Dentysta bez strachu i bólu, czyli jak wykorzystuje się gaz rozweselający w stomatologii

Paraliżujący strach, nadmierne pocenie, roztrzęsienie, a nawet bezsenność. To objawy dentofobii, czyli lęku przed dentystą. Co ciekawe to nie tylko domena dzieci, ale też dorosłych. Panicznie boją się również mężczyźni. Niejednokrotnie strach jest powodem wieloletnich zaniedbań w uzębieniu, a nawet utraty zębów. 


Stomatologia idzie z duchem czasu, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich pacjentów i oczywiście ich zdrowiu. Dlatego też w części gabinetów można spotkać dodatkową usługę sedację wziewną podtlenkiem azotu. Do takich miejsc należy również klinika Prestige w Lublinie. Zespół ekspertów dokłada wszelkich starań by “odczarować” z legend swój zawód, a tym samym zadbać o uśmiechy mieszkańców Lublina. 
Czym jest podtlenek azotu? To nic innego jak mieszanina tlenku azotu i tlenu inaczej zwanego gazem rozweselającym. Mało tego, sam związek nie jest nowością i był już stosowany ponad 100 lat temu! W Polsce jest obecny od około 20 lat. 
Bezpieczeństwo 
“Podtlenek azotu jest w pełni bezpieczną formą łagodzenia stresu związanego z wizytą u stomatologa”-mówi dr Radej z gabinetu Prestige.-“Największą grupą pacjentów, u której stosujemy sedację wziewną, są dzieci. Ta forma terapii jest zalecana od 5-6 roku życia. W wyjątkowych sytuacjach niektórzy mali pacjenci, bardzo rozwinięci emocjonalnie, są w stanie współpracować z lekarzem w trakcie używania podtlenku azotu już od około 4 roku życia. Mój najmłodszy pacjent, u którego z powodzeniem zastosowałam gaz rozweselający miał 3 lata. Chłopiec był bardzo pozytywnie nastawiony do leczenia i od kilku miesięcy był poddawany inhalacjom. Z mojego doświadczenia wynika,że dzieci które miały robione inhalacje w domu i nie było z tym problemu, dużo łatwiej współpracują.” 
Działanie i skutki uboczne 
Podtlenek azotu niweluje stres, znieczula, a jednocześnie nie wpływa na układ nerwowy nie otumania. Pacjenci mają wrażenie płynięcia, lekkości. Są w stanie euforii i pełnego relaksu. Niektóre dzieci zapominają moment leczenia i strach towarzyszący wizycie u stomatologa. W ten sposób może wspomóc w walce z dentofobią, a wręcz zamienić “niegdyś koszmar” w przyjemność i zabawę. Ma to niemałe znaczenie dla zdrowia i estetyki pacjenta. Zarówno dużego, jak i małego. Samo podanie gazu rozweselającego polega na założeniu maski na nos pacjenta i monitorowaniu jego stanu. Po osiągnięciu zamierzonego celu, czyli rozluźnieniu i odstresowaniu, eksperci przystępują do pracy. “Po skończonym zabiegu pacjenci oddychają czystym tlenem, w celu wyparcia z pęcherzyków płucnych pozostałości podtlenku. Już po kilku minutach pacjenci przestają odczuwać działanie gazu rozweselającego.” -wspomina dr. Radej -”Po około 30 minutach od zakończenia stosowania podtlenku azotu dorośli pacjenci mogą prowadzić pojazdy mechaniczne. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi po zastosowaniu gazu rozweselającego są zawroty i bóle głowy, złe samopoczucie, czasem nudności lub wymioty. Zastosowanie czystego tlenu przez około 5 minut po skończonym zabiegu, pozwala na znaczną eliminację tych dolegliwości.” 
Wskazania 
Sedacja wziewna jest szczególnie polecana nie tylko u pacjentów z dentofobią czy małych dzieci, ale również u osób chorujących na padaczkę czy astmę. Podtlenek azotu, poprzez niwelację stresu, może znacząco zmniejszyć możliwość wystąpienia ataku. 
Przygotowanie i przeciwwskazania 
Przygotowanie do zabiegu z wykorzystaniem sedacji wziewnej nie jest skomplikowane. Jedyne o czym należy pamiętać to zaniechanie jedzenia na 2 godziny przed wizytą u stomatologa. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia wymiotów. Jak każdy zabieg, również i ten ma swoje przeciwwskazania. Wynikają one głównie z formy podania gazu. Drogi oddechowe muszą być drożne. Zabiegu nie mogą mieć przeprowadzone osoby, u których stwierdza się: 

. katar, 

. infekcję górnych lub dolnych dróg oddechowych, 

. powiększenie migdałków, 

. stwardnienie rozsiane, 

. porfirię, 

. pierwszy trymestr ciąży, 

. alkoholizm, 

. choroby psychiczne. 

Cena za wykonanie zabiegu w Gabinetach Prestige z wykorzystaniem podtlenku azotu jest uzależniona od czasu trwania zabiegu. Warto zainwestować dodatkowo w usługę, ponieważ jak wspomina dr. Radej z gabinetu Prestige -“Pracując w podtlenku azotu, pomimo technicznego utrudnienia dla lekarza i asysty, mam poczucie dużej satysfakcji. Rodzice przekazują, że dzieci nie mogą się doczekać kolejnej wizyty. Pacjenci wchodzący z płaczem wracają z uśmiechem na twarzy”. Pamiętajmy, że nie jest to metoda zarezerwowana tylko dla dzieci. Nie wstydźmy się więc prosić o tę usługę. Eksperci z gabinetu Prestige są dla pacjentów, ich uśmiechów i zdrowia.

Prestige Stomatologia

ul. Altanowa 4/U1

tel. 81 742 68 24, 501 478 714, 600 563 397

prestigestomatologia@gmail.com

www.prestigelublin.eu