Kreatywność - jak szukać w pracy coraz to nowych rozwiązań?
Pozornie proste do zdefiniowania pojęcie, a jednak w praktyce przysparza problemy interpretacyjne. Dlatego należy wskazać na jej nieodłączny związek z motywacją, która pozwala wyznaczać coraz to nowe cele i umożliwia świeże spojrzenie nawet na najbardziej powtarzalne zadania.
Dlaczego potrzebujemy kreatywności w pracy?
Bez niej nie byłoby nowych rozwiązań, co jest tożsame ze znajdowaniem się w jednym miejscu. Kreatywność generuje również nową energię, która oznacza nowe pokłady motywacji, a ta sprawia, że lepiej pracujemy i widzimy tego cel. Jest to ważna kompetencja na dynamicznym rynku pracy i często wymieniania w wielu ofertach pracy. Jest to konsekwencją powszechnego zjawiska, jakim jest powtarzalność zadań, która sprzyja automatyzacji pracy, co rodzi z kolei potrzebę bycia kreatywnym. Cecha ta jest motorem napędowym zmian, a także umożliwia nieustanny rozwój organizacji. Przed wdrożeniem nowych rozwiązań konieczne jest ich wygenerowanie, a to nie będzie możliwe bez kreatywności. Przeciwdziała ona również wypaleniu zawodowemu, ponieważ pozwala przełamać monotonię, która jest najpopularniejszym czynnikiem demotywacji. To sposób na urozmaicenie wykonywanych zadań, nawet jeśli te cechują się dużą powtarzalnością. Kreatywność pozwala również zdystansować się wobec trudności w pracy, ale też wykształcić niezależne i nieszablonowe myślenie.
Co wyzwala kreatywność?
Bodźców jest wiele, a w środowisku pracy są one jednak mocno zawężone, dlatego kreatywność na gruncie zawodowym, wyzwalają między innymi: przestrzeń biurowa, współpracownicy, obecnie i prognozowane do wykonania zadania. Najlepszym źródłem inspiracji jest jednak sztuka, która aktywizuje mózg i abstrakcyjne myślenie. Warto postawić na różnorodność tak, aby zaangażować wszystkie zmysły. Należy również pamiętać, że kreatywność to nieskrępowany proces myślowy, dlatego nie powinien wywołać dyskomfortu psychicznego. Podstawowym błędem w rozumieniu pojęcia kreatywności jest postrzeganie jej wyłącznie jako tworzenie nowych rozwiązań, ponieważ prawdziwą sztuką jest ponowne spojrzenie na dotychczasowe pomysły i nadanie im nowej wartości.
Jakie korzyści płyną z kreatywności?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z pozytywnych aspektów, jakie niesie ze sobą kreatywne myślenie. Główną z nich jest możliwość zostania innowatorami, ale niezależnie od tego, czy tak się stanie, zyskujemy szacunek naszych współpracowników. Kreatywność pozwala nam się stać bardziej pewnymi siebie i aktywnymi nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej. Dzięki temu możemy lepiej zaprezentować nasz indywidualny potencjał, co często pomoże nam lepiej zdefiniować naszą ścieżkę zawodową. Ważną korzyścią jest również pozbycie się blokady wewnętrznej i wyzwolenie pozytywnych emocji, jakie proces twórczy niesie ze sobą. Bardzo ważną korzyścią jest zwiększenie aktywności intelektualnej i wykorzystanie zasobów pamięciowych, które umożliwiają syntezę wiedzy. Elementy irracjonalizacji mają silny związek z kreatywnością, co pozwala na ulepszeniu modelowego myślenia o problemach, ale też ma istotne znaczenie w zarządzaniu projektowym.