CZY TECHNOLOGII 5G POWINNIŚMY SIĘ BAĆ?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wypowiedzi ekspertów różnią się od siebie. Niektórzy z nich twierdzą, że technologia 5G niesie ze sobą ogromny potencjał rozwoju, a nowe rozwiązania technologiczne usprawnią i wywindują komunikację społeczną na najwyższy poziom. Z kolei są też przeciwnicy tej technologii. Ich zdaniem 5G nie jest jeszcze do końca zbadana, a skutki uboczne promieniowania, jakie towarzyszy technologii mobilnej nowej generacji mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Z pewnością 5G to kolejny ( ważny?) krok w rozwoju przesyłania danych. Wdrożenie tej technologii do użytku komercyjnego planowane jest w najbliższych latach na terenie całej Unii Europejskiej. W Polsce dostępne są już pierwsze stacje obsługujące ten standard. Ma on zapewnić między innymi większą prędkość transmisji danych, od 10 GB/s, czy zminimalizować opóźnienia do milisekund.

W poniższym artykule chcemy przedstawić wszystkie informacje dotyczące technologii 5G, jej działania, współpracy z obecnym już 4G i wpływu na zdrowie człowieka. Zapraszamy do lektury.

CZYM JEST?

5G to nic innego jak skrót od technologii mobilnej piątej generacji. Obecnie znajduje się ona na etapie planowania i pierwszych prac wdrożeniowych. Jest następcą popularnej już technologii 4G. 5G projektowane jest, aby sprostać bardzo dużemu wzrostowi transmisji danych, zapewniając wyższą wydajność i niezawodność połączenia. Technologia 5G umożliwia rozwój takich dziedzin nowych technologii jak Internet Rzeczy (IoT), Smart Home, rzeczywistość rozszerzona AR czy wirtualna VR.

Początkowo 5G będzie działać w połączeniu z istniejącymi sieciami 4G, aby w kolejnych odsłonach i poszerzaniu ich zasięgu przejść ewolucję w kierunku samodzielnych sieci. Najprościej rzecz ujmując, technologia 5G ma być kolejnym krokiem, po 4G/LTE, w lepszym zdalnym komunikowaniu się na linii człowiek-człowiek, człowiek-urządzenie, urządzenie-urządzenie.

Jeśli pamiętasz czasy, kiedy wysyłanie SMS-ów stawało się technologią dostępną dla każdego i było czymś przełomowym, to rozwój technologii 5G nie powinien Cię dziwić. Kiedy coraz więcej urządzeń i technologii funkcjonuje dzięki łączności w sieci, to naturalne wydaje się wzmocnienie jej działania. Wyobraźmy sobie moment, kiedy w szpitalu w Warszawie będzie przeprowadzana operacja, a nadzór online będzie miał nad nią specjalista znajdujący się w Szczecinie. Wszelkie zakłócenia w komunikacji z nim mogłyby zaważyć na zdrowiu pacjenta. To i tak zaledwie ułamek tego, jak może wyglądać przyszłość. Technologia 5G ma zatem zwiększyć wydajność standardu przesyłania danych, aby unikać takich sytuacji i otwierać nowe możliwości dla inteligentnych systemów, infrastruktury i wynalazków.

ZMIANY TECHNOLOGICZNE

Technologia 5G będzie oferowała:

- przepływność do 20 Gb/s w przesyłaniu danych do urządzenia,

- przepływność do 10 Gb/s w przesyłaniu danych do sieci,

- opóźnienia na poziomie do 4 milisekund,

- obsługa większej ilości urządzeń (docelowo 100 urządzeń na 1m2),

- integracja z systemami przewodowymi lub satelitarnymi,

- niższe koszty utrzymania infrastruktury.

Technologia 5G zapewni szybszy dostęp do Internetu. Szacowana prędkość Internetu w 5G mieści się w granicach od 10 do nawet 100 Gb/s. Popularna obecnie technologia 4G/LTE osiąga dla porównana przepustowość do 300 Mb/s. Technologia nie jest nastawiona wyłącznie na indywidualnego użytkownika i jego potrzeby. Jak wspomnieliśmy wcześniej umożliwi rozwój „Internetu Rzeczy”, gdyż pozwoli sprawnie i bezproblemowo wymieniać i przetwarzać dane za pomocą sieci pomiędzy budynkami, samochodami, różnymi systemami (np. zdrowia) oraz sprzętem elektronicznym i urządzeniami gospodarstwa domowego.

5 g 2

CZY TO JEST ZDROWE?

Wpływ fal elektromagnetycznych na zdrowie człowieka badany jest przez naukowców od wielu lat. Pierwsze badania dotyczące opisywanej przez nas technologii 5G nie udowodniły, aby sieć miała szkodliwszy wpływ na nasze zdrowie niż fale radiowe, których używamy do codziennej komunikacji i które pomagają w funkcjonowaniu różnych urządzeń elektrycznych.

Technologia jest obecnie na wczesnym etapie wdrażania, a zakres jakiejkolwiek zmiany narażenia na pola o częstotliwości radiowej nadal podlega badaniom. Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadza ocenę ryzyka dla zdrowia wynikającą z narażenia na częstotliwości radiowe, również te wykorzystywane przez 5G. Ocena zostanie opublikowana do 2022 roku. Będzie bazowała na przeglądzie prac naukowych, które pojawiają się w miarę wdrażania nowej technologii.

WHO podtrzymuje również stanowisko, że dotychczasowe badania nie wykazały istotnego związku między oddziaływaniem fal elektromagnetycznych wykorzystywanych w telekomunikacji a zapadalnością na jakiekolwiek choroby czy obniżeniem odporności organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia zakłada, że jeśli przestrzegane będą międzynarodowe wytyczne, technologia 5G nie przyniesie żadnych konsekwencji dla zdrowia publicznego.

Jedyny negatywny skutek uboczny działania pola elektromagnetycznego, potwierdzony w medycynie i badaniach laboratoryjnych, to efekt termiczny. Pole elektromagnetyczne może nieznacznie wpłynąć na temperaturę ciała. Jednak wraz ze wzrostem częstotliwości maleje penetracja tkanek ciała, a wchłanianie energii staje się ograniczone do powierzchni skóry.

A CO O TECHNOLOGII SĄDZI ELON MUSK?

Szef Tesli i SpaceX nie jest ekspertem w dziedzinie 5G. Pomimo to, jeden z fanów Muska, Shawn Bechard, zapytał go na początku 2020 roku na Twitterze, jak jeden z najbogatszych ludzi na ziemi postrzega technologię i jej wpływ na zdrowie człowieka. Elon Musk odpowiedział Bechardowi krótko i zwięźle: „To nic medycznie niebezpiecznego, ale sieć 5G zaczyna być łapczywa, jeśli chodzi o spektrum częstotliwości”.

Tutaj warto wspomnieć o telekomunikacyjnym systemie satelitarnym budowanym właśnie przez Elona Muska i jego firmę SpaceX. System ma docelowo składać się z około 12 tys. satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej na trzech wysokościach – 340 km, 550 km oraz 1150 km nad Ziemią. Celem gigantycznego przedsięwzięcia jest dostarczanie szybkiego internetu do niemal każdego miejsca na świecie. A może system Muska zdetronizuje technologię 5G? Jesteśmy ciekawi tej rywalizacji.

5 g 3

5G MUSI DBAĆ O NASZE BEZPIECZEŃSTWO

Powszechność i rozwój sieci 5G rodzi również pytanie o nasze bezpieczeństwo. Skoro do Internetu będzie podłączonych tak wiele urządzeń w naszym gospodarstwie domowym i przestrzeni publicznej, to przecież mogą stać się one celem ataku hakerów. W tym wypadku, wszystko będzie zależało od operatorów, którzy będą stopniowo wprowadzać tę technologię do swoich sieci. Szef Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapewnia, że aspekt bezpieczeństwa jest priorytetem w projektowaniu gospodarki 5G oraz w tworzeniu ustawy dla operatorów telekomunikacyjnych.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam nową technologię, o której mówi się coraz więcej w prasie, radiu i telewizji. Nie jest ona taka straszna, jak ją malują. Pozostaje nam czekać na jej rozwój w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej.