Implantologia nawigowana – czy to tylko marketing?
Postęp technologiczny dostrzegalny jest niemalże w każdej dziedzinie życia, biznesu, sportu, także i w medycynie. Nowe metody pomagają nam wykonać pracę bezpieczniej, szybciej i dokładniej, znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań. Precyzja pracy w oparciu o nowe technologie, umożliwia znaczne ograniczenie zakresu zabiegów chirurgicznych, czyniąc je często znacznie mniej inwazyjnymi...
Implant, wykorzystywany do zabiegów stomatologicznych, to pewnego rodzaju śruba, która zastępuje korzeń zęba. Wprowadzana jest w kość szczęki lub żuchwy. Korona protetyczna, czyli widoczna w jamie ustnej część sztucznego zęba, wykonywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta po wgojeniu się implantu w kość. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Bardzo często jest przyjemniejszy niż ekstrakcja zęba. Zastosowanie technologii CAD/CAM oraz nowoczesnego oprogramowania do analizy obrazów tomografii komputerowej oraz łączenie jej ze skanami sytuacji wewnątrzustnej, pozwala na wykonanie tzw. szablonów chirurgicznych do zabiegów implantologicznych.
Szablony wspomagają pracę stomatologa podczas wszczepiania implantu w szczękę lub żuchwę. - mówi dr Janusz Sykut z gabinetu stomatologicznego Prestige Stomatologia s.c. Umożliwiają wykonanie zabiegu implantacji w sposób małoinwazyjny, bezbolesny i bezkrwawy, precyzyjnie pozycjonując implant w zaplanowanym przed zabiegiem, najbardziej optymalnym miejscu. Ma to duże znaczenie, szczególnie przy małej ilości kości i w trudnych warunkach anatomicznych. - dodaje.
Doświadczenie dentysty i prawidłowa diagnostyka nadal są niezbędnymi elementami rehabilitacji implantoprotetycznej, dzięki którym prawdopodobieństwo odtworzenia funkcjonalności narządu żucia i estetyki uśmiechu jest bardzo wysokie. Szablony chirurgiczne pozwalają jednak pracę ułatwić i uczynić ją bardziej precyzyjną.
Korzyścią wynikającą ze stosowania szablonów chirurgicznych jest to, że chirurg stomatolog nie musi rozcinać dziąsła, w celu dostępu do pola operacyjnego. Wykonuje jedynie przezdziąsłowy nawiert, przez co zabieg staje się mniej inwazyjny. Nowy implant osadzony jest zgodnie z anatomią kości konkretnego pacjenta,w jego najbardziej optymalnej pozycji zgodnie z wczesniej przemyslanym planem protetycznym. Dzięki temu unika się sytuacji, kiedy dopiero podczas zabiegu implantacji podejmowane są ważne decyzje odnośnie pozycji implantu i trzeba „na szybko” dostosowywać to do zaistniałej sytuacji anatomicznej - tłumaczy dr Sykut. Nawiert wykonywany jest pod ustalonym wcześniej kątem i na określoną głębokość. Szablon chirurgiczny do zabiegu pogrążenia implantu możemy porównać do prowadnicy w szufladzie, tzn. wiertło wprowadzane jest w tkankę dokładnie tak, jak zostało zaplanowane na podstawie przedzabiegowej analizy zdjęć i symulacji 3D. Minimalizuje się wtedy jakikolwiek element przypadku, czyniąc zabieg bezpiecznym i przewidywalnym.
Po zabiegu ,,implantacji nawigowanej” wielokrotnie możliwe jest natychmiastowe osadzenie korony protetycznej na wszczepie, przygotowanej tak jak i szablon chirurgiczny przed zabiegiem. Optymalna pozycja implantu pozwala na wykonanie odbudowy protetycznej w sposób zapewniający właściwe warunki zgryzowe i estetykę, dzięki czemu odbudowa implantoprotetyczna sprzyja prawidłowej pracy układu stomatognatycznego i nie generuje sił, które mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia – dodaje dr Kleinrok z Prestige Stomatologia.
Szablony implantologiczne to „narzędzia” indywidualne. Tworzone są specjalnie dla każdego pacjenta, w oparciu o wynik tomografii komputerowej i skan wewnątrzustny, obrazujący aktualne warunki, jakie panują w jamie ustnej. Indywidualizacja szablonów jest konieczna, ponieważ każdy człowiek posiada zbliżony, ale inny rozkład zębów i układ tkanki kostnej oraz warunki zgryzowe.
Jak krok po kroku, wygląda zabieg implantacji nawigowanej?
Na początku, stomatolog pobiera cyfrowy skan jamy ustnej pacjenta i wykonuje badanie tomograficzne obszaru roboczego. Na podstawie wirtualnego modelu i obrazu 3D, dentysta opracowuje dokładny plan zabiegu implantacji, dobiera rodzaj i wielkość wszczepów, określa pod jakim kątem i na jaką głębokość zostanie wykonany nawiert. W pracowni protetycznej powstaje indywidualny model, który staje się bazą do wyfrezowania właściwego szablonu chirurgicznego. Następnie pacjent zgłasza się na zabieg osadzenia implantów, który rozpoczyna się umieszczeniem szablonu w jamie ustnej. Stomatolog nawierca kość poprzez otwory w szablonie. Po osadzeniu implantu w kości, na jego wystającą z dziąsła część, od razu można nałożyć koronę protetyczną. Taka korona jest wykonywana równolegle z szablonem protetycznym przed zabiegiem.
Implantologia nawigowana to nie tylko świetne hasło marketingowe dla nowoczesnych gabinetów stomatologicznych, ale również doskonałe narzędzie technologiczne, wspomagające odzyskanie pięknego uśmiechu. Daje możliwość wykonywania zabiegów bezkrwawo i bez nacinania dziąsła, skraca okres gojenia i czyni implantacje bardziej przewidywalną i przyjazną pacjentom szczególnie w trudnych warunkach anatomicznych. Implanty stomatologiczne świetnie naśladują naturę, pozwalają odtworzyć prawidłowe funkcje zębów, dzięki czemu pacjenci nie muszą być skazani na niepraktyczne i źle tolerowane wyjmowane protezy uzębienia. Implantologia wreszcie została wprowadzona w XXI wiek.
Prestige Stomatologia s.c.
Altanowa 4/u1 i u6, 20-819 Lublin
81 742 68 24
501 478 714/ 600 563 397