FENG SHUI W BIZNESIE POZWALA LEPIEJ ZARABIAĆ
Feng shui brzmi tajemniczo i, tak naprawdę, niewiele osób wie, czym jest ta starochińska sztuka planowania i poprawiania przestrzeni i jak ją wykorzystać w biznesie. Jaki jest główny cel projektowania wnętrza, według zasad feng shui? Właściwy przepływ energii w pomieszczeniu. I nie jest to primaaprilisowy żart. Energia, która nas otacza, która wpływa na nasze samopoczucie, kreatywność i zdrowie, może pochodzić z różnych źródeł.
Może to być energia kolorów (artykuł o tym rodzaju energii przeczytacie również w tym wydaniu), ale również energia pomieszczenia, przedmiotów i ich rozmieszczenia. To, w jakim pomieszczeniu żyjemy lub pracujemy, wpływa na nasze życie. My - ludzie, jesteśmy naturą ucywilizowaną, ale jednak naturą. Nasze domy i miejsca pracy, powinny być zgodne ze środowiskiem naturalnym. Stąd nazwa tej sztuki: feng to w tłumaczeniu wiatr, natomiast, shui to woda. Wiatr i woda to nieuchwytne elementy naszego środowiska. Trudno jest nam złapać jedno i drugie w rękę. Pomimo tego, oddziałują na nas – zimny wiatr sprawia, że ubieramy ciepłą kurtkę.
W tym artykule, przedstawimy Wam zasady feng shui, które możecie zastosować w swoich domach lub mieszkaniach. Omówimy też sposoby wykorzystania tej starochińskiej sztuki w biznesie.
Po pierwsze, środek naszego salony powinien pozostać pusty. Nie powinniśmy stawiać tam stolika, fotela lub innych przedmiotów. Przestrzeń na środku pomieszczenia, w którym spędzamy najwięcej czasu, pomaga nam wypocząć i daje poczucie wolności. Wzrok może bezkarnie pobłądzić po tej „głębi” nie zatrzymując się na niepotrzebnych elementach. No a skoro środek powinien być wolny, to nasze kanapy, fotele i krzesła, powinny znajdować się jak najbliżej ścian. Ściana za naszymi plecami sprawia, że czujemy się bezpieczni. Jest czymś „stałym” w naszym domu. Nie można jej przesunąć, lub wyrzucić. Kolejny, ważny element, na który zwraca uwagę sztuka feng shui, to wietrzenie pomieszczeń. Chińczycy wierzyli, że zamknięte pomieszczenie przez długi czas, gromadzi w sobie złą energię i złe duchy. Świeże powietrze wyrzuca „niechcianych gości” z naszych progów i sprowadza dobrą energię. My ,współcześni ludzie, wiemy, że świeże powietrze jest po prostu zdrowe i zalecane dla każdego.
Bałagan w naszym pokoju, odzwierciedla nasz bałagan w głowie. Niewyprane koszulki, porozrzucane gazety, nieumyte naczynia, stare ubrania w szafie – tego musimy się pozbyć lub pozbierać i uporządkować. Zapewniamy wszystkie Panie: nie, stara sukienka nie przyda się na najbliższą okazję, pomimo że ładnie wygląda.
Feng shui wskazuje na kolejne dwa elementy, które poprawiają przepływ dobrej energii. Są to lustra i rośliny. Lustra przyciągają pozytywne emocje, przeglądamy się w nich, żeby poprawić swój wygląd. Gdy ładnie się uczeszemy, umalujemy (oczywiście chodzi o kobiety), uśmiechamy się do swojego odbicia. Rośliny, a więc głównie domowe kwiaty, ochraniają nas przed złem. Dzięki nim, mamy kontakt z naturą, pobudzają nas do życia, pomimo że siedzimy w „sztucznych”, a więc murowanych domach.
To tylko niektóre wskazówki, które możemy, ale nie musimy zastosować w naszych gospodarstwach domowych. Z pewnością, feng shui nam nie zaszkodzi, być może pomoże. „Czarne chmury”, które codziennie zbierają się nad nami przed wyjściem do pracy, znikną, kiedy przesuniemy kanapę bliżej ściany i kupimy do sypialni monsterę lub dracenę.
Jeśli poznaliśmy już zasady urządzania i dbania o nasz dom, przyjrzyjmy i zastanówmy się teraz, jak wprowadzić feng shui do naszego biznesu. Niestety, większość polskich przedsiębiorców uważa tę starochińską sztukę za zabobon. Tak naprawdę, polscy biznesmeni, nie poznali prawdziwych składowych tej sztuki. Stawianie w biurze szczęśliwych słoników lub innych zwierzątek to New Age Feng Shui. Nie ma to nic wspólnego z klasyczną wiedzą, która skupia się przede wszystkim na znajdowaniu najkorzystniejszych miejsc dla danej sfery życia i pracy i odpowiednim umiejscowieniu przedmiotów codziennego użytku, np. biurka. Co ważne, świadomość wprowadzania zasad feng shui do biznesu, z roku na rok, wśród polskich przedsiębiorców wzrasta. Właściwa energia w biurze, to bardziej wydajni i szczęśliwi pracownicy. Zadowolony pracownik to lepiej wykonywana praca. Więcej pracy to więcej zysku. A więc wszystko wraca do normy.
Zacznijmy od początku, a mianowicie, od historii naszego biura. Szukając nowej lokalizacji dla naszej firmy, postarajmy się poznać „przeszłość” oglądanego przez nas pomieszczenia/pomieszczeń. Idealny budynek NIE POWINIEN mieć w swoim „cv” bankructw, przymusowych zamknięć, włamań ani pożarów. Oprócz tego, trzeba unikać miejsc, gdzie naprzeciw wejścia lub w niewielkiej odległości od lokalu rosną wysokie drzewa. To, według specjalistów od feng shui, źle wpływa na obrót pieniędzmi i hamuje rozwój firmy. Jeśli na tyłach Twojej firmy jest bardzo ruchliwa ulica, to też zły znak – oznacza to ciągłą rotację pracowników w firmie. Najlepiej, by przed wejściem znajdowała się przestrzeń, na tyłach inna nieruchomość lub naturalne wzniesienie. Po bokach naszego budynku powinien znajdować się płot, mur lub wysokie drzewa. Dzięki tamu, przed wejściem do budynku utworzy się, tzw. „dziedziniec”, w którym będzie gromadzić się dobra energia.
W myśl zasady „to co nas otacza ma wpływ na to, co dzieję się wokół nas” warto zadbać o porządek w pomieszczeniu biurowym. Na biurku powinny znajdować się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystkie dokumenty i papiery, powinny być pochowane w szafie, w segregatorach. Sztuka feng shui mówi, że pracownik powinien mieć przed swoim biurkiem otwartą przestrzeń. Ulokowanie miejsca pracy vis a vis ściany zabija kreatywność osoby, która z niego korzysta.
Gabinet szefa NIE POWINIEN znajdować się na końcu długiego korytarza, tylko na początku. Drzwi do jego biura powinny być vs a vis ściany. Energia, która wpada do pomieszczenia szefa, powinna rozchodzić się w nim powoli, a nie przepływać w prostej linii, tzn. przez okno lub kolejne drzwi.
Pomieszczenia Twojej firmy powinny mieć kształt jak najbardziej zbliżony do kwadratu. Jeżeli biuro jest prostokątne to również będzie miło tam pracować. Natomiast w lokalach o nieregularnych kształtach, energia przepływa bardzo chaotycznie. Pracownik nie jest w stanie skupić się na swojej pracy. Pomieszczenia powinny być też oświetlone równomiernym i harmonijnym światłem. Dodatkowe oświetlenie należy umieszczać tam, gdzie jest to niezbędne, a więc na przykład przy biurku. Feng shui nie zaleca siadania bezpośrednio pod źródłem światła, ponieważ dodaje ono dodatkową energię, a w tym przypadku jest to niewskazane – dodatkowa energia zaburza naszą harmonię.
Meble w biurze powinny być wykonane z drewna, lub mieć niektóre drewniane elementy w swojej konstrukcji. Drewno jest żywiołem ukorzeniającym, tzn. łagodzi ludzkie emocje i uspokaja ludzką aurę, a jest to szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych, które prędzej czy później, dotykają każdą firmę.
W Azji niemal wszyscy milionerzy, a nawet politycy, stosują w swoich firmach zasady feng shui. Mają swoich specjalistów w tej dziedzinie, którzy doradzają, jak rozplanować i urządzić wnętrze.
Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest logo. Feng shui nie nakazuje jak logo musi wyglądać. Starochińska sztuka udziela pewnych wskazówek odnośnie tego, jak nasz znak firmowy może przyciągać nowych klientów. Loga kwadratowe, prostokątne, z ostrymi kątami są dobre dla firm, których celem jest jedynie zarobienie dużych pieniędzy i osiągnięcie maksimum zysku. Takie znaki graficzne wzbudzają największe zaufanie, świadczą o fachowości, pewności i uczciwości. Z kolei owalne loga przeznaczone są dla firm, które stawiają na kreatywność, naukę, twórczość i projekty.
Niezależnie od tego, czy wierzysz w przedstawione powyżej zasady feng shui, a jesteś na etapie szukania lub zmiany lokalu swojej firmy, zadbaj o właściwy rozkład mebli biurowych i zwróć uwagę na otoczenie budynku. Skoro ma to pośrednio wpłynąć na Twój dochód, poświęcenie kilku minut na właściwe ustawienie szafy i biurka jest dobrą inwestycją.