CZY ASYSTENT KULTUROWY TO POTRZEBNY ZAWÓD?
Agresji Rosji na Ukrainę, ale też czynniki ekonomiczne spowodowały, że coraz więcej ludzi wyjeżdża ze swojego ojczystego kraju w poszukiwaniu lepszego życia, większych pieniędzy, bezpieczeństwa. Stąd też zrodziła się potrzeba rynku na nowy zawód – asystent kulturowy.
Kim jest taka osoba? Czym się na co dzień zajmuje? Sprawdźcie z nami.
WYJAZD Z KRAJU
Emigracja, rozumiana jako wyjazd za granicę w celu pobytu czasowego lub zamieszkania na stałe, może być spowodowana różnymi przyczynami, np. ekonomicznymi, religijnymi, naukowymi czy politycznymi. Z tą ostatnią, w skali dotąd nie mającej miejsca, mamy do czynienia aktualnie. W wyniku działań wojennych trudną decyzję o opuszczeniu swojego kraju były zmuszone podjąć miliony ludzi, szukających bezpiecznego schronienia poza granicami własnego państwa.
JAK SIĘ ODNALEŹĆ W NOWYM ŚRODOWISKU?
Kraje docelowe powinny zapewnić emigrantom podstawowe warunki egzystencji. Często niestety odbywa się to w izolacji od własnego społeczeństwa, przyczyniając się do sporego zróżnicowania cywilizacyjnego między społecznościami.
Nowe, odmienne od dotychczasowego środowisko życia, w tym otoczenie geograficzne, historyczne, obyczajowe, polityczno-prawne, ekonomiczne, moralne oraz społeczno kulturowe, mogą być przyczyną tworzenia się tzw. społeczeństw równoległych, pozostających w minimalnej interakcji i minimalnym między sobą kontakcie.
Większość imigrantów, która przybywa do innego kraju, wykazuje chęć zrozumienia obyczajów, wzorców życia społecznego, wierzeń, sztuki danego kraju. W momencie, kiedy człowiek pozna i nauczy się tych wartości i zachowań, łatwiej mu się zasymilować, wydobywać znaczenia, interpretować otaczający świat. W tym procesie pomocna może być taka osoba jak asystent kulturowy.
CZYM NA CO DZIEŃ ZAJMUJE SIĘ ASYSTENT KULTUROWY?
Głównym celem pracy asystenta kulturowego jest wspieranie integracji cudzoziemców ze społeczeństwem kraju przyjmującego/docelowego.
Zadaniem asystenta jest pomoc w adaptacji do nowych warunków życia poprzez uczestnictwo w szeroko rozumianej kulturze danego kraju, oczywiście z poszanowaniem odmienności i autonomii społeczno-kulturowej cudzoziemców. W dłuższej perspektywie pozwala to nie tylko na swobodne i samodzielne uczestnictwo w kulturze, ale i wyposaża w kompetencje do jej tworzenia czy też ubogacania.
TANIEC, MALARSTWO I MUZYKA JĘZYKIEM MIĘDZYNARODOWYM
Co ciekawe, aby uczestniczyć w kulturze danego kraju nie trzeba znać języka, którym ludzie posługują się w danej społeczności. Językiem uniwersalnym jest, np. muzyka, fotografia, malarstwo, architektura, fotografia, rzeźba czy taniec. Zasadniczym celem udziału w danym wydarzeniu, poza funkcją estetyczną, komunikacyjną, metafizyczną, ma być funkcja poznawcza sztuki, gdzie asystent kulturowy pokazuje odbiorcy nie tylko dzieło, ale też kontekst historyczny, społeczny, czy obyczajowy z nim związany. Przy czym nie chodzi tu o etnocentryczne rozumienie sztuki narodowej, ale ma dać to odbiorcy możliwość spojrzenia na nią z różnych perspektyw, zachowując prawo do własnej tożsamości i być może do odrębności jej rozumienia.
KULTURA CUDZOZIEMCÓW JEST RÓWNIE WAŻNA
Kolejnym ważnym zadaniem dla doradcy kulturowego powinno być organizowanie imprez i wydarzeń związanych z kulturą cudzoziemców. Takie wydarzenia pomogą im podtrzymać poczucie własnej tożsamości narodowej, językowej i etnicznej. Społeczeństwo kraju docelowego może poznać również odrębną kulturę, może poszerzyć swoje horyzonty w patrzeniu na świat. Imprezy mogą również wywołać u odbiorcy swoiste przeżycia estetyczne, niemożliwe do doświadczenia w kontakcie ze sztuką rodzimą. Jest też spora szansa, że takie działania rozbudzą zainteresowanie duchowym i materialnym całokształtem dorobku danego społeczeństwa.
Praca asystenta kulturowego powinna być ukierunkowana na obie strony, na cudzoziemców ale także na ludność miejscową. Tylko w takim przypadku obie społeczności mają szansę na lepsze wzajemne poznanie się i zrozumienie, oswojenie ze wzorami postępowania charakterystycznymi dla danej społeczności. To z pewnością przyczyni się do bardziej harmonijnego funkcjonowania także w życiu codziennym oraz zapobiegnie procesowi wykluczenia społecznego.