Lubelski Głos Biznesu. Pracodawcy Lubelszczyzny LEWIATAN
Organizacja Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan” powstała w 2001 roku jako regionalna reprezentacja pozarządowej organizacji Konfederacja „Lewiatan” - będącą jedną z czterech reprezentatywnych organizacji pracodawców w kraju. Lubelski „Lewiatan” zrzesza ponad osiemdziesięciu przedstawicieli różnych branż.
Firmy zrzeszone w Organizacji Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan” to w 80% mikro i małe przedsiębiorstwa. „Lewiatan” reprezentuje swoich członków przed administracją rządową i samorządową. Konsultuje dokumenty strategiczne i programy operacyjne dla województwa z przedstawicielami władzy samorządowej.
„Trzeba się zrzeszać w organizacjach, gdyż warto mieć wpływ na to, co nas dotyczy, nawet jeśli nie widać bezpośredniego związku jakiejś aktywności z naszą firmą” - apeluje Dariusz Jodłowski, prezes Zarządu lubelskiego „Lewiatana.” Sam prowadzi własną firmę, w „Lewiatanie” działa społecznie.
BIZNES A ŚWIAT NAUKI
„Lewiatan” współpracuje z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi. Jest „pośrednikiem” pomiędzy gospodarką (pracodawcami), a przyszłymi pracownikami, kadrą. Absolwenci szkół współpracujących z organizacją trafiają do przedsiębiorstw, które są zrzeszone w „Lewiatanie”. „Jeśli chcemy mieć wpływ na to, jakich mamy absolwentów, trzeba włączyć się aktywnie w organizacje, które stymulują nowe kierunki i formy kształcenia”- dodaje Dariusz Jodłowski.
JAK DOSTAĆ SIĘ DO „LEWIATANA”
Każdy przedsiębiorca, który chce dołączyć do Organizacji Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan”, powinien przede wszystkim zajrzeć na stronę internetową www.prywatni.lublin.pl. Wymogiem przynależności jest rekomendacja 2 należących już członków „Lewiatana”. Osoba wprowadzająca rekomenduje przedsiębiorstwo ubiegające się o członkostwo. Zarząd analizuje „parametry” takiej firmy. Analiza dotyczy zagadnień etyczności biznesu. „Nie chcemy, żeby w gronie naszych członków były nierzetelne firmy, które prowadzą swoją działalność w szarej strefie” - podkreśla Dariusz Jodłowski. „Lewiatan” otwiera się na młodych przedsiębiorców i młode przedsiębiorstwa, pokazując im różne możliwości wsparcia. Jednym z projektów, aktualnie realizowanych, jest wsparcie dla start – upów.
ORGANIZACJA „LEWIATAN” CZŁONKIEM WRDS
Konfederacja „Lewiatan” jest jednym z członków Rady Dialogu Społecznego. W jej skład wchodzą przedstawiciele pracowników (NSZZ „Solidarność”; Forum Związków Zawodowych; Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych), pracodawców (Konfederacja „Lewiatan”; Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej; Związek Pracodawców Business Centre Club; Związek Rzemiosła Polskiego; Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i przedstawiciele strony rządowej. RDS to organ działający na poziomie krajowym mający swoje odpowiedniki w województwach. Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego to ciała konsultacyjno – doradcze działające we współpracy z administracją rządową. Zostały powołane do spraw społeczno – gospodarczych. Monitorują niepokoje społeczne, sprawy związane z rozwojem gospodarczym regionu. Rada Dialogu Społecznego również zajmuje się sprawami społeczno – gospodarczymi, ale na poziomie krajowym i opiniuje budżet państwa. „ Mamy dowody na to, że współpraca pracobiorców i pracodawców, na poziomie krajowym i wojewódzkim, przynosi efekty. Wiele problemów i zagrożeń, takich jak likwidacja dużych zakładów pracy, zostało przez nas zidentyfikowane i spacyfikowane” - mówi Dariusz Jodłowski.
WYWALCZYLI S17
Dużym osiągnięciem lubelskiej organizacji „Lewiatan”, działającej wspólnie z innymi partnerami społecznymi, była akcja protestacyjna w Warszawie związana z przywróceniem budowy drogi ekspresowej S17. „Postanowiliśmy interweniować, ponieważ nasze listy do posłów czy próby skontaktowania się z Regionalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad nie odnosiły efektów. Nasza akcja, pierwsza w historii Polski współpraca związkowców i pracodawców, odniosła sukces” - podkreśla Dariusz Jodłowski. Droga ekspresowa to „nerw gospodarczy”, bez którego nasz region nie będzie się rozwijał.
WALCZĄ O PUŁAWSKIE „AZOTY”
Obecnie, ważnym aspektem, nad którym pracuje „Lewiatan” w WRDS, są problemy, które pojawiły się w Zakładach Azotowych „Puławy”. Dotyczą one wyprowadzania zarządów z Puław do Tarnowa, poza nasze województwo. Zakłady Azotowe to jeden z największych zakładów produkcyjnych na Lubelszczyźnie, o znaczeniu ogólnopolskim i europejskim. Dotychczas udało się zorganizować 2 posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji Zakładów Azotowych i powołać specjalny zespół problemowy ds. Zakładów Azotowych „Puławy”.
LUDZKA TWARZ BIZNESU
Bardzo ważnym elementem, bez względu na staż przedsiębiorcy w „Lewiatanie”, jest potrzeba budowania relacji z innymi uczestnikami życia gospodarczego. Służą temu spotkania integracyjne: cykliczne spotkania świąteczne oraz wycieczki i wspólne podróże. Już od 11 lat, co roku, organizacja „Lewiatan” organizuje tygodniowe wyjazdy na narty do Włoch. „Wszyscy uczestnicy bardzo chwalą taką działalność. Są to niezapomniane wrażenia i możliwość wspólnego spędzenia czasu, połączona z ofertą rekreacyjno – sportową jak i kulturalną” - podsumowuje Dariusz Jodłowski. Dwa razy w roku odbywają się też regaty konfederacji „Lewiatan” - jedne w Chorwacji, drugie na Mazurach. Reprezentacja „Lewiatana” z Lublina zdobyła I i III miejsce na ostatnich zawodach, co świadczy o dużym talencie przedsiębiorców z Lubelszczyzny.