Moda na naukę - Przestrzeń Nowoczesnej Edukacji Sfera

Nauka od przedszkola do liceum w jednym miejscu? To możliwe w Przestrzeni Nowoczesnej Edukacji SFERA przy ul. Paśnikowskiego 6 w Lublinie. To miejsce, gdzie dziecko nie tylko realizuje obowiązek szkolny, ale również ma szansę rozwoju swoich zainteresowań.

Już w przedszkolu nasi uczniowie mają zapewniony cały wachlarz dodatkowych zajęć – mówi dyrektor Przedszkola Król Maciuś I, Jadwiga Czerkas. - Tym, co nas wyróżnia jest na pewno rodzinna atmosfera. Zawsze patrzę, jak bym chciała, aby traktowano moje dzieci i tak właśnie zachowujemy się w stosunku do naszych szkolnych maluchów. Potrzeba dużo empatii, bo dziecko wyczuje, gdy wychowawca czy nauczyciel jest nienaturalny.

 

Przedszkole Król Maciuś I to pierwszy etap edukacji w nowoczesnym kompleksie przy ul. Paśnikowskiego 6. W obiekcie znajduje się również szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum. Wszyscy nauczyciele tej placówki na europejskim poziomie podkreślają, że ważne jest, aby dziecko polubiło szkołę i nauczycieli, bo wtedy chętnie będzie tu przychodziło.

- Każde dziecko, zanim trafi do naszej podstawówki musi już w kwietniu przejść badania psychologiczno-pedagogiczne – mówi Jadwiga Czerkas, która jest też dyrektorem szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego. - Badania trwają około 3 godzin. Sprawdzamy umiejętność kojarzenia, uczenia się, koncentrację czy zdolności motoryczne naszych przyszłych uczniów. Dzięki temu, już we wrześniu, znamy dzieci rozpoczynające edukację w naszej placówce.

szkoa okadka dzieci z dou siedziaceKlasy nie są liczne, maksymalnie jest w nich 18 osób. To pozwala na indywidualne podejście do każdego ucznia. Zresztą młodzi ludzie mają tu wiele możliwości rozwoju. Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej uczą się języka angielskiego i niemieckiego. W siódmej klasie można wybrać sobie kolejny język. Zajęcia z języków obcych odbywają się w grupach. Po każdym etapie edukacji, zarówno w szkole podstawowej, jak i gimnazjum oraz liceum, uczniowie przechodzą test poziomujący i w zależności od stopnia zaawansowania trafiają do konkretnej grupy. Obecnie w klasach siódmych jest aż 5 grup nauczania języka angielskiego w zależności od poziomu, w jakim uczniowie opanowali materiał.

Przestrzeń Nowoczesnej Edukacji SFERA oferuje też wiele zajęć dodatkowych. Nie ma tu świetlicy, bo wszystkie klasy rozpoczynają lekcje o godzinie 8 rano. Za to po lekcjach odbywają się różne zajęcia, dostosowane do zainteresowań uczniów. Są  koła zainteresowań przedmiotowych, teatralnych, informatycznych, szachowych, tanecznych, gitarowych, wokalnych czy plastycznych. W placówce jest również gazetka szkolna. W ramach dodatkowych zajęć sportowych można uprawiać piłkę nożna, gimnastykę, karate i pływanie. Są również zajęcia brydżowe i przygotowujące do zdobywania certyfikatów z języka angielskiego. Uczniowie mogą nauczyć się żonglowania na zajęciach prowadzonych przez psychologa w celu usprawnienia koordynacji ruchowej. Wszystkie zajęcia organizowane są w ramach czesnego. Rodzice nie ponoszą dodatkowych opłat.

szkoa 14- Bardzo lubię szkołę – mówi Michalina. - Bardzo chętnie tu przychodzę. Podobnie  mój brat.

- Najbardziej lubię WF i język niemiecki – dodaje Kasia. - Zresztą wszystko podoba mi się w naszej szkole.

„Chrobry” to jedna z najlepszych szkół w Polsce. W Lublinie nie ma sobie równych. - W 1991 roku, kiedy placówka powstawała, byliśmy pierwszą niepubliczną szkołą w mieście - dodaje J. Czerkas. - Nasza szkoła była pierwsza nie tylko z nazwy. Nasi nauczyciele jako pierwsi tworzyli własne, innowacyjne programy nauczania. Po wejściu w życie poprzedniej reformy oświatowej pierwsi opracowaliśmy kompleksowy program przygotowania uczniów do sprawdzianu w klasie szóstej. Pierwsi rozpoczęliśmy edukację szkolną dziecka od klasy „0” i pierwsi zaczęliśmy diagnozować dojrzałość szkolną przyjmowanych do szkoły sześciolatków. Po ponad 25 latach funkcjonowania naszej placówki z dumą mogę powiedzieć, że nadal jesteśmy „pierwsi”, bo nasi uczniowie podczas sprawdzianu w klasie 6 uzyskują wyniki plasujące ich w grupie najlepszych.

szkoy 13Jadwiga Czerkas wspólnie z Anną Woś, która jest metodykiem edukacji wczesnoszkolnej, kilka lat temu w ramach projektu „Innowacyjna edukacja” opracowały autorski program dla uczniów klas I - III „Ciekawi świata”. Zakłada  on integrację przedmiotową takich zajęć jak; przyroda, język angielski i język niemiecki, oraz korelację treści programowych. Jeden temat omawiany jest w tym samym czasie na zajęciach z tych trzech przedmiotów. Dzięki temu dzieciom łatwiej jest przyswoić nowy materiał. Projekt zyskał uznanie i otrzymał unijną dotację na realizację, a uczniowie klas pierwszych otrzymali tablety, które wykorzystywane są do projektowych zajęć multimedialnych. Nie mają za to podręczników. Z tego pomysłu skorzystało 5 innych szkół w województwie.

- Muszę powiedzieć, że pomimo tylu lat pracy, jestem szczęśliwa, że wybrałam zawód nauczyciela – mówi Jadwiga Czerkas. - Mnie naprawdę się chce wstać rano i iść do moich dzieci.

Szkoła może pochwalić się również wieloma laureatami olimpiad przedmiotowych i konkursów artystycznych.

Podobne osiągnięcia i możliwości mają uczniowie Gimnazjum i Liceum im. Jana Sobieskiego, które znajdują się w tym samym kompleksie. Starsza młodzież również po lekcjach udziela się w teatrze czy chórze. Raz w miesiącu odbywa się projekcja filmu anglojęzycznego w oryginale. Sobieski Movie Night to już tradycja. - Oglądamy różne gatunki filmów, szlifujemy swój angielski i zawsze dobrze się bawimy – mówią uczniowie. - Po seansie po angielsku dyskutujemy też na temat obejrzanego filmu.

- Młodzież sama wybiera film, przygotowuje salę, popcorn, aby było, jak w prawdziwym kinie – mówi dyrektor „Sobieskiego” Małgorzata Owsik. - Naszym uczniom nie brakuje pomysłów i kreatywności. W tym roku na przykład mamy w szkole sekcję brydżową, której powstanie zainicjowała sama młodzież. Im się po prostu chce coś robić i wiedzą, że mogą do nas przyjść z każdą propozycją.

szkoa 19Każdego roku nauczyciele języków obcych pani Irena Wojtowicz, pani Julita Dolatowska-Rybka i pani Monika Kaproń-Dobrowolska organizują zagraniczne wycieczki. Nasi uczniowie byli już np. w Londynie, Edynburgu, Wiedniu czy w Atenach. A to nie koniec, w planach są kolejne ciekawe wyprawy. 

Małgorzata Owsik podkreśla, że zarówno „Chrobry”, jak i „Sobieski” stawiają na kreatywność i samodzielność.
- Widzę dużą różnicę pomiędzy szkołą publiczną a naszą – dodaje. M. Owsik. - W państwowej szkole w większości dzieci są anonimowe, w naszej placówce jest zupełnie inaczej. Znamy wszystkich uczniów i każdy z nich jest dla nas ważny. Szkoła gwarantuje bezpieczeństwo. Jest w niej monitoring, klasy mają przeszklone drzwi. - Naszym atutem jest też lokalizacja. Placówka nie znajduje się w ścisłym centrum miasta. Nie ma tu narkotyków, dopalaczy. Nie ma tych, którzy kuszą uczniów. Nawet nie ma tu, gdzie pójść na wagary.

Co ciekawe, w liceum nie ma klas profilowanych, jak w innych placówkach. W „Sobieskim” każdy uczeń samodzielnie wybiera przedmioty, których chce się uczyć. W klasie maturalnej licealiści uczą się wyłącznie przedmiotów kierunkowych, pod kątem matury. Możliwość indywidualnego wyboru przedmiotów, małe grupy, dodatkowe zajęcia i indywidualne podejście do ucznia gwarantują bardzo dobre przygotowanie do egzaminów.

Obie dyrektorki podkreślają, że ważną rolę w edukacji odgrywają rodzice. - Wspierają nas i pomagają w wielu sprawach – dodają. - Sami też włączają się w życie szkoły.

Dzięki temu, że wszystkie placówki, od przedszkola po liceum, są w jednym kompleksie, integrują się ze sobą. Licealiści, którzy przygotowują przedstawienie często pytają, czy mogą pokazać swój spektakl młodszym kolegom.

- Jeden z licealistów był u nas ostatnio Świętym Mikołajem – wspomina Jadwiga Czerkas. - Wypadł w tej roli naprawdę przekonująco.

szkoa 3Uczniowie Przestrzeni Nowoczesnej Edukacji SFERA jeżdżą na wycieczki krajowe i zagraniczne. Odwiedzają teatry w Warszawie i Krakowie. Wszystko to sprzyja nie tylko integracji społecznej, ale także wszechstronnemu rozwojowi i edukacji kulturalnej  dzieci i młodzieży. W „Chrobrym” pracują logopedzi, psychologowie, pedagodzy i nauczyciel zajęć kompensacyjno-korekcyjnych. Uczniowie mają też do dyspozycji opiekunów samorządów, zarówno dla dzieci młodszych, jak i starszych.

Z opieki psychologa mogą również skorzystać uczniowie „Sobieskiego”. - Nasza pani psycholog potrafi rozwiązać każdy problem – mówi Małgorzata Owsik. - Ale nie tylko problemami zajmuje się nasza psycholog.
Opieką psychologiczną w gimnazjum i liceum zajmuje się dr Katarzyna Hartfil. - W większości szkół psycholog kojarzy się uczniom z wizytą w gabinecie po złym zachowaniu i z karaniem – mówi K. Hartfil.- W naszej szkole zmieniliśmy ten wizerunek. Zawsze spotykam się ze wszystkimi klasami na początku roku szkolnego i mówię, z jakimi sprawami młodzi ludzie mogą do mnie przyjść. Opowiadam, że nie tylko problemy mogą być powodem wizyty u psychologa, ale u mnie mogą się również dowiedzieć chociażby, jak lepiej się uczyć. Prowadzę też zajęcia integracyjne i jestem opiekunem szkolnego wolontariatu. Do mnie uczniowie przychodzą, gdy chcą coś zorganizować i ja im pomagam w realizacji tych pomysłów.

szkoa 12Uczniowie „Chrobrego” i „Sobieskiego” uczestniczą w wielu akcjach charytatywnych. Od 3 lat w placówce znajduje się sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbierane są dary w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Młodzież organizuje też akcje rejestracji dawców szpiku wspólnie z lubelskim oddziałem fundacji DKMS, zbiera karmę i koce dla zwierząt ze schroniska.

- Uczniowie sami inicjują różne akcje – mówi Jadwiga Czerkas. - Organizują kiermasze ciast czy rękodzieła, a środki zebrane w ten sposób przekazywane są na konkretny cel.

Przed ostatnimi Świętami Bożego Narodzenia dzieci w jednej z lubelskich parafii pisały listy do Świętego Mikołaja. Wiele klas otrzymało taki list i przygotowywało prezent dla konkretnego dziecka. Kolejną akcją była „Gwiazdka dla Betlejem”, w trakcie której pomoc otrzymał Dom Pokoju  dla dzieci w Betlejem, który prowadzą polskie siostry zakonne.Takich akcji, które uwrażliwiają dzieci i młodzież w „Chrobrym” i „Sobieskim” jest wiele. Dzięki nim, uczniowie mogą zobaczyć, że są ludzie, którym w życiu nie dzieje się najlepiej.

szkoa 11- Wiadomo, że nauka w naszej placówce jest płatna – dodaje  M. Owsik. - Zdarzają się jednak sytuacje, gdy zarząd placówki rezygnuje na jakiś czas z czesnego lub znacznie je obniża. Są różne przypadki losowe i dlatego do każdej osoby podchodzimy indywidualnie. Staramy się w takich trudnych przypadkach pomagać naszym uczniom i ich rodzinom.

Dlaczego warto wysłać swoje dzieci do Przestrzeni Nowoczesnej Edukacji SFERA? Doskonała lokalizacja, baza lokalowa i najlepszy sprzęt multimedialny to jedno. Drugim i chyba tym najważniejszym powodem jest kadra nauczycielska. Wszyscy pedagodzy mają wysokie kwalifikacje i ciągle jeszcze je podnoszą. Są pasjonatami swojego zawodu. Muszą zresztą napisać autorskie programy nauczania, a to pozwala na dobre przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia. W placówce panuje bardzo przyjazna atmosfera. Jest też szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych oraz system nagród i stypendiów dla uczniów. Szkoła zapewnia też indywidualne podejście do każdego dziecka, co pozwala na rozwijanie zdolności i talentów uczniów. W takiej szkole każde dziecko czuje się naprawdę dobrze.

U nas po prostu jest moda na naukę – mówi z uśmiechem Małgorzata Owsik.

 

Nowe przedszkole

Dr hab. Wojciech Janicki, członek zarządu Educo BSH Sp. z o. o.

- Dzieci są naszą przyszłością, dlatego postanowiliśmy uruchomić drugie przedszkole. Zapotrzebowanie na takie placówki w Lublinie jest dosyć duże. W naszej placówce Król Maciuś I mamy ograniczoną liczbę miejsc i wielu rodziców musieliśmy odsyłać z kwitkiem. Stąd pomysł na uruchomienie filii naszego przedszkola.

szkoa 2Akurat powstają nowe budynki u zbiegu ul. Morwowej i Wojciechowskiej i właśnie tam powstanie już od września 2018 roku kolejne przedszkole prowadzone przez naszą spółkę, którego absolwenci będą mogli kontynuować naukę w "Chrobrym". 

Oferta obejmie dzieci od 2 roku życia. Będzie to nowoczesny obiekt, wyposażony we wszystkie potrzebne sprzęty i pomoce dydaktyczne. Nie zabraknie też ogródka, aby dzieci miały, gdzie wyjść i bezpiecznie się bawić. W planach mamy również uruchomienie żłobka, ale tu jeszcze nie mogę podać konkretów. Na pewno powstanie obok już istniejącego kompleksu "Sfery". Chcemy też tam wybudować nowoczesny obiekt sportowy z dużą halą, kilkoma salami do ćwiczeń, centrum aerobiku.

  

Nauczyciele o szkole

szkoy 4Wioletta Foltyńska, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego
- W szkole pracuję od 15 lat. Jest to absolutnie moje ulubione miejsce, do którego przychodzę z wielką przyjemnością. Mimo tylu lat, nie straciłam zapału do pracy. Cały czas jest we mnie ta pasja. Cieszę się, że mogę pomagać uczniom w działalności ich samorządu, bo jestem opiekunem samorządu uczniowskiego. Organizujemy dużo akcji charytatywnych. Ich energia, ich pasja motywuje mnie do działania. Podoba mi się to, że chce im się robić różne rzeczy, ja im w tym pomagam, mam nadzieję że skutecznie.

Bogumiła Misztal, nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego
- Pracuję w tej szkole od samego początku, czyli prawie 26 lat. Gdy zaczynaliśmy nie byliśmy placówką renomowaną. Pierwsza szkoła mieściła się w baraku i trudno nam było się przebić do świadomości mieszkańców Lublina. Byłam jednym z rodziców. Moje dzieci zaczynały edukację w publicznej szkole, ale doszłam do wniosku, że w mniejszej klasie będą się lepiej czuły i tak to się zaczęło. Musieliśmy realizować program ministerialny, ale mieliśmy przy tym dużą swobodę w wyborze podręczników, w prowadzeniu zajęć. Mogliśmy wykazać się własną inwencją i tak jest do dzisiaj. Co podoba mi się w naszej szkole? Atmosfera jest bardzo przyjazna zarówno dla nas nauczycieli, jak i dla uczniów. Jestem bardzo zadowolona z pracy w tej placówce.

szkoy 9W 2014 roku uczeń „Sobieskiego” Piotr Kamiński zdobył Grand Prix na 5 Festiwalu Filmów Młodzieżowych w Poznaniu oraz pierwszą nagrodę w kategorii film fabularny w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich KLAPS w Bydgoszczy za film „Rozalia”

W 2012 roku absolwent „Sobieskiego” Maciej Grzybek został laureatem nagrody im. Jana Rodowicza ANODY. Otrzymał ją za uratowanie czterech osób na Helu.

  • W 2017 roku uczniowie klas VI „Chrobrego” uzyskali łącznie 23 tytuły laureatów kuratoryjnych konkursów przedmiotowych (na łączną liczbę 52 szóstoklasistów).