SYGNAŁY, KTÓRE MÓWIĄ, ŻE CZAS POMYŚLEĆ O ZMIANIE PRACY.
Czasami po paru latach pracy i życiowych decyzji możemy znaleźć się w miejscu, o którym nigdy nie myśleliśmy, że będzie przystankiem na naszej drodze zawodowej lub osobistej. Dzieje się tak, ponieważ z upływem czasu, ludzkie zainteresowania i cele mogą ewoluować dzięki poszerzanej wiedzy, zdobywanemu doświadczeniu i różnych życiowych zmian. Niejednokrotnie znajdujemy się zbyt długo w jednym miejscu, a co za tym idzie, zostaje zahamowany nasz dalszy rozwój. Zazwyczaj na tym etapie, powinniśmy już zacząć odczuwać sygnały sugerujące szeroko pojęte wady danej sytuacji.
POZNAJMY NAJWAŻNIEJSZE I NAJCZĘSTSZE SYGNAŁY, KTÓRE MÓWIĄ WPROST „CZAS ZMIENIĆ KIERUNEK”.
Po pierwsze, nie czujesz więzi z firmą.
Brak wiary w ideę firmy, rozbieżności poglądowe na twoją rolę w organizacji i brak nici porozumienia ze współpracownikami to silny i bardzo częsty powód, który skłania do szukania innych, lepszych ofert. Być może firma podjęła decyzje, które nie są zgodne z twoimi przekonaniami lub narażają cię na niższy komfort pracy? A może po prostu zmieniło się twoje myślenie i zaczynasz odczuwać, że wartości firmy nie są już wystarczająco spójne z twoimi własnymi?
Po drugie, twoje kwalifikacje i ambicje przerastają obecne stanowisko.
Czasami pracodawca może nie mieć zasobów lub biznesowego uzasadnienia, aby rozwijać i poszerzać twoją rolę w strukturach firmy, a ty czujesz, że chciałbyś bardziej rozwinąć skrzydła. Nawet jeśli środowisko pracy jest cudowne, atmosfera i filozofia organizacji ci odpowiada, a firma jest dla ciebie niczym drugi dom, ignorowanie swoich potrzeb i potencjału, może doprowadzić do niekorzystnej stagnacji, demotywacji, a w końcu do wypalenia zawodowego.
Po trzecie, praca jest czynnikiem aktywującym narastający stres.
Czujesz się bardziej zmęczony niż dawniej, doskwiera ci brak energii, problemy z apetytem i samopoczuciem? Mogą to być symptomy rosnącego poziomu stresu, który może wpływać na nastrój i układ odpornościowy, przez co stajesz się bardziej podatny na przeziębienia i niskie nastroje, a także zmniejszasz swoją wydajność. Jeśli czujesz, że twoje ciało próbuje ci coś powiedzieć, to warto poświęcić chwilę, aby spróbować zrozumieć ten komunikat. Pamiętaj, że bagatelizowanie długotrwałego stresu może prowadzić do ogólnego pogorszenia jakości życia, w tym problemów zdrowotnych.
Po czwarte, nie jesteś doceniany i wynagradzany adekwatnie do wykonywanej pracy.
Od dłuższego czasu nie dostałeś podwyżki, nie usłyszałeś słowa „dobra robota”, nie spodziewasz się wsparcia w edukacji i rozwoju, a także nie widzisz perspektyw na zmianę w firmie? Prawdopodobnie, twój pracodawca nie widzi lub nie rozumie potrzeby wieloaspektowego wspierania swojego zespołu. Nawet, jeżeli lubisz to co robisz, ale wiesz, że ze swoim potencjałem możesz osiągnąć lepsze benefity za swoją pracę w innej firmie, nie ma sensu tkwić w martwym punkcie.
Kontynuowanie nieatrakcyjnego społecznie, socjalnie, ekonomicznie czy zawodowo zatrudnienia wcześniej, czy później odbije się niekorzystnie zarówno na tobie, jak i na samej firmie, bo trudno jest utrzymać satysfakcjonującą produktywność i kreatywność na niechcianym stanowisku. Dlatego nie bój się zacząć eksplorować różnorodnych opcji na rynku, jeśli czujesz, że za długo stoisz w miejscu, a na horyzoncie nie widać perspektyw.