DLACZEGO WARTO WYPOSAŻYĆ SIĘ W TERMINAL PŁATNICZY, CZYLI O WADACH I ZALETACH PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWYCH

Płatności kartą, transakcją Blik oraz korzystanie z przelewów internetowych to już dla nas codzienność. Z dnia na dzień coraz więcej osób korzysta z tych metod płatności. Zalety płatności bezgotówkowych sprawiają, że nawet niektóre osoby w starszym wieku potrafią się do nich przekonać. Nie mówiąc już o młodych osobach, nastolatkach, którzy dostają swoje kieszonkowe, nie do ręki, ale … na własne konto bankowe.

Polacy lubią płatności bezgotówkowe. Czy warto zatem wyposażyć swój biznes w nowoczesny terminal płatniczy. I gdzie leży przewaga płatności oraz ogólnie transakcji bezgotówkowych nad gotówką i tradycyjnymi przelewami? Sprawdźmy!

CZYM SĄ PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE?

Jak sama nazwa wskazuje, płatnościami bezgotówkowymi nazywa się takie rozliczenia finansowe, podczas których nie jest wykorzystywana tradycyjna gotówka. Zatem są to transfery pieniędzy np. między dwoma kontami bankowymi, które dokonują się elektronicznie. Polacy coraz chętniej posługują się kartą płatniczą. Wielu rodaków ceni sobie łatwość i wygodę transakcji elektronicznych. Można uznać, że mnogość opcji i ich funkcjonalność sprawią, że kiedyś zapomnimy o papierowych pieniądzach.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I SZYBKOŚĆ REALIZACJI TO ZALETY

Zbliżenie karty do czytnika i poczekanie na autoryzację jest znacznie szybsze od płatności gotówką w sklepie. W tym drugim przypadku kasjerka musi ponownie przeliczyć pieniądze, rozdzielić je do odpowiednich przegródek w kasie i wydać nam resztę. Niby nic wielkiego, ale wszystkie te czynności razem trwają dłuższą chwilę. Płatności bezgotówkowe pozwalają zaoszczędzić czas kasjerom, ale też pozostałym ludziom czekającym w kolejce. Płacąc kartą można również wyjątkowo szybko zapłacić w kasie samoobsługowej.

Jeszcze większą oszczędność czasu transakcje bezgotówkowe dają nam, gdy wykonujemy przelew środków chcąc na przykład opłacić zamówienie złożone w internecie. Kiedyś trzeba było iść do banku lub na pocztę, wypełnić specjalny blankiet i wręczyć obsługującej nas osobie gotówkę. Następnie pracownik banku lub poczty wykonywał przelew na wskazany przez nas rachunek. Odbiorca mógł się spodziewać pieniędzy na swoim koncie w kolejny dzień roboczy.

Robiąc przelewy online, etap stania w kolejce i wypełniania blankietów pomijamy całkowicie. Standardowy przelew nadal jest dostępny w kolejnym dniu roboczym, choć dostępne są również szybsze przelewy, które skracają czas do kilkunastu minut. W przypadku opłacania zakupów internetowych możemy zapłacić kartą lub podać kod Blik. W ten sposób pieniądze są u sprzedawcy już chwilę po złożeniu zamówienia.

1terminal 3

TRANSAKCJE BEZGOTÓWKOWE A BEZPIECZEŃSTWO

Często brak zaufania do płatności bezgotówkowych wiąże się z tym, że ludzie nie do końca wierzą w rozwiązania technologiczne. Pieniądz jest przecież widzialny i namacalny, dlatego transakcje przy jego użyciu nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do swej wiarygodności. Jak się okazuje, obawy związane z płatnościami bezgotówkowymi są najczęściej bezzasadne. Błędy systemów, jeśli zaistnieją – a zdarza się to bardzo rzadko – są łatwe do zweryfikowania, przez co szybko można je naprawić. Mało tego, transakcje bezgotówkowe są higieniczne – co cenione jest ze względów sanitarno-epidemiologicznych.

KART PŁATNICZYCH WIĘCEJ NIŻ OBYWATELI

Jak możemy przeczytać w raporcie o zwyczajach płatniczych w Polsce, zrealizowanym na zlecenie NBP, od końca 2017 roku mamy w Polsce więcej kart płatniczych niż obywateli. Na koniec września 2021 roku w obiegu było ponad 42 miliony kart płatniczych. Mieszkańcy naszego kraju nie tylko chętnie noszą w portfelu karty płatnicze, ale także aktywnie z nich korzystają. Warto dodać, że wraz z rosnącą popularnością płatności bezgotówkowych rośnie liczba miejsc, w których klienci mogą zapłacić przy pomocy karty, Blik-a, czy inteligentnych urządzeń. Co ciekawe, wielu przedsiębiorców wciąż nie zdecydowało się na rozpoczęcie korzystania z terminalu płatniczego. Jeśli jeszcze nie oferujesz możliwości opłacenia rachunku bezgotówkowo, to najlepszy moment, aby wreszcie to zmienić.

1terminal 4

PROGRAM POLSKA BEZGOTÓWKOWA

Jednym z programów, które zachęcają do wyposażenia swojej firmy w terminal płatniczy jest Program Polska Bezgotówkowa. Jego celem jest upowszechnienie i promocja obrotu bezgotówkowego w Polsce. Jako uczestnik otrzymasz za darmo wybrany przez siebie terminal płatniczy: stacjonarny, mobilny czy softpos. Do momentu osiągnięcia na nim obrotu w wysokości 42 tys. zł w skali 5 miesięcy nie zapłacisz abonamentu miesięcznego oraz prowizji od transakcji. Program Polska Bezgotówkowa to unikalne rozwiązanie, które przyniesie korzyści Twojej firmie. Tych może być wiele:

- pozyskanie nowych klientów,

- zbudowanie lojalności aktualnie kupujących,

- zbudowanie wizerunku nowoczesnego przedsiębiorcy

- zwiększenie obrotów i zysków

- zbudowanie przewagi konkurencyjnej

Wdrożenie płatności bezgotówkowych to przejaw podążania za trendami otwartości na potrzeby klientów i troski o swój biznes. Biorąc udział w Programie sprawdzisz, jakie korzyści przyniesie firmie taka decyzja. Będziesz mógł więc wyłącznie zyskać – finansowo i wizerunkowo.