CZAS ZMIAN - ZAMIEŃ PROBLEMY NA MOŻLIWOŚCI
Nagłe odcięcie od codziennej rutyny i obowiązków mogło sprawić, że straciłeś grunt pod nogami. Może czujesz się niepotrzebny, nie wiesz, co ze sobą począć? Wreszcie masz… za dużo czasu (nie sądziłeś, że kiedyś to powiesz?), którym jednak nie potrafisz zarządzać. Być może odczuwasz brak pewności siebie, lęk przed nieznanym i przed biernością. Niespodziewana i nagła zmiana, która mniej lub bardziej dotyka wielu sfer codzienności, okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Warto spróbować w danej sytuacji znaleźć punkt zaczepienia i zamiast problemów, dojrzeć szansę na rozwój.
Bardzo łatwo jest przepuszczać dni i godziny przez palce, nie robiąc nic konstruktywnego. Jednak w momencie, kiedy przyjdzie nam spojrzeć na otoczenie po pandemii, niektórzy prawdopodobnie przetrą oczy ze zdziwienia, że świat wcale się nie zatrzymał i rzeczywistość np. rynku pracy jest inna, nie czekała biernie na nasz wielki powrót. Dlatego warto się do tego przygotować. Jeżeli nie pracujesz lub tryb pracy zdalnej oszczędza twój czas, nie chodzisz na spotkania, siłownię czy do restauracji - wykorzystaj dodatkowe godziny aktywnie.
Jeżeli nie masz pomysłu na siebie i potrzebujesz inspiracji, możesz przejrzeć czeluście internetu, w których znajdziesz wiele propozycji na temat rozwoju osobistego, nauki, kreatywnego spędzania czasu, jak również porad z zakresu wsparcia emocjonalnego. Przygotuj własną listę do tej pory odkładanych marzeń i sprawdź, czy niektóre można zamienić na cele, a te na zadania do wykonania każdego dnia. Może potrzebujesz nowych wyzwań zawodowych lub chcesz zarobić dodatkowe pieniądze? Przeczytaj nasz artykuł o sposobach na zdalne zarabianie i sprawdź, czy któryś z nich jest dla ciebie.
W obecnym czasie możesz też czuć się zdemotywowany, zalękniony, pozbawiony energii i zamiast listy zadań, żeby ruszyć się z kanapy, potrzebujesz wsparcia emocjonalnego, aby oswoić lęk i znaleźć sens w bieżącej sytuacji. Rozważ sesje online z terapeutą lub coachem, który pomoże ci dostrzec rzeczy na które masz wpływ, wyznaczyć krótkoterminowe cele, dzięki którym łatwiej będzie uporządkować nowa rzeczywistość i zyskać poczucie sprawczości oraz bezpieczeństwa.
Amerykańska organizacja Pew Research Center, zajmująca się analizą problemów i trendów społecznych na świecie, przeprowadziła badania, z których wynika, że osoby pracujące i żyjące w dużym stresie, najczęściej narzekają na niedostatek w trzech obszarach swojego życia. Są to: rozwój/hobby, relacje/rodzina oraz zdrowie. Brzmi znajomo? Zastanów się, ile razy robiłeś sobie wyrzuty sumienia że nie spędzasz dobrego jakościowo czasu z dziećmi, partnerem? Zaniedbujesz przyjaciół lub starszych rodziców? Ile planów związanych ze zdobyciem nowej wiedzy czy zadbania o kondycję schodziło na coraz dalszy plan, bo ważniejsza była praca i bieżące sprawy? Ten stan dotyka większości społeczeństwa, ale teraz jest właściwy czas, aby skierować swoją uwagę na te trzy sfery życia: zdrowie, rozwój i relacje.
Rozwój
Zapomniane hobby, chęć nauki nowego programu lub języka albo przygotowanie business planu? Czemu nie! Pomyśl o wszystkich rzeczach, które zawsze chciałeś robić, ale…nie było kiedy. Przygotuj harmonogram, który zawiera rzeczy, które chcesz osiągnąć. Wybierz te realne i najważniejsze, ustal priorytety. Zaplanuj ich realizację i działaj. Wyjdź z pandemii z nowymi kompetencjami i doświadczeniem, które poszerzą twoje horyzonty i otworzą nowe drogi.
Relacje
Kolejny obszar, który, ze względu na pęd codziennego życia i obowiązki zawodowe, schodzi na dalszy plan, to rodzina i przyjaciele. Mimo dystansu, a może właśnie dzięki niemu, zacieśnienie więzi z bliskimi, może się okazać łatwiejsze niż myślisz. Jeśli masz partnera, małżonka lub dzieci wykorzystajcie wspólnie ten cenny czas na niezrealizowane projekty, wieczory filmowe, oglądanie zdjęć, tworzenie pamiątkowych albumów, planowanie przyszłych podróży, naukę, zabawę, spacery. Zadzwoń do rodziców, starszych krewnych i sprawdź, czy potrzebują pomocy. Jeśli mieszkają samotnie, możesz być jednym z niewielu przyjaznych głosów, jakie usłyszą. Na pewno jest kilka osób, z którymi dawno nie rozmawiałeś, a jesteście dla siebie ważni. Codziennie wykonaj jeden telefon do bliskiej osoby.
Zdrowie
Wprowadź nowe nawyki związane z aktywnością fizyczną. Poeksperymentuj z nowymi, ciekawymi posiłkami, które są dobrze zbilansowane. Może zdecydujesz się na detoks? Pomyśl, jak wspaniale będziesz się czuł, wracając do pracy po kwarantannie, wzmocniony, w dobrej formie i pełen energii.
Zamiast tkwić w poczuciu bezradności i narzekać, weź odpowiedzialność za swoją codzienność i przejmij kontrolę nad swoim życiem. Przekieruj uwagę i działania, na możliwości, które masz w zasięgu ręki. Zawsze jest coś, co możesz zrobić z pożytkiem dla siebie i bliskich. Po wszystkim, a nie wiadomo ile potrwa spowolnienie gospodarcze, będziesz mieć ogromną satysfakcję, że nie zmarnowałeś tygodni lub nawet miesięcy swojego życia.