Home page. landing page, sales page - czy wiesz czym różnią się te strony?

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, jak ważne w marketingu jest bycie online i korzystanie z mediów społecznościowych. Dzisiaj spróbujemy pokazać, w jaki sposób wybrać właściwe platformy na początek, aby były skuteczne dla Twojego konkretnego biznesu.

 HOME PAGE

Jeśli jesteś właścicielem firmy lub przedsiębiorcą prawdopodobnie masz swoją witrynę internetową. To wyjątkowe, a w obecnych czasach niezbędne miejsce w sieci, jest jak wirtualna siedziba twojej firmy. Strona składa się z co najmniej kilku zakładek, a ta, która wyświetla się jako pierwsza po wpisaniu w okno przeglądarki adresu domeny, jest to twoja strona główna (ang. home page).

Jej zadaniem jest wywołanie pozytywnego, dobrego wrażenia. Powinna też zatrzymać uwagę użytkownika i przedstawić markę lub osobę, która za nią stoi, jako eksperta w danej dziedzinie. Strona główna powinna zachęcać użytkowników do dalszego eksplorowania całej witryny, sprawdzenia oferty itd.

Niestety wiele stron bagatelizuje znaczenie swojej home page. Złe przykłady to te, gdzie strona jest nieestetycznie zaprojektowana, wywołuje niepokój i dezorientację (np. poprzez agresywny dobór kolorów, dużą ilość informacji, chaos lub brak elementów przewodnich, zła architektura informacji). Potencjalny klient chce poczuć się komfortowo, skoro poświęca swój czas, aby w ogóle odwiedzić daną witrynę. Dlatego projektując swoją stronę główną, pamiętaj o:

- Estetycznym i spójnym designie. Pamiętaj o elementach identyfikacji wizualnej (logo, kolory) oraz o czytelności strony.

- Widocznej na pierwszy rzut oka sekcji centralnej (z ang. hero section). Miejsce najczęściej w centralnej części strony lub pod paskiem nawigacyjnym, zawierające zdjęcie i zwięzłą informację mówiącą, czego użytkownicy mogą oczekiwać od witryny.

- Zaplanowaniu intuicyjnego, prostego mechanizmu poruszania się po stronie (UX design).

- Zachęcenia użytkownika, aby został i eksplorował całą witrynę, np. kierował się do zakładki z ofertą, galerią.

- Danych do kontaktu lub formularzu kontaktowym.

- Sekcji FAQ.

landing page 1

LANDING PAGE

Landing page, czyli tzw. strona docelowa, to typ strony, na którą trafia potencjalny klient przekierowany z konkretnego przeznaczonego w tym celu źródła np. reklamy lub wiadomości e-mail. Celem landing page jest generowanie leadów, czy to w kampaniach sprzedażowych, czy w informacyjnych.

W przeciwieństwie do home pages (stron głównych) i witryn internetowych, które są przeznaczone do eksploracji, strony docelowe kierują odwiedzających do pojedynczego wezwania do działania np. zapisania się na newsletter, poprzez podanie e-maila, zapisania się na listę oczekujących na premierę wydarzenia, zgłoszenie chęci udziału w projekcie czy złożenie zamówienia. Krótko mówiąc, strony docelowe są przeznaczone do konwersji.

Skuteczna strona docelowa powinna zawierać:

- Tę samą identyfikację wizualną, jak treść, z której nastąpiło przekierowanie (np. reklama lub wiadomość mailowa) np. logo, kolorystyka.

- Być poświęcona jednemu konkretnemu celowi, widocznemu po pierwszym spojrzeniu na stronę.

- Zawierać elementy wspomagające konwersję jak (w zależności od celu konwersji) treści wideo, referencje i opinie zadowolonych klientów, podgląd produktu/usługi, wyraźne wezwanie do działania.

- Zawierać profesjonalną treść opartą o architekturę informacji (m.in. spójność przekazu, odpowiednie formatowanie tekstu i kolejność informacji)

SALES PAGE

Trzeci rodzaj stron, które omawiamy to strona sprzedażowa (ang. sales page), ma podobną formę do landing page. Obie koncentrują się na jednym celu i konwersji, ale landing page nie zawsze musi doprowadzić do sprzedaży. Strona sprzedażowa ma taką samą konstrukcję, ale polega na wywołaniu natychmiastowej reakcji użytkownika i doprowadzeniu do transakcji.

Sales page jest też zazwyczaj jednym z ostatnich elementów lejka sprzedażowego. Powinna więc wynikać bezpośrednio z całej ścieżki konwersji. To ważne, aby podczas projektowania kampanii wiedzieć, co znajdzie się na stronie sprzedażowej i jaka droga do niej doprowadzi.

Podsumowując, każda z wymienionych stron odpowiada za inny aspekt lejka sprzedażowego, czy ścieżki odbiorcy od potencjalnego klienta do klienta. Ważne jest, aby rozumieć różnice między tymi stronami i projektować je adekwatnie do celów, jakie realizują.