Zmiana kierunku kariery. Od czego zacząć?

Powtarzalność i dyscyplina to klucz do sukcesu, ale czasem zaczynamy czuć, że nasza praca straciła sens. Niektórzy ludzie myślą, że powinni zmienić karierę, bo już od dłuższego czasu nie robią żadnych postępów. Kiedy warto się przekwalifikować i jak dokonać tej zmiany?

Czy zmiana kariery jest dla Ciebie?

Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się na diametralną zmianę swojej kariery, nawet po wielu latach nauki i pracy w danej branży czy na jednym stanowisku. Czynniki decydujące można jednak podzielić na dwie grupy. Do jednej należą powody ekonomiczne i losowe, jak zmiana miejsca zamieszkania, zamknięcie firmy, chęć zwiększenia zarobków. Druga grupa to czynniki związane z rozwojem osobistym, będzie to potrzeba zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń, realizowanie pasji, poszukiwanie wewnętrznej motywacji do aktywności zawodowej. W listopadzie 2020 roku portal Joblist.com opublikował badania, które pokazują, że po zmianie zawodowej 77% ankietowanych było bardziej szczęśliwych w życiu, 75% bardziej usatysfakcjonowanych, 69% czuło się spełnionych zawodowo, a 65% zauważyło znaczne obniżenie stresu w swoim życiu. Widać, że fundamentem wszystkich powodów, które skłaniają ludzi do przebranżowienia się, jest poprawienie ogólnej jakości ich życia.

Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy warto poszukać nowej ścieżki kariery odpowiedz sobie na kilka pomocniczych pytań. Zanotuj odpowiedzi na kartce. Przedyskutuj z bliską osobą lub coachem kariery. Pokażą, czy jesteś gotowy na zmiany.

- Jak się czujesz w obecnej pracy? Co jest satysfakcjonujące, a czego w niej brakuje?

- Co jest dla Ciebie ważne w życiu poza karierą?

- Jaka praca pozwoli Ci wyrazić swoje wartości?

- Czy problemy wynikające z obecnej pracy są krótko czy długoterminowe?

- Jakie kroki musisz wykonać, zanim rozpoczniesz kolejną ścieżkę kariery? Na przykład: kurs języka, zmiana miejsca zamieszkania, wygospodarowanie czasu na naukę, inwestycje finansowe (w szkolenia, narzędzia), research itd.

- Czy możesz sobie pozwolić na zmianę kariery pod względem finansowym oraz rodzinnym? Jak planowana zmiana może wpłynąć na Ciebie ekonomiczne oraz na Twoje relacje czy styl życia?

Jak się przygotować do zmiany kierunku kariery i od czego zacząć

Jeżeli jesteś już zdecydowany na zmianę, pamiętaj o tym, aby dobrze przygotować się do tego procesu. W zależności od tego, jak wiele doświadczenia posiadasz w nowej dziedzinie, której chcesz się poświęcić zawodowo, będzie to proces dłuższy lub krótszy. Planując przebranżowienie się warto skorzystać z wsparcia coacha biznesowego czy mentora kariery, ale już dzisiaj możesz samodzielnie przemyśleć wiele kwestii i przygotować wstępny plan działania, wyznaczyć cele.

Po pierwsze przeprowadź analizę własnych zasobów: aktywa finansowe, narzędzia, lokal, miejsce zamieszkania, transport, własna wiedza i doświadczenie, znajomości, możliwości. Wszystko to, co może realnie wesprzeć Cię w osiągnięciu swojego celu i rozpoczęciu satysfakcjonującej, nowej ścieżki zawodowej.

karierra

Po drugie zapisz w odpowiedniej hierarchii kroki, które musisz podjąć, aby zmienić pracę, zdobyć nowe kwalifikacje, założyć firmę. Następnie rozłóż je w czasie i nanieś na kalendarz. W wyznaczaniu celów i organizacji pracy pomogą książki np. Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności Davida Allena, 7 nawyków skutecznego działania autorstwa Stephena Coveya czy Droga do osobistej potęgi Napoleona Hilla.

Większość ludzi nie osiąga swoich celów, bo ich nie definiuje albo nie wierzy w ich osiągnięcie. Zwycięzcy powiedzą ci dokąd idą, co planują zrobić po drodze i z kim chcą iść. – Denis Waitley

Po trzecie poinformuj bliskich i otoczenie o swoich planach, aby móc liczyć na ich wsparcie oraz zrozumienie. Dzielenie się celami życiowymi z innymi to ważna zasada sukcesu.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego aplikacje odchudzające zachęcają ludzi do publikowania swoich celów związanych z odchudzaniem oraz pokazywania nawet najdrobniejszych osiągnięć? Badania pokazują, że mężczyźni i kobiety, którzy publicznie opowiadali o swoich celach odchudzania, stracili na wadze więcej niż ci, którzy tego nie robili. Zjawisko to dotyczy również innych celów, a dzieje się tak ponieważ jako ludzie mamy naturalną potrzebę bycia akceptowanym, więc nie chcemy zawieść czyjegoś zaufania, wiary jaką w nas pokłada lub zostać negatywnie ocenionym. Dzielenie się planami z bliskimi sprawia, że każdy cel staje się bardziej realny i nie jest już tylko notatką w kalendarzu. Jest to bardzo silna motywacja do realizacji swoich marzeń.