W co inwestować w dobie rosnącej inflacji?

W dobie coraz mocniej rosnącej inflacji więcej osób zastanawia się nad tym, w co można zainwestować swoje pieniądze, aby zarobić, albo przynajmniej nie stracić. Obecna sytuacja eliminuje praktycznie całkowicie opcję inwestowania w lokaty, ponieważ stało się to praktycznie nieopłacalne. Na szczęście istnieją inne bardziej stabilne opcje inwestycyjne, które mogą zwiększyć naszą szansę na to, że uda nam się zarobić. Nie ważne, w co inwestujemy, musimy jednak mieć świadomość, tego, że inwestycja zawsze łączy się z ryzykiem. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy w tej kwestii, to możemy wspomagać się agencjami ratingowymi, jednak zawsze to do nas należy ostateczna decyzja, w co zainwestujemy pieniądze. W dalszej części tego artykułu postaramy się podpowiedzieć, co może okazać się dobrą inwestycją w dobie inflacji. 

Inwestowanie w nieruchomości

Od wielu lat inwestorzy w Polsce uwielbiają lokować swoje pieniądze właśnie w nieruchomościach. Zaleta tego typu inwestycji jest to, że zasadniczo, zanim osiągniemy swój oczekiwany zysk, to taka nieruchomość może dla nas dodatkowo zarabiać dzięki wynajmowi. Od lat obserwujemy wzrost cen nieruchomości w dużych polskich miastach, dlatego inwestycja właśnie w tę gałąź gospodarki wdaje się dość bezpieczna.

Wielu analityków zadaje sobie jednak pytanie, jak długo może jeszcze potrwać ten tren rosnących cen nieruchomości. 

Szerokie analizy, które wykonywane są przez różne ośrodki badawcze, wskazują, że inwestowanie w nieruchomości nadal będzie opłacalne. Mimo tego, że obecnie stopy procentowe są na dość wysokim poziomie, a przekłada się to bezpośrednio na trudniejszy dostęp do kredytów, to doświadczenie pokazuje, że większość osób dokonuje zakupów za gotówkę. Oznacza to, że utrudniony dostęp do pozyskania kredytu, nie powinien znacząco wpłynąć na rynek nieruchomości w naszym kraju. 

2inwestowanie inflacja 2

Inwestowanie na giełdzie 

Inną popularną w naszym kraju opcją, która jest często wybierana przez inwestorów, jest giełda. Wielu Polaków uważa, że ta dziadziną inwestycji należy do dość skomplikowanych i aby robić, to dobrze trzeba mieć ogromną wiedzę. Praktyka pokazuje jednak, że nawet mało doświadczone osoby mogą odnosić sukcesy w inwestowaniu na giełdzie.

Ostatnie lata na polskiej giełdzie pokazały, że jest ona stosunkowo odporna na wszelkie zawirowania geopolityczne. Początkowe spadki na początku pandemii zostały szybko odrobione. Nawet wybuch konfliktu na Ukrainie nie sprawił, że Polska giełda popadła w załamanie. Oczywiście spadki na giełdzie się zdarzają, jednak trzeba je rozpatrywać, jako okazje, a nie jako minusy. Podsumowując – to wszystko wyraźnie wynika, że modre inwestowanie na Polskiej giełdzie przynosi wymierne korzyści. 

3inwestowanie inflacja 3

Inwestowanie w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty wciąż jest tematem bardzo kontrowersyjnym, jednak trzeba pamiętać, że te oparte na technologii blockchain waluty są bardzo odporne na działanie inflacji. Wszystko to możliwe jest dzięki niskiej podaży na tego typu waluty. Oczywiście inwestując w kryptowaluty, trzeba mieć na uwadze, że ryzyko strat jest dość wysokie, jednak ostatnie lata pokazują, że bardzo dużo można zarobią na tego typu inwestycjach.

inwestowanie inflacja 4

Dużo zależy od tego, jaką kryptowalutę wybierzemy, jednak istnieje dość sporo tokenów, które od lat utrzymują stały wzrost cen. Szczególnie polecana jest kryptowaluta Ethereum, która powiązana jest z technologią NFT, która mocno w ostatnim czasie przyśpieszyła na rozwoju, co może poskutkować dużymi zyskami w  niedalekiej przyszłości.