Inwestycja w startupy sposobem na inflację

Kiedy poziom inflacji szybuje do góry, trzymanie gotówki na koncie przestaje być dobrym pomysłem. Jaka jest alternatywa? Inwestycje! Zamiana pieniędzy na aktywa – według ekspertów im bardziej zróżnicowane jakościowo i geograficznie, tym bezpieczniej. Czy warto jednak otworzyć swój portfel inwestycyjny również dla innowacji?

Inwestycja w startupy

Aby inwestować mądrze, warto inwestować różnorodnie. Jednym ze sposobów na zdywersyfikowanie aktywów może być inwestycja w startupy. Według kwartalnych raportów, przygotowywanych przez PFR Ventures i InovoVentures, z roku na rok coraz więcej pieniędzy trafia z prywatnego kapitału do startupów.

Inflacja przyczyniła się do zwiększenia chęci lokowania pieniędzy w różnego rodzaju udziały, a innowacje przyciągnęły inwestorów możliwością dużego zysku, na który spadek siły nabywczej pieniądza nie będzie miał żadnego wpływu. I choć rezultat takiej inwestycji faktycznie może być spektakularny, należy zawsze pamiętać, że jest ona obarczona bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia. Przede wszystkim szybkie tempo inflacji nie może dyktować warunków inwestowania, któremu nie sprzyja pośpiech. Innowacyjne spółki należy wybierać ze spokojem.

Trzeba też podjąć decyzję dotyczącą formy inwestycji. Najczęściej wybieraną metodą na inwestycję jest zakup udziałów. Istnieją również spółki, które pojawiają się na giełdzie, jednak nie jest to droga wybierana często. Zdecydowana większość startupów istnieje tylko na rynku nieregulowanym i można w nie zainwestować poprzez platformy crowdfundingowe, fundusze VC lub inne sieci do pozyskiwania wsparcia kapitałowego. Takie instytucje mogą być korzystne dla potencjalnych inwestorów, sprawdzających dla kogo otworzyć swój portfel, ponieważ pozwalają otoczyć się specjalistami, będącymi na bieżąco z rynkiem innowacji. Jednak zawsze należy pamiętać, że nikt i nic nie jest gwarantem powodzenia przedsięwzięcia, jakim jest inwestycja w startup, czyli inwestycja z grupy wysokiego ryzyka. Ryzyka związanego zarówno z niepewną przyszłością nowoutworzonych przedsiębiorstw i organizacji, ale też wieloletniego oczekiwania na zwrot inwestycji.

startup 2

W jakie startupy inwestować?

Szereg specjalistów podpowiada, że powinno się wybrać startup, który mądrze obiecuje konkretne wyniki oraz liczby i wydaje się mieć duże szanse na dostarczenie zapowiadanych rezultatów. Warto też zwrócić uwagę na takie pomysły, które mogą mieć realny wpływ na przyszłość i na gospodarkę przyszłości.

Wśród ekspertów słychać tendencję do faworyzowania innowacji z zakresu fintech i crypto. Fintech to innowacje technologiczne dla sektora finansowego oraz firmy, które takimi innowacjami się zajmują. Określenie crypto oznacza natomiast waluty kryptograficzne, czyli wyrażające wartość w umownych jednostkach. Kryptografia to szyfrowanie danych.

3startup 3

Czy inwestować tylko pieniądze?

Aby wyrwać się szponom inflacji, a właściwie po prostu nie dopuścić do niekorzystnego przewartościowania posiadanych oszczędności, "wystarczy" zamienić tracące wartość pieniądze na aktywa. Jednak aby pomóc sobie w osiągnięciu sukcesu finansowego, wiążąc się inwestycyjnie z młodą firmą czy innowacyjnym pomysłem, warto podejść do inwestycji holistycznie.

1startup 4

Jeśli wspierana finansowo organizacja może skorzystać również na kompetencjach inwestora albo jest komplementarna z jego biznesem, dlaczego nie zapewnić mu także wsparcia mentoringowego lub połączyć w jakiś sposób cele biznesowe? Na rynku taką pomoc określa się jako smart money i oznacza na przykład inwestycję zarówno finansową, jak i networkingową.