Inwestowanie aktywne czy pasywne? Co wybrać?

Inwestować powinien każdy. Choć od dziecka jest nam wpajane, że trzeba oszczędzać i odkładać pieniądz na czarną godzinę, to nikt nie mówi o wadze inwestycji. A to dzięki nim, można mieć dodatkowe zabezpieczenie materialne, wolne środki do wydania na przyjemności czy też aktywa, które zabezpieczą przyszłość naszą i naszej rodziny. Zwykle inwestycje rozpatruje się pod kątem, co jest lepsze. Można wybrać model aktywny lub pasywny. Dobrym pomysłem jest też dywersyfikacja narzędzi inwestycyjnych. Co wybrać, aby mieć dobrą stopę zwrotu, nawet jeśli dopiero zaczynamy odpowiedzialne inwestowanie?

Kto skorzysta na inwestycjach pasywnych?

Inwestowanie w sposób pasywny to po prostu zakup jednostek Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych przez naśladowanie portfela wzorcowego. Jednostki można kupić bezpośrednio w TFI lub u dystrybutora i razem z całą pulą jednostek tworzą niejako wspólnotę, której pojedynczy inwestor jest częścią. Można też powierzyć wybór inwestycji specjaliście, który pomoże nam wybrać najlepszą opcję w stosunku do naszych oczekiwań. Ale z powodzeniem można inwestować samemu, ponieważ tutaj kupujemy jednostki,  a później otrzymujemy zyski lub straty wspólnie z innymi osobami, które w ten sposób zainwestowały. W ten sposób można inwestować choćby w fundusze specjalistyczne, które inwestują na przykład w obligacje albo w surowce.

Jednak samo inwestowanie pasywne oznacza, że będziemy robili to, co inni inwestorzy. I choć wtedy możemy mieć nieco większą pewność, że w ten sposób uzyskamy zysk z minimum wkładu własnego, to wciąż takie inwestycje mogą przynieść straty, jak i zyski. Po prostu wybierając fundusze pasywne, nie przebijamy rynku, ale podążamy za jego działaniami. Dlatego można powiedzieć, że inwestowanie pasywne jest przeznaczone dla osób, które nie mają czasu na ciągłe śledzenie tego, co się dzieje i mają zaufanie do innych osób, których portfelem inwestycyjnym się sugerują.

1inwestowanie aktywne 2

Inwestowanie aktywne — czego od nas wymagają?

Z kolei inwestowanie aktywne wymaga już od nas znajomości rynku, ale też samej specyfiki spółek. Tutaj samodzielnie wybiera się konkretne spółki do swojego portfela inwestorskiego. Samodzielnie decydujemy kiedy je kupujemy i sprzedajemy. Daje to większą niezależność niż inwestowanie pasywne, ale nie da się ukryć, że i większe ryzyko. Nie mamy tutaj wzorca, którym podążamy, a samodzielnie wybieramy na podstawie własnej analizy, co warto kupić, a potem po jakim czasie sprzedać, aby cieszyć się zyskiem. Ponosimy też odpowiedzialność za starty, które może nam przynieść taka inwestycja.

Jednak obecnie można znaleźć narzędzia pozwalające na aktywne inwestowanie na podstawie portfeli innych inwestorów. Samo decydujemy, w co chcemy zainwestować i na jaki czas, ale dostajemy wskazówki i podpowiedzi, które ułatwiają podjęcie decyzji. I choć obecnie można znaleźć bardzo dużo informacji, którymi dzielą się inni inwestorzy, nie zawsze oznacza to, że się one sprawdzą. Inwestując aktywnie najważniejsza jest nasza wiedza, wyczucie sytuacji, a nawet szczęście. Nikt nie powinien liczyć, że zostanie kolejnym Warren’emBuffte’em.

inwestowanie aktywne 3

Dywersyfikacja jest najlepszym wyborem

Choć może nam się wydawać, że przez brak wiedzy najlepsze będą inwestycje pasywne, to warto próbować inwestycji w różne aktywa, aby mieć zdywersyfikowane możliwości. Inwestując aktywnie należy mieć wiedzę o wiele większą niż wybierając inwestycje pasywne. Jednak nie oznacza to, że nie możemy spróbować swoich sił.

1inwestowanie aktywne 4

Zawsze też można skorzystać z usług profesjonalnych doradców inwestycyjnych, aby określili oni, w jaki sposób powinniśmy inwestować środki i z czego mamy potencjał uzyskać najbardziej efektywny zysk.