Kryptowaluty znów na topie. Co stoi za nowymi wzrostami?
Kryptowaluty to waluty wirtualne, w które obecnie inwestuje coraz większa grupa osób. Cena tych aktywów zależy od wielu czynników i to właśnie pod ich kątem należy rozważać potencjalny zakup tej grupy aktyw. Cyfrowa waluta znów jest na topie. Co stoi za nowymi wzrostami?
Co wpływa na kurs kryptowalut?
W odróżnieniu do aktywów tradycyjnych gdzie przy cenie, oraz kształtowaniu ich kursu wpływ mają czynniki ekonomiczne, tutaj schemat jest inny. Wielu specjalistów ekonomicznych nie widzi związku między czynnikami zewnętrznymi tego typu a zakupami tej grupy aktywów przez inwestorów.
Na rynku kryptowalut zmiany kursowe są wynikiem sentymentu inwestorów. Wyceny dokonywane przez osoby nabywające, są wynikiem historycznej stopy zwrotu na rynku kryptowalut. Wielu naukowców uważa, że waluty wirtualne są aktywem spekulacyjnym, mocno wypromowanym medialnie. Należy wziąć pod uwagę aspekt psychologiczny. Emocje w inwestowaniu są złym doradcą, a to one dają się mocno we znaki inwestorom, przez co łatwo wpadają w panikę i równie szybko sprzedają waluty.
Tymczasem na rynku działają prawa popytu i podaży. W związku z tym, jeśli są ograniczone zasoby kryptowalut, które można nabyć, działa to w sposób pozytywny na cenę aktywa. W przypadku bitcoina Satoshi Nakamoto określił 21 mln sztuk tej waluty.
Kiedy kurs kryptowaluty rośnie?
Wartość walut cyfrowych rośnie wraz z sentymentem i nastrojem inwestorów. Jeśli grono osób wierzy w projekt lub w platformę kryptowalutową, to inwestuje coraz więcej oszczędności, przy okazji dbając o dobrą informację na temat tego coina w sieci. Dzięki sentymentowi i wierze tej grupy osób, ukazanej za pomocą social mediów, nowi gracze kupują te same aktywa, przez co zainteresowanie i wycena kursu rośnie.
Warto wspomnieć o działaniach dużych inwestorów w mediach społecznościowych. Przykładem jest CEO Tesli – Elon Musk, który wypowiadał się w samych superlatywach o kryptowalucie Dogecoin. Historia tej waluty zaczęła się od żartu, a dzięki rozgłosowi medialnemu za sprawą Muska wielu ludzi zostało milionerami z powodu znacznego wzrostu cen tego aktywa. Czasem wystarczy rozgłos znanej osoby czy informacja o zakupie przez nią wybranej kryptowaluty a kurs drastycznie wzrasta.
Kiedy kurs kryptowaluty spada?
Kurs spada z uwagi na mniejszą ekspozycję inwestorów na ryzyko. Kiedy gospodarka się załamuje, przychodzą niepewne czasy, czy sentyment staje się negatywny, uczestnicy rynku unikają ekspozycji na niepewne aktywa. Do takich zaliczają się kryptowaluty. W tym czasie inwestorzy wybierają metale szlachetne czy kupują dolary. Wahania związane z kursem kryptowalut mogą mieć związek również z rosnącymi kosztami wydobycia coinów.
Bitcoin jest przykładem, że do jego wydobycia potrzeba maszyn o wysokiej mocy obliczeniowej. Zakup maszyn jest dużym kosztem, a rosnące ceny prądu również nie polepszają sytuacji, w związku z tym cena coina jest zależna od kosztu wytworzenia. Wraz z malejącym zaufaniem do giełd, w związku z występowaniem ataków hakerskich, inwestujący również wycofują swoje środki, celem ochrony kapitału. W tej sytuacji kurs również spada.
Kiedy wahania kryptowalut powinny niepokoić?
Długo trwające spadki na rynku kryptowalut powinny dać do myślenia. Warto mieć jednak na uwadze, że kupować aktywa powinno się wtedy, gdy kosztują one możliwie jak najmniej. Jeśli jesteś inwestorem na rynku walut elektronicznych, możesz szukać informacji, co powoduje załamanie rynku. Mając jak najwięcej danych oraz informacji, łatwiej trafić w najlepszy moment na sprzedaż swoich inwestycji i ewentualną ochronę kapitału.
Duże i dynamiczne wahania na rynku kryptowalut najczęściej sygnalizują bańkę spekulacyjną, która będzie musiała pęknąć, aby kursy aktyw na nowo były odbudowywane. Jednak należy mieć na uwadze, że wahania kryptowalut na poziomie 10%-20% dziennie to norma. Korekty sięgają czasem nawet 60% obniżki kursu walut.