Czeka nas rok fotowoltaicznych rekordów?

Czy fotowoltaiczny boom nadal będzie trwał? Rok 2020 był bardzo dobry pod względem rozwoju branży fotowoltaicznej. Ten może być podobny. Sprawdzamy, czy dopłaty do paneli otrzymają np. spółdzielnie.

Epidemia koronawirusa nie zatrzymała dynamicznego rozwoju niektórych branż w 2020 r. Dobry przykład stanowi handel online. Warto zdawać sobie sprawę, że mimo przeciwności związanych z kryzysem gospodarczym, bardzo dobrze rozwijała się też branża fotowoltaiczna. Obliczenia Solar Power Europe, czyli europejskiego stowarzyszenia podmiotów z branży fotowoltaicznej (PV) wskazują, że w minionym roku Polska zajęła czwarte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy instalacji PV. Dobrą koniunkturę na rynku fotowoltaiki potwierdzają również właściciele firmy VOLTMAX w swoim niedawnym wywiadzie dla Magazynu Lubelskiego. Przewidują oni, że bieżący rok będzie kolejnym okresem upływającym pod znakiem pogoni za europejską ścisłą czołówką. Szybki tegoroczny przyrost potencjału fotowoltaicznego powinien stymulować fakt, że inwestorzy planują zakończenie dużych projektów realizowanych w ramach aukcji na sprzedaż energii z lat 2018 - 2019. Postanowiliśmy zaprezentować więcej ciekawych informacji o polskiej branży fotowoltaicznej i zwrócić uwagę na możliwości wsparcia dla spółdzielni oraz wspólnot.

W 2021 roku będzie nieco mniej nowych mikroinstalacji PV …

Jeżeli chodzi o ubiegłoroczne wzrosty potencjału fotowoltaicznego w Polsce, to warto wspomnieć, że w dużej mierze wynikały one z realizacji programu Mój Prąd wspierającego budowę mikroinstalacji PV (2 kW - 10 kW) wyłącznie na własne potrzeby. Beneficjenci tego programu będący osobami fizycznymi, w ramach dwóch pierwszych tur naboru wniosków mogli otrzymać całkiem sporą dopłatę po ukończeniu niewielkiej instalacji oraz założeniu licznika dwukierunkowego. Mowa o dofinansowaniu na poziomie do 50% kosztów inwestycji (maksymalnie 5000 zł). Informacje udostępniane na stronie programu Mój Prąd wskazują, że jak dotąd państwowe wsparcie otrzymało ponad 130 000 beneficjentów.

66223587 1337618636395618 5952919878796050432 o

Warto nadmienić, że poprzedni nabór wniosków do opisywanego programu trwał od stycznia do grudnia 2020 r. Wiele osób niecierpliwie czeka na kolejny nabór wniosków, bo w budżecie „Mojego Prądu” zostało jeszcze sporo pieniędzy do wydania. Na razie nie wiemy jeszcze z całą pewnością, czy na kolejny nabór wniosków trzeba będzie czekać aż do jesieni 2021 r. Niemniej jednak, można przypuszczać, że w 2021 r. liczba oddawanych do użytku prywatnych mikroinstalacji PV nieco spadnie. Właściciele firmy VOLTMAX przewidują, że może natomiast wzrosnąć liczba instalacji ukończonych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Moduły PV można zamontować przy okazji ocieplenia bloków

Przypuszczenia co do wzrostu popularności fotowoltaiki w przypadku inwestycji realizowanych przez spółdzielnie oraz wspólnoty wiążą się z nowym wariantem wsparcia. Został on uruchomiony na mocy ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. 2020 poz. 412). Ten akt prawny obowiązujący od 12 kwietnia 2020 r. przewiduje dwa nowe obszary państwowej pomocy dla wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni posiadających w swoim zarządzie budynki nadające się do remontu. Mowa o następujących rozwiązaniach:

- podwyższeniu premii termomodernizacyjnej z 16% kosztów inwestycji do 21% kosztów inwestycji pod warunkiem uruchomienia mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE)

udzieleniu dodatkowego wsparcia dla spółdzielni i wspólnot, które przy okazji termomodernizacji będą dokonywać wzmocnienia warstwy konstrukcyjnej oraz fakturowej bloku wielkopłytowego przy pomocy specjalnych kotew (w tym przypadku, państwowa dotacja pokrywa 50% kosztów prac budowlanych oraz projektowych, a także kosztów zakupu kotew)

Fotowoltaika

Niedługo po wejściu w życie ustawy z 23 stycznia 2020 roku, Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że jest już przygotowany do wypłaty wsparcia na nowych warunkach. Warto jednak podkreślić, że ta pomoc przysługuje jedynie inwestorom korzystającym z kredytu i polega na częściowej spłacie wspomnianego zobowiązania. Trzeba też pamiętać, że spółdzielnie, wspólnoty oraz inne instytucje zarządzające budynkami wielorodzinnymi będą mogły liczyć na podwyższenie premii termomodernizacyjnej o 5 punktów procentowych (z 16% do 21%) tylko jeśli planowana instalacja PV posiada moc maksymalną co najmniej 6 kW.

Należy zaznaczyć, że rozszerzona premia termomodernizacyjna nie jest jedynym sposobem wspierania spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych oraz innych zarządców budynków w zakresie tworzenia instalacji PV. Osoby oraz instytucje zarządzające budynkami wielorodzinnymi powinny sprawdzić, czy w ich mieście nie jest realizowany jakiś regionalny program wspierania fotowoltaiki. Dobry przykład stanowi Poznań oraz jego program pod nazwą Słoneczne Dachy, który jest skierowany do spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.

IMG 20190629 152121