Fundusze ETF co musisz o nich wiedzieć

Fundusze ETF są rodzajem produktu inwestycyjnego, który zawitał na polskiej giełdzie w 2010 roku. ETF (exchange-traded fund) traktowany jest jako otwarty fundusz inwestycyjny. Jego twórcy chcieli stworzyć nowy produkt, pozwalający efektywnie śledzić ruch indeksów giełdowych bądź innych typów aktywów.

Zasady funkcjonowania funduszów ETF

W przypadku ETF śledzącego spółki znajdujące się na WIG20 ma on wartość 10% tego indeksu. Gdy WIG20 jest wyceniany na 3400 pkt, fundusz ETF będzie wart 340 zł. Każda zmiana w wartości indeksu przełoży się na wahania wartości tytułów uczestnictwa funduszu. Decydując się na zakup takiego produktu inwestycyjnego, pośrednio nabywamy wszystkie spółki notowane na danym indeksie giełdowym. Obrót jednostkami ETF przebiega na takich samych zasadach, co kupowanie i sprzedawanie akcji. Właśnie dzięki temu możemy w dowolnym momencie skutecznie wycenić wartość naszej inwestycji. Decydując się na zainwestowanie w ETF, nie musimy korzystać z zagranicznych platform obrotu w celu zakupu indeksów. Co więcej, ten rodzaj produktu inwestycyjnego wypada pozytywnie na tle tradycyjnych funduszy inwestycyjnych pod względem kosztów zarządzania. Ponieważ ETF-y nie dążą do pobicia rynku, można zarządzać nimi w sposób pasywny. Ze względu na ich niskie koszty, dostęp do takich inwestycji mają nie tylko inwestorzy instytucjonalni, ale także indywidualni z ograniczonym kapitałem. Za ich pośrednictwem możemy inwestować w rozmaitych obszarach gospodarki na całym świecie. Płynność funduszy ETF jest zapewniana przez animatorów rynku, zgodnie z zasadami zawartymi w umowie podpisywanej z dana giełdą.W przeciwieństwie do zwykłych funduszy inwestycyjnych nie ma na celu osiągnięcia lepszych rezultatów od tych, którymi mogą pochwalić się główne indeksy giełdowe. Statystyki jednoznacznie wskazują, że taka strategia jest o wiele bardziej opłacalna, niż powszechnie stosowane strategie aktywne. Próby pobicia rynku rzadko kiedy kończą się powodzeniem. Znacznie częściej ponosi całkiem spore straty. Tak jak wszystkie inne papiery wartościowe, fundusze ETF są notowane na giełdzie. Każdy z nich posiada bogaty portfel aktywów spółek, które znajdują się w indeksie obserwowanym przez dany fundusz. Tytuły uczestnictwa funduszu są wyceniane na giełdzie. Tym samym możemy na bieżąco śledzić ich wartość. Dzięki temu mamy możliwość korzystania z usług biura maklerskiego, aby zlecać kupno lub sprzedaż takich tytułów.

statistics 810024 1920

Początki funduszy typu ETF

Lyxor ETF WIG20 zadebiutował na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 22 września 2010 roku. Kolejne pojawiły się we wrześniu następnego roku i śledziły indeksy DAX oraz S&P500, na których znajdziemy największy firmy działające na rynku amerykańskim i niemieckim. Za zarządzanie funduszy odpowiedzialna była GRUPA Lyxor Asset Management należącą do Société Générale Corporate and Investment Bank. Z tych trzech funduszy najpopularniejszy jest ETFW20L ze średnią dziennych obrotów na poziomie 684,6 tys. zł. Z tego powodu polscy inwestorzy zainteresowani funduszami ETF powinni inwestować właśnie w ten fundusz. Kupując jego jednostki, mamy pewność, że inwestujemy wyłącznie w rodzime firmy. Nie musimy więc pogłębiać swojej wiedzy na temat spółek operujących wyłącznie na zagranicznych rynkach. W teorii dywidendy zbierane są przez fundusz i następnie wypłacane nam w postaci jednej zbiorczej dywidendy. Tak operuje jednak wyłącznie fundusz ETF śledzący indeks S&P500. Pozostałe fundusze stale reinwestują dywidendy i tym samym ułatwiają skuteczne zarządzanie inwestycją.