NA TROPIE ADRENALINY

Chęć doświadczenia niecodziennych doznań towarzyszy od czasu do czasu każdemu z nas. Istnieją jednostki, które są uzależnione od wyzwań i ciągłego życia na krawędzi. Najczęściej są to ludzie sukcesu, którzy są nastawieni na nieustanne poszukiwanie nowych wrażeń albo potrzebują odskoczni od ciężkiej i stresującej codzienności biznesmena.

 

Adrenalina to hormon wytwarzany w organizmie. Działa pobudzająco na organizm i pozwala mu funkcjonować na pełnych obrotach. Przyspiesza oddech, pobudza bicie serca, rozszerza oskrzela. Tłumaczy to, dlaczego sporty ekstremalne cieszą się tak dużą popularnością. Wyzwalają one wzmożoną produkcję adrenaliny, która wydziela się nieświadomie pod wpływem stresu lub w momencie sportowej walki. Sport dostarcza endorfin, dzięki czemu poprawia samopoczucie oraz zwiększa pewność siebie. Ekstremalne dyscypliny bazują na dostarczaniu nowych przeżyć i emocji, co jest możliwe dzięki zwiększaniu natężenia czynników takich jak prędkość czy wysokość. Sporty ekstremalne najczęściej uprawia się w trudnych i ponadprzeciętnych warunkach, często ryzykownych, które narażają nas na niebezpieczeństwo. Trening w buszu, egzotycznym lesie, na lodowcu czy na głębokich wodach to tylko niektóre z możliwych scenariuszy. To próba charakteru oraz ciągłe łamanie fizycznych i psychicznych barier. Sporty ekstremalne mogą prowadzić do uzależnienia, co jest ciemną stroną działania adrenaliny. Chcemy, aby jej poziom był wyższy, a jej uwalnianie odbywało się częściej. Dzięki niej świetnie się bawimy, jesteśmy wolni i tryskamy pozytywną energią. Niejednokrotnie też sporty ekstremalne przeradzają się w prawdziwą pasję, a czasem stają się nawet sposobem na życie. Praktykujący te trudne i niebezpieczne dyscypliny ludzie, cały rok dbają o swoją witalność, siłę i zwinność. Pogłębiają swoją wiedzę na temat sprzętów i technik, które mogą wykorzystać. Stawiają sobie wyzwania, które hartują ich silną wolę, motywację i są prawdziwą próbą charakteru.

Sporty ekstremalne – do wyboru, do koloru

Wśród ostatnich modnych dyscyplin wysoko plasują się: kitesurfing, highline czy downhill. Wszystkie dyscypliny są na bieżąco urozmaicane, co sprawia, że klasyczne skoki na bungee czy ze spadochronu odchodzą już w niepamięć. Doskonałym tego przykładem jest BASE jumping, czyli taki rodzaj skoków, który zakłada bardzo małą ilość czasu na otwarcie spadochronu. Elementem stwarzającym bezpośrednie niebezpieczeństwo jest bliska odległość różnego rodzaju przeszkód, na przykład odstających skał czy elementów budynków. Ten rodzaj skoków jest ryzykowny do tego stopnia, że zdarzają się jego tragiczne zakończenia. Jak podkreślają doświadczeni i odważni sportowcy, najważniejsze jest dobre przygotowanie. Przykładowo skoki na główkę na nieznanym akwenie, w celu przypodobania się kolegom, zdecydowanie nie należą do kategorii sportów ekstremalnych i ciekawych wyzwań.

Podobno, kiedy ktoś raz zakosztuje sportowej adrenaliny, nie może przestać jej szukać. Pogoń za adrenaliną nigdy się nie nudzi, a dla wielu osób jest ona synonimem szczęścia i źródłem wewnętrznej satysfakcji.