Lokaty i sposoby bezpiecznego lokowania pieniędzy – da się na nich zarobić?
Na rynku lokat bankowych sytuacja nie jest obecnie korzystna dla klientów. Przeciętne oprocentowanie jest rekordowo niskie, a jeśli połączyć je z rosnącą inflacją, to widać, że trudno o oferty, które pozwalają zarobić na depozytach. Istnieje jednak możliwość skorzystania z ofert, które dają lepsze warunki lokowania kapitału. Trzeba tylko dobrze ich poszukać i mieć świadomość, że istnieją.
Lepsze warunki dla nowych klientów
Takie okazje dają zwykle promocyjne oferty banków, którym bardzo zależy na powiększeniu bazy swoich klientów i dlatego od czasu do czasu oferują lokaty z wyższym oprocentowaniem. Liczą wówczas na to, że klient skuszony taką promocją przywiąże się do banku i skorzysta także z innych usług, czyli na przykład konta osobistego z kartą płatniczą. Często zresztą promocje lokat są połączone z promocjami rachunków, by klientów do tego skłonić. Zazwyczaj więc można wykorzystać nieco wyższe oprocentowanie lokaty promocyjnej, ale zwykle łączy się to z koniecznością założenia rachunku w nowym banku z kartą debetową, a czasami także kredytową.Średnie oprocentowanie lokat w Polsce według statystyk NBP od pewnego czasu krąży w granicach 1,4% w skali roku i trudno o oferty znacząco tę stopę przekraczające. Z rzadka zdarzają się lokaty dające zarobek w skali ponad 3%, a w dodatku do tego potrzebne jest bycie nowym klientem i aktywne korzystanie z dołączonych do rachunku kart. Analiza dostępnych ofert pokazuje także, że przy pomocy takich lokat można maksymalnie zainwestować 100 tysięcy złotych. Przykładami tego typu produktów oszczędnościowych są lokaty oferowane np. przez Bank Millennium, Nest Bank czy Getin Noble Bank. Ich oprocentowanie może sięgnąć nawet 4% w skali roku, ale nie można w tym przypadku zainwestować więcej niż 20 tysięcy złotych. Do skorzystania z nich trzeba także spełnić inne warunki, związane już bezpośrednio z kontem osobistym. Klient musi je w nowym banku nie tylko założyć, ale także regularnie przelewać na nie środki i dokonywać płatności wydaną do rachunku kartą lub BLIK-iem.
Niższe oprocentowanie, mniejsze wymagania
Jeśli zaś nie chcemy wiązać się z nowym bankiem na dłużej także innymi produktami, to ceną za to jest niższe oprocentowanie lokaty. Plusem, za to jest możliwość zdeponowania większej kwoty. Często zdarza się nawet, że nie ma górnego limitu wpłaconych sum, więc nawet jeśli nasze zdeponowane środki procentowo rosną o mniej, to przynajmniej nominalnie ich wielkość może być wyższa dzięki podwyższonej podstawie. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy posiadają większy kapitał i mogą sobie pozwolić na skorzystanie z niższego oprocentowania, by nie wiązać się na dłużej kilkoma różnymi produktami z nowym bankiem.
Interes klienta a interes banku
Można stwierdzić, że warto jest być nowym klientem banku, bo zwykle wówczas otrzymujemy znacznie bardziej atrakcyjne oferty. W przypadku lokat może to być nawet oprocentowanie niemal trzykrotnie wyższe niż przeciętne. Wiadomo jednak, że banki takich ofert nie składają bezinteresownie i widzą w nich przede wszystkim swoją korzyść. To dlatego wyższy procent na rachunku oszczędnościowym wiąże się zawsze z koniecznością aktywnego korzystania również z ich innych produktów, co może spowodować, że wszystkie środki zarobione na lokacie szybko wydamy na płatności konieczne do spełnienia warunków promocji.