Inflacja najważniejsze informacje 

O zjawisku inflacji mówi się ostatnio bardzo często. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, czym tak naprawdę ona jest. Definicja inflacji pojawia się w czasie edukacji szkolnej. Później jednak bardzo szybko się ją zapomina. Dziś, kiedy dotyczy ona wszystkich, każdy powinien wiedzieć, na czym polega i skąd się bierze. 

Inflacja – co to takiego?

Szczegółowa definicja inflacji jest skomplikowana i trudna do zrozumienia. Właśnie dlatego ludzki umysł tak szybko wypiera ją z pamięci. To proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce, czego skutkiem jest spadek siły nabywczej krajowego pieniądza.

Żeby jednak zrozumieć czym jest inflacja, warto sięgnąć po przykład. Jeżeli w styczniu za kwotę 100 zł możemy kupić 10 wiader farby, a w grudniu tylko 5, zachodzi zjawisko inflacji. Oznacza to, że wartość pieniądza diametralnie maleje. W związku z tym za tą samą kwotę można nabyć dużo mniej produktów niż jakiś czas wcześniej. 

Inflacja to w najprostszym tłumaczeniu szybkorosnący wzrost cen. 

Kiedy pojawia się inflacja?

Inflacja jest ściśle powiązana z sytuacją w kraju i na świecie. Najczęściej dochodzi do niej, gdy wzrastają ceny ropy. Drożejące paliwo wywołuje reakcję łańcuchową. Kiedy zwiększają się koszty transportu, każda usługa drożeje. W związku z tym ceny nawet podstawowych artykułów szybują w górę. 

Inne powody wzrostu inflacji to przede wszystkim:

wzrost cen surowców,

rosnąca cena energii,

drożejący gaz,

dodruk pieniędzy,

Rodzaje inflacji 

Przyczyny inflacji są różne. W związku z tym zjawisko to zostało podzielone na kilka grup. Obecnie wyróżniamy inflację:

Popytową – jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ona bezpośrednio z popytem na towary i usługi. Gdy jest on większy od podaży, inflacja rośnie.

Kosztową – dochodzi do niej, gdy koszty produkcji rosną, w związku z tym  również ceny towarów są coraz wyższe

Strukturalną – jej przyczyną jest niedostosowanie produkcji do potrzeb konsumentów

arrangement of banknotes in a rope

Jakie zagrożenia niesie za sobą galopująca inflacja?

Inflacja niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Jest to realne zagrożenie nie tylko dla przeciętnego człowieka. Inflacja skutecznie utrudnia również prowadzenie działalności gospodarczej.

Ogólnie odczuwalnym skutkiem inflacji jest oczywiście wysoki wzrost cen produktów. Dotyka on każdego, bez wyjątku. Wśród oddziaływań inflacji możemy wymienić także:

Zmniejszenie ilości inwestycji – w związku z rosnącą ceną nieruchomości i innych dóbr, mniejsza ilość osób może pozwolić sobie na zakup dóbr.

Drożejące kredyty – podniesienie stóp procentowych sprawia, że kredyty w szybkim tempie rosną. Raty osób, które je posiadają, stają się nawet dwukrotnie wyższe. Wiele potencjalnych kredytobiorców nie posiada już zdolności kredytowej. Nie mogą więc zaciągać pożyczek i pozwolić sobie na zakup choćby nieruchomości.

Wyższe podatki –  niestety rosnące ceny powodują także zwiększenie progów podatkowych. Przez to przeciętny obywatel musi zapłacić więcej.

Czy inflacja zawsze jest niebezpieczna? 

Inflacja jest zjawiskiem naturalnym. Prawidłowo działająca gospodarka nie może obyć się bez inflacji. Problem pojawia się wtedy, gdy w szybkim tempie jej poziom rośnie. Dochodzi do sytuacji, gdy podstawowe produkty stają się artykułami luksusowymi. 

Czy inflacja ma również pozytywne skutki? 

Mogłoby się wydawać, że galopująca inflacja, to samo zło. Rzeczywiście jej negatywne skutki są bardzo bolesne. Warto jednak wyciągnąć z niej pewne wnioski. 

Za pozytywne skutki inflacji możemy przyjąć rosnącą świadomość na temat oszczędzania. Kiedy ceny produktów stoją w miejscu, każdy może je nabyć. Nikt nie zastanawia się wtedy nad celem oszczędzania. Kiedy coraz więcej rzeczy staje się trudne do zdobycia, przez wysokie ceny, zaczynamy myśleć o oszczędnościach. 

Galopująca inflacja skłania również do racjonalnego planowania zakupów i wydatków. W rezultacie ludzie uczą się zarządzania własnych budżetem. 

Czy inflacja jest potrzebna?

Inflacja jest oczywista i potrzebna. Jednak kiedy rośnie w szybkim tempie, staje się niebezpieczna. Jej pozytywne skutki nie są w stanie wynagrodzić tych negatywnych. Najbardziej cierpią na niej przeciętni obywatele. Za każde zakupy płacą coraz wyższe ceny. Raty ich kredytów rosną. Niestety dochody pozostają na tym samym poziomie. Przez to ciężej jest im się utrzymać. Inflacja dotyczy więc każdego.