować, że praca zdalna lub hybrydowa dla wielu osób będzie nową codziennością, nawet po opanowaniu sytuacji związanej z Covid-19. To dlatego, że sporo osób odnalazło się w nowej formie pracy, a także firmy ze względu na oszczędności wprowadzają zmiany w swojej polityce pracy.

Zaczynając tylko od gigantów, jak Microsoft, Twitter, Facebook, Salesforce i Spotify, które albo rozszerzyły uprawnienia do pracy zdalnej na czas nieokreślony, albo ogłosiły trwałe, długoterminowe przejście na pracę zdalną. To dowód na to, że nastał czas akceptacji tego stanu rzeczy. Oczywiście wiele osób z radością wróci do pracy stacjonarnej, a w licznych branżach wprost nie sposób porównać do siebie jakości pracy zdalnej i stacjonarnej. Dla tych, którzy planują jednak dłuższą współpracę zdalną ze swoją firmą lub zarządzanie zdalne zespołem, polecamy trzymać rękę na pulsie i korzystać z dobrodziejstw technologii, aby praca zdalna przynosiła wyniki zarówno finansowe, jak i społeczne oraz rozwojowe.

W 2021 roku, już widzimy, że jak przewidział rok temu amerykański Forbes, wiele rzeczy, które robiliśmy pod przymusem w 2020 roku, stało się normalnych. Praca w domu niekoniecznie jest obowiązkowa, ale nie takie oczywiste jest też chodzenia do biura. Firmy chętnie decydują się na opcję hybrydową. Zarówno pod kątem przepisów pracy, jak i dostosowywania przestrzeni biurowych. Ci, którzy chcą odnieść sukces, muszą oferować elastyczne opcje pracy wszędzie tam, gdzie to możliwe, a to oznacza zmianę przestarzałego postrzegania tradycyjnego harmonogramu pracy 8-16, czy 9 to 5, jak śpiewa Dolly Parton.

Bieżący rok 2021 może być rokiem, w którym dopiero nauczymy się pracować w nowych warunkach i łatwiej adaptować kolejne zmiany. Mając tą świadomośc warto obficie korzystać z dobrodziejstw technologii, bez której to nie byłoby możliwe.

Projektując swoją formę pracy zdalnej lub hybrydowej, nie zapomnij o kilku czynnikach, które pomogą osiągnąć sukces zawodowy i zachować zdrowie oraz równowagę społeczną.

praca zdalna 3

Po pierwsze technologia. To narzędzia cyfrowej komunikacji i współpracy odgrywają kluczową rolę w sukcesie pracy zdalnej. Korzystaj z narzędzi do zarządzania projektami, kalendarzy mobilnych, wideokonferencji. W prężnie działającej firmie poczta mailowa to dziś za mało!

Po drugie organizacja. Planuj swoje zadania oraz koordynuj pracę zespołu z góry. Nie oczekuj, że ktoś ci przypomni, podrzuci zadania na biurko. Stałą zmianą w życiu osoby, która przechodzi na pracę zdalną jest wzięcie większej odpowiedzialności za swoje obowiązki.

Po trzecie budowanie więzi z zespołem. Jeżeli to od Ciebie zależy zarządzanie zespołem, kluczową kwestią jest zadbanie o interakcje między współpracownikami ich rozwój i budowanie wspólnych fundamentów opartych na misji firmy. Więcej o zarządzaniu zdalnym zespołem przeczytasz w tym numerze a artyule Budowanie zdalnego zespołu.