JOB SHARING WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

W dzisiejszych czasach elastyczne formy zatrudnienia są coraz częściej wykorzystywane przez pracodawcę. Głównym powodem ich wzrastającej popularności są ciągłe zmiany warunków ekonomicznych i gospodarczych, takie jak pandemia koronawirusa albo wciąż rosnąca inflacja. Poszukiwanie nowych rozwiązań w dziedzinie zatrudnienia spowodowane jest przede wszystkim trudnością ze znalezieniem kandydata z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie zapominajmy również o kosztach związanych z zatrudnieniem i rekrutacją. Pracodawcy zależy, aby pracownicy czuli się w pracy jak najlepiej i dawali z siebie 100 procent. Wszystkie te czynniki powodują, że zarówno pracodawcy jak i pracownicy są gotowi na zmiany. Job sharing jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla matek w ciąży, osób uczących się oraz dla tych, którzy zbliżają się do emerytury. Daje im bowiem szanse na pogodzenie życia osobistego z zawodowym dzięki możliwości pracy na niepełny etat.

ISTOTA TEJ METODY

Job sharing jest jednym ze sposobów zatrudnienia, od dłuższego czasu używanym na zachodzie Europy a wywodzącym się ze Stanów Zjednoczonych. Staje się coraz popularniejszy również w Polsce.

Job sharing to w wolnym tłumaczeniu dzielenie się pracą, a tak naprawdę dzielenie się stanowiskiem pracy. Jest to rodzaj zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. Polega on na podzieleniu jednego stanowiska pracy (etatu) na dwóch lub więcej pracowników. Job sharing wprowadza się umową zawartą pomiędzy pracodawcą a danymi pracownikami.

Jest wiele stanowisk, które przy odpowiedniej organizacji pracy mogą działać na zasadzie job sharingu. Z pewnością mogą to być wszelkie administracyjne pozycje, przy których łatwo można uporządkować pracę w taki sposób, aby przebiegała ona płynnie. Jak również praca na recepcji, w sekretariacie czy księgowości.

CZY JOB SHARING JEST DLA WSZYSTKICH?

Zastosowanie tego rozwiązania wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno od osób, które mają dzielić dane stanowisko pracy, jak również od ich przełożonego. Dobrze zorganizowany proces może bowiem wydobyć z pracowników to, co w nich najcenniejsze oraz zmniejszyć zagrożenia, które job sharing również ze sobą niesie.

Wyzwanie to zaczyna się już podczas rekrutacji, kiedy należy wybrać odpowiednie osoby, które nie tylko poradzą sobie z zadaniami przypisanymi do danego stanowiska, ale także będą dobrze się nim dzielić, zarządzając swoim dwuosobowym zespołem.

Muszą to być osoby, od których wymagać się będzie bardzo dobrej komunikacji. Również wzajemnego zaufania oraz ponoszenia wspólnej odpowiedzialności za wykonaną pracę. Zły dobór takich partnerów, kiedy nie są sobie pomocni nawzajem, może sprawić, że wszystkie korzyści płynące z job sharingu zostaną zatracone.

CZY TO SIĘ PRACODAWCY PO PROSTU OPŁACA?

Tak, największą zaletą job sharingu są niskie koszty. Pracodawca jest zobowiązany do utrzymania tylko jednego etatu. Kilku pracowników na tym samym etacie daje możliwość łatwej reakcji w sytuacji nieobecności czy choroby jednego z zatrudnionych. Przed wprowadzeniem job sharingu należy w umowie dokładnie określić warunki oraz obowiązki i uprawnienia pracowników jak i pracodawcy.

1job 3

JASNY I KLAROWNY PODZIAŁ PRACY ORAZ DOBRA KOMUNIKACJA TO GWARANCJA SUKCESU

Osoby, które będą pracowały w ramach job-sharingu, powinny ustalić podział, według którego będą pracować. Najbardziej popularne formy to:

- tydzień pracy dla jednej osoby

- dwa dni w tygodniu pracy jednej osoby, trzy dni drugiej i odwrotnie w kolejnym tygodniu

- godziny dopołudniowe pracy jednej osoby, popołudniowe drugiej

Przy ustalaniu harmonogramu warto określić, jakie są możliwości dostosowania tego grafiku do sytuacji urlopowych, chorobowych czy innych – nieraz nieprzewidzianych, kiedy wymagane będzie zastępstwo za któregoś z pracowników. Pozwoli to zwiększyć wartość podziału stanowiska dla pracodawcy, który w takiej sytuacji będzie spokojny o ciągłość pracy. Pracownikom z kolei pozwoli wyeliminować sytuacje stresowe związane z nieobecnością w pracy.

Posiadanie swojego partnera w codziennych obowiązkach zmniejsza też ryzyko ściągania pracownika z urlopu w związku z nagłą sprawą w pracy. Wymaga to jednak od partnerów bardzo dobrej orientacji w tym, co robi drugi z nich. Zazwyczaj stosowane rozwiązanie, aby upłynnić ten proces to codzienna rozmowa telefoniczna. W czasie jej trwania partnerzy wymieniają się oni wszystkimi informacjami na temat wykonanej przez siebie pracy.

1job 4

WYNAGRODZENIE I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Wynagrodzenie pracowników jest uzależnione od czasu, który przepracowali. Jest ono obliczane proporcjonalnie i stanowi odpowiadającą czasowi pracy część wynagrodzenia, które otrzymałby pracownik w pełnym wymiarze czasu pracy.

Co do odpowiedzialności pracowniczej, zwykle jest ona ponoszona wspólnie, co do zadań realizowanych przez pracowników dzielących to samo stanowisko pracy. Kwestia odpowiedzialności tworzy jednak spory co do dopuszczalności takiej formy zatrudnienia w Polsce. Przeciwnicy job sharingu twierdzą, że niedopuszczalne jest zastąpienie indywidualnej odpowiedzialności odpowiedzialnością wspólną. Kodeks pracy jak również inne akty tworzące polskie prawo nie regulują job sharingu jako metody zatrudnienia. Nie ma jednak zakazu jego stosowania.

W PIGUŁCE

Zalety:

- pracodawca kreuje pozytywny wizerunek na rynku pracy

- zredukowanie płynności zatrudnienia i zjawiska absencji, co wynika z zaspokajania potrzeb poszczególnych osób

- praca staje się bardziej efektywna – pracownicy dążą do wykonania powierzonych im zadań

Wady:

- konieczność nadzoru dwóch osób

- sprzeczność interesu poszczególnych pracowników

- wyższe koszty administracyjne

- obniżenie efektywności pracy na danym stanowisku w przypadku braku porozumienia między pracownikami

Aby job sharing przynosił same korzyści, niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie dobranie pracowników, a to zadanie do łatwych nie należy. Brak porozumienia między partnerami może zniweczyć pracę, co naraża firmę na duże koszty.